Категорично спекула с цените на храните и не производителите я формират.
Имаме пропуски в законодателството, дефицити.
Страната ни няма законово установена дефиниция какво е спекула.
Служебният кабинет има добри стъпки в тази посока, но редовно правителство трябва да приеме такова законодателство, което да не позволява такива надценки по веригата за доставка".
Това заяви в ефира на БНТ Любослав Костов, главен икономист на КНСБ.
По думите му, за да тръгнат цените на основните стоки надолу, Комисията за защита на конкуренцията трябва да излезе с данни.
"КЗК може да санкционира. Ключовото е от производителя до щанда цялата верига на доставка да се изсветли.
Яйцата поскъпнаха с между 50 и 80%, между 30 и 140 процента има поскъпване на отделни стоки. Толкова висока инфлация България не е имало от 1998 година", допълни Любослав Костов и поясни, че според него тавани на цените не трябва да се правят.
Според КЗК обаче е рано да има резултат от проверките.
"Твърде рано е да очаквате в рамките на един месец да има резултат.
Ние сме направили прогнози, които предвиждат в рамките на от 3 до 6 месеца да има някакъв резултат от действията на Комисията – това, което е свързано с откриването и констатирането на нелоялни търговски практики”.
Това заяви в студиото на NOVA председателят на Комисията за защита на потребителите Стоил Алипиев по повод проверките, които държавата прави в търговските вериги.
Най-честите нарушения, които Комисията открива, са свързани с подвеждаща информация, която заблуждава потребителите, подчерта Алипиев.
„Това, с което най-често се сблъскваме, е цена на щанд, която е различна от тази на касата, привличане на потребителите с промоции, за които количествата на стоките не са обезпечени”, обясни шефът на КЗП.
Именно по този начин търговците изкривяват икономическото поведение на потребителите и създават предпоставки за изкуствено завишаване на цени, каза още Стоил Алипиев.