Наистина ли ранното лягане е ключът към спокойния сън? Проучване се опитва да определи идеалното време за оптимизиране на нощния сън.
Наистина ли трябва да си лягате рано, за да сте в добро здраве? Въпреки че е жизненоважно да не се заспива твърде късно, за да се постигне възможно най-добър сън, противно на общоприетото схващане, ранното лягане не означава непременно по-добър сън.
Няколко проучвания показват връзка между нарушенията на съня и невродегенеративните заболявания. Изследвания, проведени от Университетския колеж в Лондон и Националния институт по здравеопазване и медицински изследвания (Inserm), разкриват, че хората, които спят по шест часа или по-малко на нощ, са с 30% по-застрашени от развитие на деменция, особено след 50-годишна възраст, разкрива The Telegraph.
Дълбокият сън играе ключова роля за пречистването на мозъка от натрупаните токсини. Този процес, известен като „дълбоко промиване“, се случва по време на фазата на бавновълновия сън. Недостатъчно дълбокият сън пречи на елиминирането на тези токсини, което може да насърчи развитието на болестта на Алцхаймер и други форми на деменция. Според проучването всеки час сън преди 22:00 ч. увеличава риска с 25%. Следователно идеалният период за заспиване е между 22 и 23 ч., за да се увеличи максимално фазата на дълбок сън преди събуждане.
Според Дейвид Планс, един от авторите на проучването, обаче този резултат трябва да се разглежда с повишено внимание. „Въпреки че работата ни не ни позволява да заключим, че има причинно-следствена връзка, резултатите предполагат, че ранното или късното лягане може да е по-вероятно да наруши биологичния часовник, което да има вредни последици за сърдечносъдовото здраве“, обяснява той пред Slate.
Здравословният начин на живот също е от съществено значение, ако искаме да се радваме на спокоен сън. Изследователите препоръчват няколко навика за подобряване на нощния сън. На първо място, определянето на дневен час за събуждане (и придържането към него) и излагането на слънчева светлина всяка сутрин би подобрило качеството на съня ви. Също така е препоръчително да се правят кратки дрямки, за да не се влоши качеството на дълбокия сън, и да се ограничи консумацията на алкохол вечер. В идеалния случай това трябва да се избягва поне три часа преди лягане. И накрая, за тези, които са свикнали с кафемашината, е важно да не пият кофеин седем часа преди лягане.