Вятърът на промяната повя и в европейските монархии. След 52 години на трона, датската кралица Маргрете сдаде юздите на властта в началото на 2024 година. Тя обаче не успя да засенчи 70-годишното управление на британската кралица Елизабет II, която почина през 2022 г.
И докато светът знае почти всичко за крал Чарлз III и престолонаследника му принц Уилям, сега новият датски крал трябва да излезе под светлините на прожекторите.
Кои са принцовете и принцесите на Европа, чието време предстои:
Принцеса Леонор от Испания, 18 г.
Леонор, принцесата на Астурия и наследник на испанския трон, се носи на вълната от народен ентусиазъм след 18-ия си рожден ден и специалната церемония по посвещаване в Конституцията. Тълпи се наредиха по улиците и една страна, често смятана за политически разделена, се показа обединена в обичта си към Леонор, най-голямата дъщеря на крал Фелипе VI и кралица Летисия и предполагаем наследник на испанския трон.
До раждането й Испания зачиташе мъжкото първородство, когато става въпрос за короната и нейното наследяване. Това означаваше, че ако Леонор има по-малък брат, той трябваше да наследи трона. Заради здравословни проблеми на майка й, която роди още само една дъщеря, и обожанието на баща си, това правило беше отменено. Така дори и Леонор да се сдобие с по-малък брат, което е малко вероятно, то тя ще остане престолонаследник на испанския трон.
Принцесата на Астурия усъвършенства уменията си да стане кралица от ранна възраст и се смята, че говори четири езика. Тя изнесе първата си публична реч през 2018 г., когато беше само на 13 години, за да отбележи 40-ата годишнина от испанската Конституция. През 2019 г. тя изнесе впечатляваща реч на наградите на Фондация „Принцесата на Хирона“ в Барселона на четири езика – испански, каталонски, английски и арабски. Освен че е наследила изтънченото чувство за стил на майка си, тя се е научила да играе тенис, да плува и да свири на виолончело.
Кралската особа направи първата си самостоятелна изява без родителите си на 15 години, докато председателстваше 30-ата годишнина на института „Сервантес“ в Мадрид през 2021 г.
Шест месеца по-късно принцесата се отправи към Уелс, за да учи в частния Atlantic College. След като завърши образованието си там, Леонор постъпи във военното училище в Родината си, за тригодишно обучение. Наследницата на испанския трон трябва да завърши в съответствие с традицията, тъй като следва пътя на баща си, крал Фелипе. Очаква се Леонор след това да продължи да учи право в университет.
Принцеса Катарина-Амалия от Нидерландия, 20 г.
Катарина-Амалия стана наследник на трона, след като баба й, кралица Беатрикс, абдикира през 2013 г. в полза на сина си Вилем-Александър.
Принцесата посещаваше училище в Christelijk Gymnasium Sorghvliet в Хага. При навършване на пълнолетие тя отказа полагащата й се годишна помощ от 1.6 милиона евро. В писмо до министър-председателя Марк Рюте тя каза, че не би се чувствала удобно да вземе парите, без да изпълнява кралски задължения.
През септември миналата година Катарина-Амалия започна да учи политика, психология, право и икономика в Университета в Амстердам и разкри, че ще живее в къща под наем, която споделя със своите състуденти. По-късно принцесата обаче беше принудена да напусне студентската си квартира и да се върне в Хага, след като беше разкрит престъпен заговор за нейното отвличане.
„Липсва ми нормалният живот, животът на студент. Да ходя по улиците, да мога да отида до магазин“, сподели пред нидерландските медии тя.
В лична биография, озаглавена Amalia, издадена през 2021 г., кралската особа признава, че все още не се чувства готова да бъде кралица. Тя призна, че ще разчита на помощта на майка си, ако загуби баща си внезапно.
Биографът Клаудия де Брей разкри, че Амалия е имала работа на непълен работен ден в крайбрежно кафене, чувствала се е неуверена, когато е разпознавана от хората и, ако не трябваше да бъде кралица, би преследвала кариера като певица или ездач – тя е запален жокей с кон на име Мохито.
Белгийската принцеса Елизабет, 22 г.
Принцеса Елизабет е най-голямата от четирите деца на белгийския крал Филип и кралица Матилда. Законът е променен през 1991 г., така че най-голямото дете, независимо дали е син или дъщеря, ще бъде следващото, което ще наследи трона.
Когато баща й става крал през 2013 г., Елизабет става наследник на трона и херцогиня на Брабант. Младата кралска особа също е бивша ученичка на Atlantic College в Уелс, като получава международна бакалавърска степен през 2020 г.
След това завършва едногодишен курс по социални и военни науки в Кралската военна академия, за който се казва, че преподава задълбочено четирите компонента на белгийската отбрана: армия, военновъздушни сили, флот и медицина.
През октомври 2021 г. принцесата започна да учи история и политика в Lincoln College, Оксфорд. Принцесата с високи постижения, която владее холандски, френски, немски и английски, продължава да съчетава висшето си образование с военно обучение у дома.
Престолонаследницата на Швеция Виктория
Принцеса Виктория не винаги се е радвала на добри времена. Тя беше необичайно открита за своите тийнейджърски борби с анорексия.
