През последните пет дни стотици хиляди хора се поклониха пред ковчега на Кралица Елизабет Втора в замъка Уестминистър в централен Лондон. В понеделник тълпите се събират от ранните часове, за да се сбогуват за последен път с най-дълго управлявалия британски монарх. Животът в цяла Великобритания е застинал, за да бъде отдадена почит. Какво значи Кралицата за тези хора, които дойдоха от всички краища на Обединеното кралство, а някои дори и от чужбина? Защо превърнаха „Грийн парк“ до Бъкингамския дворец в море от цветя в памет на Елизабет Втора? Как смъртта на тази жена, която живееше зад големите стени на стари дворци, накара една нация да отложи всичко друго и да скърби истински 10 дни? Британската кралица като символ беше трудна за разбиране. Част от хората в социалните мрежи описват монархията като безсмислица, която само струва пари на данъкоплатците, а британската корона за остаряло наследство от колониално време, в което Британската империя е участва в събития и процеси, които вредят на народи и континенти, пише Теодора Бързакова за "Свободна Европа".
Кралица Елизабет Втора остана противоречив образ отвъд безкрайно многото впечатляващи туристически обекти,
свързани с короната, които са из цялата страна. От замъци, през катедрали и театри, до дрехи, шапки и скъпоценности.
Британците виждаха кралицата като майка на нацията, която се грижи за благото на всички. Като мъдрата баба, до която се допитваш за онези семейни въпроси, които не можеш да споделиш на друг. Като съпруга, която се справя с трудностите на живота, по нейни думи, заради опората, която съпругът й принц Филип й дава през дългогодишния им брак.
За днешните англичани Елизабет Втора не символизира Британската империя и миналото, в което са били велики.
Образът на монархията, който тя създаде,
е този на семейството – такова, което ти дава много, но и изисква много. Традиционното семейство, към което имаш дълг, но и което те прави по-щастлив. Великобритания и целият свят се простиха с кралица Елизабет Втора. След 11 дни траурни церемонии, на 19 септември тя бе изпратена в последния й път на държавна церемония в Уестминстърското абатство, след което ще бъде погребана в замъка "Уиндзор" в по-тесен кръг.
България беше представена от президента Румен Радев и бившият премиер и последен български цар Симеон Сакскобургготски. Ковчегът на кралицата, който в последните 4 дни беше в Уестминстър хол, където стотици хиляди хора чакаха на огромни опашки, за да й отдадат почит,
беше транспортиран до Уестминстърското абатство с оръдеен лафает, под звуците на гайди.
Кентърбърийският архиепископ и глава на Англиканската църква Джъстин Уелби произнесе проповед, по-време на която каза: "В добре известна реч, произнесена за 21-вия й рожден ден, Нейно покойно величество заяви, че целият ѝ живот ще бъде посветен на службата на страната и Британската общност. Рядко има обещания, които са толкова добре спазени. Тя беше жизнерадостна, имаше силно присъствие и въздействие върху живота на мнозина“.
Той добави, че "малцина лидери са получавали такъв изблик на любов, какъвто видяхме към Елизабет Втора".
96 пъти удари камбаната на абатството - в памет на всяка от 96-те години, които живя Елизабет Втора. След края на държавната церемония в цялото Обединено кралство, където беше неработен ден, бе запазено двуминутно мълчание. Траурната церемония приключи с националния химн "Бог да пази краля".
След това ковчегът с тленните останки на Елизабет Втора потегли на оръдеен лафетот Уестминстърското абатство на последна процесия през центъра на Лондон. Крал Чарлз Трети, синовете му Уилям и Хари и останалите деца, внуци, правнуци и високопоставени членове на кралския двор вървяха след ковчега, следвани от десетки хиляди хора.
Топовни салюти бяха произведени откъм Хайд парк, а часовникът Биг Бен биеше в интервал от една минута по време на процесията.
Тя премина от Площада на парламента през ул. "Уайтхол", където са разположени повечето правителствени сгради, площада за паради на конната гвардия, през улица"Мол" и стигна до Уелингтънската арка на входа на Хайд парк. Ковчегът бе прехвърлен от оръдейния лафет на катафалка, която потегли към замъка "Уиндзор", който се намира на 40 км от Лондон. Хиляди хора се събраха в последната отсечка - покрай петкилометровия път към двореца, за да отдадат последна почит на кралицата. Кортежът беше съпровождан от британски кралски гвардейци.
Неговите тленни останки също ще бъдат преместени в Мемориала според желанието на покойната кралица.
Мемориалът на Джордж Шести е окончателно завършен през 1969 г. Той представлява разширение на параклиса. Там, по заповед на кралица Елизабет Втора, е положен покойният й баща Джордж Шести. Той умира през 1952 г. на 56 години. Смъртта му настъпва внезапно, така че към момента на кончината му не е предвидено място за кралско погребение.