В четвъртък Стив Банън със загар, държащ запалена цигара и облечен в синя тениска с обърната яка, стоеше пред камерата на яхата, собственост на неговия приятел Го Венги, китайски милиардер.
Видео в YouTube показва Венги да поставя ръка на Банън, докато бившият председател на кампанията на Тръмп осъжда китайското правителство и възхвалява ползите от хидроксихлорохина за лечение на COVID-19. Разкошният интериор на плавателния съд отблясва на заден план.
В четвъртък Банън беше арестуван от федералните агенти на същата яхта край Уестбрук, Кънектикът, и му бяха повдигнати обвинения за измама. Въпреки че изглежда, че обвиненията нямат нищо общо с китайския бизнесмен, арестът поставя в нова светлина отношенията му с Го, противоречива фигура със собствената история на юридически затруднения.
Множество хора, запознати с проблема, твърдят пред NBC News, че има отделно федерално разследване, включващо компания, свързана и с двамата мъже, GTV Media Group. Както за първи път The Wall Street Journal съобщи в сряда, ФБР, генералният държавен прокурор на Ню Йорк и Комисията за ценни книжа и борси проверяват дали законите за ценните книжа са били нарушени по време на частно предлагане на компанията от 300 млн. долара тази пролет, твърдят източниците. В бележка към потенциалните инвеститори, според The Journal, компанията определи Банън като един от няколкото видни директори.
Миналия месец следователи от полицейския отдел на остров Мърсър в щата Вашингтон получиха сигнал за инцидент от неидентифицирана жертва, станала инвеститор в GTV Media Group Inc., с обещанието, че ще стартира платформа за споделяне на видео, подобна на YouTube, която "ще излезе огромна". Инвеститорът е осигурил 500 000 долара, за да получи акции в компанията до края на май, но това не се е случило и той не е бил в състояние да се свърже със заподозрения, се посочва в доклада.
От 10 юли местните власти отбелязват, че не е повдигнато обвинение за престъпление и ФБР разследва въпроса. Докладът за инцидента на остров Мърсър идентифицира заподозрения като Го Венги, описвайки го като „милиардер“, базиран извън Ню Йорк, и отбелязва, че има и други жертви. Когато полицията на остров Мърсър се свързва с ФБР, местните следователи научават, че Венги изглежда е „обект на голямо разследване и се отнася до неговия бизнес“, според официално запознат с въпроса.
По-късно разследващите във Вашингтон съобщиха, че агенти на ФБР разследват случая в продължение на около месец. "Жертвите, които са се обаждали на ФБР, FTC и местните полицейски агенции, съобщават за измама заради невъзможност за връщане на обещаните инвестиции", заяви служителят.
Го е загадъчна и поляризираща фигура - самозван кръстоносец срещу китайската комунистическа корупция, който е предизвикал гнева на китайското правителство, но е бил осъден и от други китайски дисиденти. Бивша служителка твърди в хода на делото, че той многократно я е изнасилвал, обвинение, което оспорва. А бившият помощник на Тръмп, Сам Нунберг, е сред много хора, които съдят Го за обвинение за клевета; той отрича твърденията.
„Използвайки своята публичност, висок профил, социални медии и привидно безкрайни финансови средства, подсъдимият Го редовно използва своята публична платформа и власт, за да клевети и тормози враговете си“, се казва в делото на Нунберг. "В този случай Го се насочи към унищожаването на репутацията и поминъка на ищеца Самюел Нунберг, като заведе неоснователни съдебни спорове срещу него и наклевети Нюнберг със злонамерени лъжи, които дискредитират Нюнберг както лично, така и професионално." Делото продължава.
Го, който изкарвал парите си от недвижими имоти и ценни книжа, се представя в интервюта и съдебни записи като разобличител в изгнание, доказващ спиращата дъха корупция в основата на китайската система.
"Го е пионер в използването на YouTube и Twitter, за да се бори за върховенството на закона, правата на човека, свободата и демокрацията в Китай", писаха адвокатите му в съдебни документи във федерален иск в Мериленд срещу самозвания китайски активист за демокрация. "Го разобличи широко разпространената корупция в Китайската комунистическа партия (ККП), множество висши служители на китайското правителство и членовете на техните семейства."