Виктория се озова и на върха на друга борба, правото на жените да наследяват трона преди братята си. През 1979 г. Швеция беше сред първите монархии, които въведоха абсолютно първородство, стъпка, последвана от Обединеното кралство едва през 2013 г. Престолонаследничката, сега на 45 години, започна да помага на родителите си крал Карл XVI Густав и кралица Силвия в работата им след като навърши 18 през 1995 г. Но това си струва цената, обясни тя.
Това, че е първа в линията за наследяване на шведския трон, означаваше, че тя оказваше силен натиск върху себе си в ущърб на здравето си. „Исках през цялото време да правя и да бъда много повече, отколкото реалистично можех да направя или бих могла да бъда“, каза тя.
Когато бъде коронясана, Виктория ще стане първата управляваща кралица в кралското семейство на Швеция от 1818 г. насам.
Докато се бори с хранително разстройство в САЩ, тя среща сегашния си съпруг, 49-годишния принц Даниел, който беше неин бивш личен треньор. Двойката се ожени през 2010 г. след дългогодишна връзка и сега са родители на принцеса Естел, херцогиня на Йостергьотланд, на 11 години, и принц Оскар, херцог на Сконе, на 7 години.
Престолонаследникът на Дания Кристиан, 18 г.
18-годишният принц Кристиан от Дания е най-голямото дете на крал Фредерик и принцеса Мери. Принц Фредерик и съпругата му следваха датската традиция, когато кръщаваха сина си – където всеки крал редува имената Фредерик и Кристиан. Двете му средни имена, Анри и Джон, са взети от двамата му дядовци.
Година след раждането си младият принц направи първото си посещение в Австралия в края на 2006 г., като семейството пътува до Тасмания, за да посети роднините на принцеса Мери.
Мери и Фредерик избраха да запазят възпитанието на сина си относително лично в ранните му години. Едва през 2012 г. Кристиан присъства на първия си официален кралски годеж с баба си, кралицата. Родителите му се откъснаха от кралската традиция, когато решиха да го запишат на предучилищна занималня през 2007 г. и отново през 2011 г., когато той отиде в начално училище.
Кристиан стана първият датски престолонаследник, който посещава държавно училище Tranegårdskolen в Хелеруп, а неговите братя и сестри, принцеса Изабела, 15, и принц Винсент и принцеса Жозефин, 10, се присъединиха към него през следващите години.
В началото на 2020 г. и четирите кралски деца започнаха 12-седмична програма в международното училище Lemania-Verbier в Швейцария. Но само седмици след тяхното обучение започна пандемията от COVID-19 и те се върнаха в родината си.
В момента Кристиан преминава през последните години от своето образование в Ordrup Gymnasium, държавно училище в Копенхаген.
През юни най-големият син на принцеса Мери шокира кралските фенове със смело съобщение преди 18-ия си рожден ден. Младият принц ще наруши протокола, като се откаже от кралската си надбавка, за да работи на пълен ден, за да се съсредоточи върху образованието си.
Принцеса Ингрид Александра от Норвегия, 19 г.
Втора по ред за наследяване на трона след баща си, принцеса Ингрид е дъщеря на престолонаследника на Норвегия, принц Хокон, и принцеса Мете-Марит. Тя е внучка на сегашния владетел, норвежкия крал Харалд V, на 86 години.
Ингрид Александра ще стане втората жена монарх на Норвегия, след като баща й осигури нейното място в наследствената линия, като промени закона, за да позволи на първородните дъщери да се възкачат на трона пред своите по-малки братя.
Последната норвежка кралица е управлявала преди 600 години: кралица Маргарет управлявала Норвегия, Дания и Швеция от края на 1380-те години до смъртта си през 1412 г.
В опит на родителите й да й дадат възможно най-обикновено детство, Ингрид Александра посещава същото местно начално училище като нейния полубрат, от първия брак на майка й. По-късно тя е преместена в частно международно училище в Осло, за да може да научи английски и се прехвърля в още две училища по време на обучението си.
Принцесата навърши 18 години в началото на миналата година и се присъедини към дядо си, крал Харалд V в деня на заседанието на кабинета в Кралския дворец, когато отбеляза навършването на пълнолетие.
През следващите няколко години тя ще увеличи обществените си прояви и ще поеме повече отговорности от името на кралското семейство, но ще продължи да се фокусира върху образованието си, се казва в изявление на двореца по случай 18-ия й рожден ден.
Пандемията доведе до отлагане на официалните тържества за рождения ден на принцесата. Но по-късно тя организира бляскаво парти през юни 2022 г., за да отбележи събитието. Множество европейски кралски особи бяха поканени, включително престолонаследничката на Швеция Виктория, тогавашния престолонаследник на Дания принц Фредери и крал Фелипе VI от Испания – всички те са кръстници на принцесата.
Тя беше и шаферка на сватбата на своята кръстница, принцеса Виктория от Швеция, през 2010 г. Освен кралските си задължения, Ингрид Александра практикува кара ски и сърф и практикува бокс. Тя спечели златен медал в норвежкото първенство по сърф за юноши през октомври 2020 г.