Всяка година Русия изпраща милиони снаряди на украинския фронт и постоянно нанася въздушни удари по граждански обекти - често използвайки боеприпаси, за които се твърди, че са доставени от нейните съюзници.

Докато западните държави се опитват да ограничат възможностите на Русия да произвежда оръжия чрез налагане на санкции, Китай, Иран и Северна Корея, както се предполага, помагат за поддържането на руския военнопромишлен комплекс в готовност, се казва в анализ на BBC.

Дронове и ракети от Иран

Неотдавна Иран беше обвинен, че е сключил сделка с Русия да му достави 200 или повече балистични ракети с малък обсег „Фатах-360“. Те имат обсег от 120 км и носят 150 кг експлозиви.

Американското разузнаване твърди, че десетки руски военни са били обучени в Иран да използват тези ракети. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен заяви, че Русия може да разположи тези ракети на украинския фронт тази есен.

Ракетите „Фатах-360“ биха позволили на Русия да поразява украински градове и електроцентрали в близост до границата и да използва ракети с по-голям обсег от арсенала на Русия за поразяване на цели дълбоко в страната.

„Фатах-360 е подходяща за поразяване на цели на сравнително близко разстояние“, заяви д-р Марина Мирон от катедрата по военни изследвания в Кралския колеж в Лондон и добави: „Русия не разполага с подобна собствена ракета“. По думите й в замяна на това Русия може да предостави на Иран военни технологии, включително и ядрени технологии.

САЩ, Великобритания, Франция и Германия наложиха нови санкции срещу Иран заради доставката на ракети на Русия.

Те включват ограничаване на полетите на Iran Air до Великобритания и Европа, както и забрана за пътуване и замразяване на активи на иранци, за които се смята, че са участвали в сделката.

Иран многократно е отричал, че доставя на Русия самонасочващи се оръжия, включително „Фатах-360“.

Украинското правителство и западните разузнавателни агенции също твърдят, че Иран доставя на Русия безпилотни самолети Шахед-136 от есента на 2022 г.

„Шахед“ е оборудван с бойна глава в носа и е проектиран да виси над цел, преди да получи сигнал за удар.

Руските сили често изпращат десетки дронове в „рояци“, за да се опитат да преодолеят противовъздушната отбрана на Украйна. Често тези рояци от дронове се използват като бариера, за да се попречи на украинската противовъздушна отбрана да прихване крилати и балистични ракети, способни да нанесат много по-големи поражения.

Правителството на Иран твърди, че е доставило на Русия само „малък брой“ безпилотни самолети преди войната.

Въпреки това САЩ и Европейският съюз обвиниха Иран в редовни доставки за Русия, а ЕС наложи санкции срещу замесените лица и фирми.

Ракети и снаряди от Северна Корея

В доклада си от май 2024 г. Разузнавателното управление на САЩ (DIA) посочва, че Северна Корея е доставила на Русия три милиона артилерийски снаряда.

Артилерията е основното оръжие, използвано и от двете страни на фронтовата линия в Украйна. Тя пречи на вражеските бронирани машини и пехотата да маневрират и да напредват.

Според базирания във Великобритания Кралски институт за отбранителни изследвания през последните месеци Русия е разполагала с пет пъти повече снаряди от Украйна.

Според анализаторите на института това е основната причина, поради която от зимата на 2023 г. Русия е завзела значителни територии в Източна Украйна.

През януари 2024 г. украинското разузнаване съобщи, че е открило отломки от два вида балистични ракети с малък обсег, произведени от Северна Корея, които са били изстреляни по Харков при голяма въздушна атака.

Украинските власти твърдят, че едната от тях е ракета Hwasong-11, известна още като KN-23.

Това е балистична ракета с малък обсег на действие с радиус на действие от 400 до 690 километра, която може да носи бойни глави с тегло до 500 килограма.

От 2006 г. насам ООН налага санкции върху търговията със Северна Корея, свързана с балистични ракети.

Украинското разузнаване твърди, че Северна Корея е изпратила 50 ракети на Русия, а на заседанието на Съвета за сигурност на ООН през февруари 2024 г. САЩ обвиниха Русия, че е използвала севернокорейски ракети при най-малко девет въздушни нападения срещу Украйна.

По данни на DIA Русия и Северна Корея започват преговори за продажба на оръжие през есента на 2022 г., а първите ракети са изпратени от Северна Корея в Русия през есента на 2023 г. за тестване.

Американското разузнаване смята, че Русия е започнала да ги изстрелва по Украйна през януари 2024 г. от другата страна на границата.

„Ракетите Hwasong-11 са по-евтини за Русия от собствените ѝ ракети с малък обсег като Искандер“, каза Мирон. „Освен това сключването на оръжейни сделки със страни като Иран и Северна Корея показва на Запада, че Русия има съюзници и не е изолирана.“

Балистичните ракети, включително Hwasong-11, са трудни за прехващане поради свръхзвуковата скорост, с която се спускат към целта си. Служители на украинското разузнаване обаче твърдят, че много ракети от Северна Корея пропускат целта си поради електронни неизправности, които ги карат да се отклоняват от програмираната траектория.

Северна Корея отрича да е изпращала оръжия на Русия, а Русия отрича да ги е получавала.

Според някои доклади украински разузнавачи са забелязали севернокорейски войници в страната. Украински вестници съобщават, че шестима севернокорейски офицери са убити, а други трима са ранени при ракетен удар по руска военна тренировъчна база в източната част на страната на 3 октомври 2024 г.

Последният път, когато твърденията за севернокорейски войски, воюващи в Украйна, се появиха през 2023 г., руският президент Владимир Путин ги нарече „пълна глупост“.

Китай и компоненти с двойна употреба

Лидерите на НАТО заедно обвиниха Китай, че е „решаващ помощник“ на Русия, като предоставя „огромна подкрепа на нейния военно-промишлен комплекс“.

Те заявиха, че Китай доставя компоненти с „двойна употреба“, като например компютърни чипове, които освен за граждански цели могат да се използват и за производство на оръжия.

Американският мозъчен тръст „Център Карнеги за световен мир“ (CEIP) твърди, че всеки месец Китай изпраща на Русия изделия с двойна употреба с „висок приоритет“ на стойност 300 млн. долара, които могат да се използват за производство на оръжия като безпилотни самолети, ракети и танкове.

Според центъра Китай продава на Русия 70% от всички свои металорежещи машини (които могат да се използват за изработване на корпуси за оръжия) и 90% от запасите си от микроелектронни продукти като чипове и полупроводници (които могат да се използват за системи за насочване в ракети, наред с други неща).

По данни на CEIP през 2023 г. Русия е внесла 89% от всички свои приоритетни стоки с двойна употреба от Китай. В доклада се казва, че преди войната повечето от тези стоки са били доставяни от Германия и Нидерландия. Когато техният износ за Русия е спрян поради санкциите, Китай е компенсирал недостига.

Китай отрича да помага на Русия да произвежда оръжия, като твърди, че заема неутрална позиция във войната в Украйна. Пекин твърди, че не е доставял на Русия смъртоносни оръжия и е предпазлив при избора на компонентите, които продава на Москва.

Ройтерс съобщава, че Русия е отворила фабрика в Китай за производство на нов тип безпилотен самолет с голям обсег на действие, наречен „Харпия-3“.

Китайското правителство заяви, че не знае за такъв проект и че в страната има строг контрол върху износа на дронове.