Доматена супа върху „Слънчогледите“ на Ван Гог, картофено пюре върху шедьовър на Клод Моне, шофьори на камиони, държани като заложници за подкуп, внезапно нахлуване в рафинерии, спиране на движението на възлови кръстовища. Това са начините, по които през последните месеци екоактивистите от движението Just Stop Oil се опитват да привлекат вниманието върху себе си и каузата си - да се спре добивът на изкопаеми горива и по този начин да се ограничат климатичните промени. „Намираме се в климатична катастрофа и всичко, от което се страхувате, е доматена супа или картофено пюре върху картина“, извика 25-годишната Мирям Херман, след като съсипа творбата на Моне. „Знаете ли от какво ме е страх? Страхувам се, защото науката ни казва, че

няма да можем да изхранваме

семействата си през 2050 г. Затова ние правим този Моне сцена, а обществото - публика.“

Двете атакувани картини не са повредени, само рамките им са леко засегнати и след старателно почистване са върнати на мястото им. От няколко месеца екоактивисти от организацията в Англия се залепят за известни картини, струващи милиони, а през юли дори сложиха плакати с изгорели дървета, замърсено небе и изхвърлени битови отпадъци върху най-великото произведение на Джон Констабъл, което струва 22,5 млн. долара. До този момент Just Stop Oil прекъсваха футболни мачове, затваряха петролни рафинерии, блокираха възлови пътни кръстовища, но вероятно не са имали желания резултат и са преминали към посегателство върху изкуството. Няколко техни представители се залепиха с ръце за копие от XVI век на „Тайната вечеря“ в Кралската академия, а в Италия техни поддръжници се залепиха за скулптура, съхранявана във Ватикана, и за творби в галерия „Уфици“ във Флоренция.

Кой заля със супа Ван Гог?

От сайта на организацията се разбира в каква посока работят, а още в началото с огромни букви пише: „Петролът е причината за кризата в климата и разходите за живот. Прави ни по-бедни и унищожава всичко, което обичаме“.

Кой стои зад движението?

Медиите във Великобритания разкриха, че една от основателките на движението Just Stop Oil е 23-годишната Хана Хънт. Именно тя залепя плакати с разрушения върху картината на Джон Констабъл, опитвала се е да нахлува в камиони, превозващи гориво, влизала е в рафинерии, държала е шофьори на цистерни за подкуп и е правила хиляди подобни неща. Хънт често изнася лекции по темата, че изкопаемите горива са „проект за смърт“, и винаги предупреждава за „пълния колапс на обществото“.

Комичното е, че на една от своите лекции тя призна, че импулсивно е отлетяла до Канарските острови, за да избяга от студеното британско време. Това доведе до хиляди нападки срещу нея, а някои дори се опитаха да пресметнат колко е навредила тя на Земята.

Кой заля със супа Ван Гог?

За лидер на движението се счита и 56-годишният Роджър Халъм, който беше арестуван наскоро заради планираните протести по магистрала M25 в края на октомври. Бивш органичен фермер в продължение на повече от 20 години, той казва, че е загубил бизнеса си за отглеждане на зеленчуци от 10 акра близо до Llandeilo в Уелс поради „въздействието на изменението на климата“. През 2018 г. Халъм е съосновател на Extinction Rebellion, чиито протестиращи окупираха редица обекти в Лондон през април 2019 г., а също така участва в ръководството на Insulate Britain, която организира седящи протести на поредица от главни пътища в Обединеното кралство през есента на 2021 г.

За какво се борят?

Just Stop Oil е активистка група, която призовава правителството на Обединеното кралство да прекрати лицензирането и производството на нови изкопаеми горива. Движението стартира дейността си през февруари тази година. Групата за действие по изменение на климата призовава правителството да се откаже от плановете си да лицензира над 100 нови петролни и газови проекта до 2025 г. и да направи повече, за да помогне на хората с рязко нарастващите им сметки за енергия. Just Stop Oil организира 32 дни прекъсване на протестите си от края на септември и през целия октомври, което според столичната полиция е довело до 677 ареста със 111 обвинени души. По данни на движението задържаните от април насам са над 2000 души.