44-ото Народно събрание е първото от 2009 година насам, което изкара пълния си мандат. Но то вече е в историята. На 5 март официално беше даден ход на предизборната кампания. Партиите обаче се готвят за нея от месеци. Осем коалиции и 31 партии подадоха документи за участие в парламентарните избори на 4 април, съобщиха от Централната избирателна комисия. Изненадите започнаха от регистрацията. Години наред младежи на ГЕРБ дни наред спяха пред сградата на Централната избирателна комисия, за да регистрират партията под номер 1. Този път обаче първата коалиция, която се регистрира за участие в изборите, бе обединението „Демократична България“, в което влизат „Да, България“, ДСБ и „Зелено движение“, а първата партия - формацията на бившия втори в ГЕРБ Цветан Цветанов „Републиканци за България“. От формациите в настоящия парламент се регистрираха коалицията „БСП за България“ и партията на Ахмед Доган ДПС. Коалицията „Обединени патриоти“ се разпадна, като ВМРО и „Атака“ се регистрираха за самостоятелно участие на изборите, а партията на Валери Симеонов се обедини с партията на Веселин Марешки в „Патриотична коалиция - Воля и НФСБ". В изборите ще участва и „Има такъв народ“ на Слави Трифонов. След съмнения дали името отговаря на „добрите нрави“, все пак за изборите се регистрира и коалицията между Мая Манолова и представителите на „Отровното трио“- „Изправи се! Мутри вън!“, която използва съдебните регистрации на три партии - създадената от Меглена Кунева „Движение България на гражданите“, „Движение 21“ на Татяна Дончева и Единна народна партия, чието най-известно лице е Мария Капон.

За левия вот ще се борят

още партията на отцепниците от БСП „Българска прогресивна линия“, партията на русофила Николай Малинов „Възраждане на Отечеството“ и АБВ. Регистрирани са още партия „Възраждане“ на Костадин Костадинов, партия „Глас Народен“ на певеца Светослав Витков и партия „Консервативно обединение на десницата"- КОД на бившия здравен министър Петър Москов. Регистрирани за участие в изборите са и по-непопулярни формации - партия МИР, Партията на Зелените, партия „Пряка Демокрация“, партия „Правото“, коалиция „Ние, гражданите“ (партия „Коалиция за теб, България“ и партия „Българска демократична общност") и коалиция „Движение Заедно за промяна“ (между партия „Българска социалдемокрация - Евролевица“ - „БСДЕ“, партия „Европейска сигурност и интеграция“ и партия „Родолюбие 2000").

Формацията на бизнесмена Васил Божков „Българско лято“ не можа да се регистрира за самостоятелно участие на изборите, тъй като прокуратурата оспорва решението на Софийския градски съд да регистрира платформата като политическа партия. Във вота ще участват и партия „Български земеделски народен съюз“ на бившия министър на отбраната Николай Ненчев, партия „Български национален съюз „Нова Демокрация“ на Боян Станков-Расате, партия „Движение на непартийните кандидати“ на Минчо Куминев, на партия „Българско национално обединение - БНО“ на Георги Георгиев, партия „Нация“ на Кирил Гумнеров, партия „Свобода“ на Владимир Симеонов, партия „Български съюз за директна демокрация“ на Георги Неделчев, партия „Благоденствие-Обединение-Градивност“ на Иван Габеров, партия „Общество за Нова България“ на Калин Крулев, партия „Чиста, Единна и Суверенна Татковина“ с абревиатура ЧЕСТ, представлявана от Симеон Костадинов и Иван Спиридонов, и коалиция „Граждани от Протеста“ (партия „Българската левица“, партия „КОЙ - Компетентност, отговорност и истина“, партия „Съюз на свободните демократи“, партия „Българска земеделска партия“ и партия „Съюз на комунистите в България"), представлявана от Светозар Съев. Регистрация е отказана на НДСВ, партия „Средна европейска класа“, партия „Движение Напред България“, партия „Съюз на Отечеството“, партия „България на труда и разума“ и партия „Бригада“. Изненадите не свършиха с това. За първи път управляващата партия ГЕРБ ще се яви на избори в коалиция със СДС. Досега партията на премиера Бойко Борисов е влизала в коалиции за съставяне на правителство, но винаги е участвала сама на национални избори.

