Бензинът, който купуват бензиностанциите в Америка, е един и същ. Според Министерството на енергетиката в страната има 168 000 бензиностанции, които се снабдяват с гориво от 140 рафинерии. След това бензиностанциите слагат различни добавки, което прави бензина по-различен и дава отражение върху цената. Но няма голяма разлика в бензина от малките бензиностанции и големите гиганти, познати из цялата страна. В повечето случаи малките играчи на пазара купуват от големите, така че качеството е едно и също. Проучването на американската асоциация на автомобилистите (AAA) показва, че когато става дума за избор на бензиностанция, шофьорите взимат под внимание удобството и цената над качеството. 3/4 от водачите решават къде да заредят с гориво въз основа на местоположението на бензиностанцията.
Цената е от първостепенно значение
за също толкова от запитаните, но тя е комбинирана с местоположението. 29% от анкетираните зареждат на място, където има промоционални програми за намаления в цeната въз основа на събрани точки или ползване на кредитна карта, издадена от бензиностанцията. 12% от шофьорите държат бензинът да съдържа подобрени почистващи съставки за двигателя. По-евтиният бензин обикновено съдържа минимално количество добавки. "Мобил", например, твърдят, че техният бензин съдържа два пъти повече от добавките в сравнение с безоловния бензин на конкурентите. И все пак, всички бензиностанции, включително и най-малките, които не са част от някоя голяма верига, предлагат бензин, който трябва да отговаря на минималните стандарти за добавките, изготвени от агенцията по околната среда, и трябва да съдържа определен процент етанол, октан и почистващи двигателя добавки. Единствената разлика с големите вериги е, че бензиностанции като Mobil и Shell слагат повече добавки за почистване на двигателя. Според някои блогъри за коли обаче общото качество на бензина е по-добро в южните щати. Много важно е са се спомене, че има 3 щата, в които няма местни проверки за качеството на горивата. Това са Охайо, Небраска и Аляска. В Охайо около
25% от бензиностанциите не са изрядни
но това се установява със забавяне и често има собственици на коли, които се оплакват, че им се е налагал скъп ремонт след зареждане на некачествен бензин. Що се отнася до добавките, заради тях е създадена категорията премиум бензин (top tier). Той е разработен през 2004 г. за по-добра защита на все по-сложните двигатели от натрупване на въглерод и отлагания върху всмукателните клапани, което може да доведе до проблеми при ускорението и по-голям разход на гориво. Предлага се от бензиностанции като Shell, Exxon, Chevron, Kirkland, BP, CITGO и други. Обикновено премиум бензинът има октаново число 92 или 93, докато средният клас е с 89, а обикновеният с 87, според Федералната комисия по търговията. Обикновено високоскоростните автомобили изискват премиум бензин, докато други автомобили могат да работят добре на бензин с по-ниско октаново съдържание. Специалистите казват, че в повечето случаи използването на бензин с по-високо октаново число от препоръчаното в ръководството на вашия автомобил не носи абсолютно никакви допълнителни ползи. Така че ако колата ви не изисква премиум бензин, не го купувайте и може да спестите до 100 долара на месец. И въпреки че малките бензиностанции като цяло предлагат бензин с качество като от големите марки, не е изключено да има и търговци, които прибягват до измамни схеми с разреждане на горивото с вода, например, така че бъдете внимателни.