Номинираният в понеделник от Джо Байдън за ключовия пост държавен секретар франкофон Антъни Блинкън крие зад цивилизования си образ на дипломат страст към свиренето на китара и склонност към интервенционизъм. Дългогодишен съветник на новоизбрания президент, бъдещият шеф на американската дипломация ще трябва да положи големи усилия за възстановяване на връзките с традиционните съюзници на САЩ, които бяха разрушени при управлението на Доналд Тръмп. Възпитан и елегантен 58-годишният прошарен "Тони" Блинкън изглежда пълна противоположност на предшественика си Майк Помпео, който е по-непосредствен. "Трудно може да се намери по-любезен, смирен и дискретен човек от него. Никой не помни да го е виждал разгорещен или ядосан", смята приятелят му от детинство Робърт Мали, президент на "Интернешънъл крайзис груп".

Антъни Блинкън е бил заместник-държавен секретар при управлението на Барак Обама и в миналото е подкрепял американски военни намеси в името на човешките права. "Свръхсилите не блъфират", е предупредил той неколкократно по сирийския въпрос, по който президентът Обама в крайна сметка реши да действа по ограничен начин. http://gty.im/961977556 Бившият номер две на Държавния департамент е запазил известна горчивина от това. "Провалихме се в осуетяването на ужасна човешка трагедия. Това е нещо, което никога няма да забравя", каза той през май в интервю за телевизия CBS.

Рок балади

Тази силна привързаност към човешките права със сигурност се дължи до голяма степен за тъста му Самюел Писар, един от най-младите оцелели от Холокоста. Този роден в Полша известен адвокат, специализиран в отношенията между западняците и съветския блок, се установява със семейството си в Париж, където Антъни Блинкън посещава престижното училище "Жанин Мануел" докато САЩ затъват в тресавището на Виетнамската война. "Като американец Тони беше много привързан към своите ценности и идентичност, но живееше в чужда страна и беше принуден да вижда света през тази призма по време, когато САЩ не бяха особено популярни", свидетелства приятелят му от детинство Робърт Мали. http://gty.im/578780682 Биологичният баща на бъдещия шеф на американската дипломация е голям търговски банкер, а майка му Джудит Писар години наред ръководи Американския център в Париж, културно-художествена институция. По време на престоя си в Париж Антъни Блинкън развива интерес към музиката. Той опитва джаза и развива страст към рока, до степен да цитира "Пинк Флойд" във фотоалбума на един от класовете си в гимназията. Тази страст се запазва във Вашингтон, където китаристът свири в група, която изпълнява кавъри на известни песни на "Бийтълс", а по-наскоро използва свободното си време през пандемията, за да композира свои парчета, с твърде относителен успех. Средно петдесетина души на месец слушат в платформата Спотифай двете песни на АБлинкън - творческия му псевдоним - рок балади с теноровия му глас.

"Бог да благослови Америка"

Антъни Блинкън е следвал в Харвардския университет преди да направи кариера в правото, а след това в политиката, включително в комисията за външни работи на Сената, когато Джо Байдън е бил неин член. На конференция през 2017 г. той сподели, че е бил дълбоко повлиян от историята на тъста си, който е оцелял от лагерите в Аушвиц и Дахау преди да успее да избяга по време на "поход на смъртта". Младият мъж се крил два дни в гората и тогава чул заплашителното бумтене на приближаващ се танк. За негово голямо облекчение оттам излязъл американски войник. http://gty.im/500561878 "Той коленичил и произнесъл единствените три думи на английски, които знаел и бил научил от майка си: "God bless America", "Бог да благослови Америка". Войникът го вдигнал и го завел в танка - и метафорично в САЩ и към свободата", разказа Антъни Блинкън. "Това е страната, с която съм израснал. САЩ изиграха тази толкова гостоприемна, уникална и невероятна роля", добави човекът, който скоро ще стане най-високопоставеният дипломат.