Този съдебен процес сам по себе си предлага илюстрация на разделението на мненията за Го: Подсъдимият Хонкуан Ли, добре известен дисидент, който казва, че е участвал в протестите на площад Тиананмън през 1989 г., обвини Го в социалните медии, че е "гангстер", "комунист" шпионско кученце, "изнасилвач" и "страдащ от шизофрения", писаха адвокатите на Го, обвиненията, според които са неверни.
Това дело има за цел да разкаже историята на Го, която включва инцидент от 1989 г., за който той твърди, че го е насочил срещу китайското правителство.
Докато полицията се стреми да го арестува, за да подкрепи протестите на Тиананмън, в делото се казва: „Двама пияни полицаи нападнаха офиса на Го и стреляха с оръжието си директно срещу младата му съпруга, която държеше тримесечната им дъщеря. По-малкият му брат… опита да защити съпругата и дъщерята на Го и беше застрелян два пъти в спора “, се казва в костюма.
Братът на Го е изпратен в болницата, се казва в документите по делото, но „полицаите, които го застреляха, инструктираха лекарите да му откажат всякакви медицински грижи и заключиха вратата“. В резултат на това той умира, а Го се закле да стане постоянен и смел защитник срещу китайската клептокрация, се казва в делото.
Както посочва списание Ню Йорк Таймс през 2018 г., тази времева линия не изглежда да обяснява защо Го прекарва следващите две десетилетия, забогатявайки в Китай чрез развитие на недвижими имоти, бизнес, който обикновено изисква тясно сътрудничество с правителствени служби дори в демокрации, камо ли авторитарна държава като Китай. В почти три десетилетия след смъртта на брат му няма данни Го да заема публична позиция срещу партията, пише The Times.
Има обаче по-тъмни обвинения срещу Го от лицемерието. Съдебно дело, заведено в щата Ню Йорк от 28-годишна китайка, казва, че Го я е примамил в САЩ от Китай, за да работи като негов асистент, а след това я държал като затворник в продължение на три години, като многократно я е нападнал и изнасилвал. В делото се казва, че е избягала, докато била в Лондон, и е отишла в китайското посолство, както и че е подала жалба до китайските власти.
Адвокатите на Го отрекоха твърденията в съдебни документи.
Негов защитник каза пред NBC News, че Го е повторил отказа си от обвиненията. В изявление също се казва: Го е наясно със ситуацията, в която участва господин Банън, който е силен съюзник в борбата за свобода и демокрация в Китай. Предишните усилия на г-н Гоо с господин Банън в борбата за демокрация в Китай нямаха нищо общо с организацията „Ние изграждаме стената” или с дейностите на господин Банън с тази организация. Г-н Го оценява, че за разлика от Комунистическата партия на Китай, Съединените американски щати предоставят на всички лица, обвинени в Съединените щати, включително г-н Банън, презумпцията за невинност и правото на справедлив процес пред безпристрастен съдия."
През 2017 г., след като общественият профил на Го в САЩ започна да нараства, журналист от Voice of America, финансирана от правителството информационна служба, организира интервю с него. Планът беше да се излъчи интервю на живо в продължение на три часа в социалните медии, но висши служители на Voice of America, наредиха то да спре след час и 20 минути, според документи и интервюта, тъй като се притесняваха, че той отправя непроверени обвинения.
Гоо обвини VOA, че е бил проникнат от китайското разузнаване, сериозно обвинение, което хвърли агенцията в смут. Но разследване на независими експерти по журналистика - и отделно разследване на генералния инспектор на Държавния департамент - стигна до заключението, че решението се основава единствено на журналистически принципи, заявиха служители на VOA. Журналистът, който уреди интервюто, шефът на мандаринската служба на VOA, беше уволнен.
В туит през 2019 г. журналистът Саша Гонг цитира Банън: „Voice of America се опита да изчисти всички хора, които говорят за истината за Китай в Mandarin Service. Ръководителите на VOA предадоха американци, китайци“.
По-рано тази година съдружникът на Банън, Майкъл Пак, стана шеф на Американската агенция за глобални медии, която включва VOA, след дълго забавяне на потвърждението от Сената.
Журналистите-ветерани, отговарящи за VOA, Аманда Бенет и Сандра Сугавара - и двете, участващи в решението за спиране на интервюто с Го, веднага подадоха оставка.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.