Докато резултатите от изборите в Русия бяха осъдени на Запад, реакцията в Азия, Африка и Латинска Америка показва, че се заражда нова глобална динамика, пише "Гардиън".
След убедителната победа на Владимир Путин на президентските избори в неделя западните правителства се обединиха, за да окачествят победата като несправедлива и недемократична.
Според британския външен министър Дейвид Камерън изборите са подчертали "дълбочината на репресиите" в Русия, а Държавният департамент на САЩ заяви, че вкарването в затвора и дисквалифицирането на опоненти означава, че процесът е бил "изключително недемократичен".
Коментарите на лидерите от Европа и САЩ обаче рязко контрастираха с поздравленията, които постъпиха от държави в Азия, Африка и Латинска Америка.
Тези противоположни реакции подчертават геополитическите разломи, които се разшириха, откакто Русия започна пълномащабното си нахлуване в Украйна преди две години, предизвиквайки криза в отношенията със Запада.
Китайският президент Си Дзинпин побърза да поздрави Путин за победата му, като заяви, че Пекин ще продължи да насърчава партньорството "без граници", което установи с Москва точно преди Русия да нахлуе в Украйна.
Въпросите, свързани с демократичния процес, напълно отсъстват от отразяването на изборите в китайските държавни медии, в които победата на Путин е окачествена като носител на "сигурност в един неспокоен свят".
В условията на все по-обтегнати отношения със САЩ Китай се стреми да разшири влиянието си в международен план. Воден от убеждението, че ерата на американската хегемония е към своя край, Пекин се опитва да си осигури собствена сфера на влияние, която да е в противовес на западната - а Русия под ръководството на Путин се оказа желан партньор в тези усилия.
След като обяви победата си в понеделник, Путин използва речта си пред поддръжниците, за да заяви отново, че "Тайван е неразделна част от Китайската народна република", в коментар, който вероятно е бил насочен към правителството в Пекин, претендиращо, че Тайван е провинция на Китай, и превърнало "обединението" в ключова политика. Путин също така обвини други държави, че създават "провокации" около Тайван, и заяви, че те - и техните санкции срещу Китай - са "обречени на неуспех".
Китай и Русия също така са членове на групата на развиващите се икономики БРИКС, която има за цел да оспори господството на САЩ в световната икономика, като обедини развиващите се икономики, включително Бразилия, Южна Африка и Индия.
След като Русия започна войната си срещу Украйна, 141 държави гласуваха в подкрепа на резолюция на ООН, осъждаща инвазията. Според Economist Intelligence Unit (EIU) обаче тази водеща цифра прикрива реалността, че две трети от населението на света живее в държави, които са били неутрални или са били на страната на Русия.
Анализът на EIU установи, че държави като Бразилия, Саудитска Арабия, Южна Африка и най-вече Индия са направили всичко възможно да избегнат да вземат страна в конфликта.
На 18 март министър-председателят на Индия Нарендра Моди повтори думите на Си, като заяви, че очаква с нетърпение да засили "изпитаното във времето специално и привилегировано стратегическо партньорство" на Ню Делхи с Москва. Откакто през февруари 2022 г. започна войната на Русия срещу Украйна, Моди се движи по дипломатическо тънко въже, което го кара да отказва да заеме категорична позиция срещу инвазията.
През последните години Индия се стреми да се позиционира като глобална сила. Новоизлюпена като най-многолюдната държава в света, както и като петата по големина и най-бързо развиваща се икономика, западните лидери разпънаха червения килим за Моди, въпреки че неговото правителство преживя период на отстъпление от демокрацията и нарастващ авторитаризъм.
В същото време Моди се позиционира като лидер на глобалния юг - свободен сбор от развиващи се страни и бивши колонизирани държави - много от които продължават да подкрепят Русия.
Индия се превърна и в най-големия купувач на руски петрол. Индийските рафинерии се възползваха от значително намалените цени, след като Европа забрани вноса на руски петрол. Запълвайки празнотата, оставена от купувачите на Запад, Индия помогна да се смекчи ударът на западните санкции срещу Москва.
Победата на Путин беше приветствана от лидерите в Латинска Америка, които в миналото са били в противоречие със САЩ. Експерти твърдят, че изолацията на Русия от Запада само я е приближила до страни като Куба и Венецуела, чийто външен министър наскоро определи Москва като "жертва на международната арена".
Президентът на страната Мадуро реагира на резултатите от гласуването в неделя, като заяви: "Нашият по-голям брат Владимир Путин триумфира, което е добро предзнаменование за света".
Президентът на Куба, Мигел Диас-Канел, нарече резултата "достоверна индикация, че руското население подкрепя управлението на страната от страна на (Путин)".
Победата на Путин беше посрещната радушно и в няколко държави в Западна и Централна Африка, които са управлявани от хунти след редица преврати от 2020 г. насам - включително Мали и Нигер.
Русия се опитва да ухажва много от тези страни в региона на Сахел, след като те прекъснаха връзките си с традиционните си съюзници Франция и САЩ след военните въстания.
Путин използва и развалянето на споразумението, което гарантираше продължаването на износа на храни от Украйна за световните пазари - много от тях в Африка - като средство за засилване на подкрепата си в региона. През юли 2023 г. той обеща безплатни доставки на зърно за Буркина Фасо, Зимбабве, Мали, Сомалия, Централноафриканската република и Еритрея. По данни на руското правителство първите доставки са били изпратени миналия месец.
В Буркина Фасо всекидневник обобщава променящата се глобална динамика в редакционна статия от 18 март, като пише, че в Африка изборите "могат да звучат като незначително събитие", но придобиват особено значение, защото "Путин олицетворява новия геополитически баланс на силите на континента с нарастващо (руско) присъствие и влияние".
Редакционнен анализ на в. "Гардиън"