Служебният премиер Димитър Главчев и предложените от него министри положиха клетва пред парламента, който по този повод се събра извънредно на 9 април. Церемонията продължи по-малко от 10 минути. Във финалния вариант на служебния кабинет има само една смяна – на външния министър. По семейни причини Ивайло Ценов се отказал и е заменен от Стефан Димитров, съобщи Mediapool.
След полагането на клетвата в Министерския съвет се проведе и кратка церемония по предаване на властта от кабинета „Денков“ на служебното правителство.
Вече бившият премиер Николай Денков каза, че една от най-трудните и най-важните задачи на служебното правителство е
да осигури честни избори,
които да спечелят доверието на гражданите. „Задачата е трудна, защото няма в момента доверие в част от политическите процеси. Надявам се, че с вашите действия ще успеете да върнете това доверие“, каза той.
„Трябва да бъдем гарант за стабилност, не можем да допуснем страната ни да бъде въвлечена в конституционна криза, не може държавността да не бъде опазена и да бъде заложник на партийни амбиции и желания“, посочи Главчев и добави, че гласува доверие на посочените от него служебни министри.
„Отговорността (за служебното правителство) категорично не е моя, а на г-н Главчев и на този работещ парламент“, каза преди началото на заседанието президентът Румен Радев.
Над два часа преди полагането на клетвата от президентството съобщиха, че са издадени указите за назначаването на кабинета и насрочването на изборите 2в1 – предсрочен парламентарен и евровот на 9 юни.
Калин Стоянов остава на поста в МВР
Въпреки призивите настоящият министър на вътрешните работи в оставка Калин Стоянов да не остава на поста, той е и във финалния списък на кабинета „Главчев“.
Попитан защо не го е сменил, служебният премиер отговори: „Защото така съм решил“. Радев пък обяви, че ако е зависело от него, не само е нямало да остави Калин Стоянов като вътрешен министър, но и е нямало въобще да бъде назначен на поста.
„Димитър Главчев не се свърза с нас по никакъв начин, не сме водили нито един разговор“, каза съпредседателят на ПП Кирил Петков. Според него решението Калин Стоянов все пак да остане част от служебното правителство е „пълна провокация от страна на новия премиер“.
След полагането на клетвата лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че в служебното правителство доминирал кабинетът „Денков-Габриел“:
„От това, което виждам, доминира старият кабинет – кабинетът „Денков-Габриел“, и особено с такива знакови министри като Георги Гвоздейков, Кирил Вътев, заместник-министрите, които са назначение от партията на „Промяната“, в екологията, в образованието. Имаме всъщност три-четири нови имена.“
„Можехме да направим съвсем различно нещо. Представете си финансов министър Василев и външен министър Мария Габриел, това служебно правителство щеше да изглежда по съвсем друг начин за всички. Можехме тези два месеца да използваме за преговори. След изборите да направим едно истинско коалиционно споразумение и управление“, каза още Борисов.
Санкционираният по глобалния закон „Магнитски“ шеф на ДПС Делян Пеевски направи изказване, подобно на това на Борисов. Той обяви, че в служебния кабинет имало много хора от ПП-ДБ, а за останалите министри било „рано да съдим“.
Още преди обявяването на имената на служебните министри от ПП-ДБ обявиха, че няма да дадат политическа подкрепа за отделни членове на кабинета. От ПП дори обявиха, че изключват от партията министър Гвоздейков, който реши да остане и в служебния кабинет.
Клетвата – за пръв път пред парламента
Това е първият път, в който се прилага новата конституционна процедура. Сега служебното правителство се закле пред Народното събрание, макар че не то е избрало състава му и в основния закон няма такова изискване. Досега церемонията се провеждаше в президентството. Миналата седмица обаче Румен Радев настоя това да стане в парламента, което е и символен жест на разграничение от служебния кабинет.
Досега президентът определяше и назначаваше служебния премиер и правителство изцяло по свой избор, с което бе ясно, че той носи отговорност за тях. Тези му правомощия бяха орязани с последните промени в Конституцията, които Румен Радев и опозицията оспориха пред Конституционния съд.
Според новите разпоредби президентът може да избере служебен министър-председател измежду ограничен брой хора на конкретни държавни длъжности – „председателя на Народното събрание, управителя или подуправителя на Българската народна банка, председателя или заместник-председателя на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник“.
След разговори с всички в списъка, само дългогодишният кадър на ГЕРБ и досегашен шеф на Сметната палата Димитър
Главчев се съгласи да поеме поста. С работещ парламент
Освен че това е първото служебно правителство, което не е избрано от държавния глава, то ще е и първото, което ще работи при действащ парламент.
До края на миналата година Конституцията предвиждаше Народното събрание да се разпуска със същия указ, с който се назначава служебният кабинет. Сега обаче депутатите продължават да работят до полагането на клетва на новоизбраните народни представители. Очаква се все пак парламентът да излезе във ваканция по време на предизборната кампания, макар да няма задължение за това.