Големите липсващи

По-голяма е изненадата обаче от липсващи знакови имена в листите на отделните партии. Така например сред кандидатите за народни представители на ГЕРБ не са дългогодишният председател на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова, както и близкия до премиера и бивш председател на парламентарната група Красимир Велчев. Председателят на комисията по отбрана Константин Попов също няма да се върне в 45-ото Народно събрание.

На избираеми места в листите на ГЕРБ/СДС ще бъдат всички министри от квотата на партията в третия кабинет на Борисов, но без Боил Банов, бившия министър на външните работи от кабинета „Борисов 2“, Даниел Митов, както и бившия министър на вътрешните работи Младен Маринов, който бе отстранен заради съмнения, че е министър на Делян Пеевски от ДПС, и Данаил Кирилов, който бе сменен след скандал с публикации във Facebook. Челните места в листите на „БСП за България“ са изпълнени с настоящи депутати и хора, близки до лидера Корнелия Нинова. От гражданската квота пък има хора с различни професии, сред които и бившите футболисти на „Левски“ и ЦСКА Емил Велев-Кокала и Христо Марашлиев. Ключови имена за социалистите, като тези на Кирил Добрев и шефът на БСП-София Калоян Паргов, както и Жельо Бойчев обаче не попадат сред бъдещите депутати. В ДПС с отсъствието си се откроява

депутатът Делян Пеевски

В листите не попада и името на заместник-председателят на 44-ото Народното събрание Нигяр Джафер. На челните места в листите на партията са поставени настоящи депутати и младежки лидери. Сред кандидат-депутатите на ВМРО пък не е една от най-колоритните им фигури – Емил Димитров-Ревизоро, който освен народен представител този мандат беше и министър на околната среда и водите. Вместо него партията на Красимир Каракачанов залага на сегашните депутати, но и на хора, симпатизирали преди на БСП, ГЕРБ и СДС. Жени Калканджиева, Ернестина Шинова и Искрен Пецов ще красят листите на патриотичната партия. Слави Трифонов залага на сценаристи и хора от екипа на телевизията за основни водачи в листите на партията „Има такъв народ". Сред кандидатите за народни представители са включени и експерти. Партийните лидери Христо Иванов, Атанас Атанасов, Владислав Панев и Борислав Сандов, общинари и експерти пък са сред имената в листите на „Демократична България". Сред кандидатите са пулмологът д-р Александър Симидчиев и хора от артистичните среди. На челни места в листите на „Изправи се! Мутри вън!“ са Мая Манолова, Арман Бабикян и Николай Хаджигенов от „Отровното трио“ и лидерите на партиите мандатоносители Димитър Делчев и Татяна Дончева. На спортисти залагат и в други формации - легендите на футбола Димитър Пенев и Петър Жеков влизат в листите на „Патриотична коалиция - Воля и НФСБ“, а бившият национал по волейбол Боян Йорданов е кандидат за депутат от партията на Цветан Цветанов „Републиканци за България". Инфекционистът доц. Атанас Мангъров пък попадна в листите на АБВ. Бизнесменът Васил Божков, който вече повече от година се укрива в Дубай, също е кандидат за депутат.

 Какво прогнозират социолозите

Въпреки масовите протести през лятото, месец преди изборите ситуацията за ГЕРБ изглежда стабилизирана. С малки разлики в цифрите, основните социологически агенции прогнозират значима преднина на партията на премиера Борисов пред основния опонент БСП. Изненадващо или не, партията на Слави Трифонов изглежда ще изпревари ДПС в спора за третото място. Повечето социолози прогнозират в 45-ото Народно събрание да влязат още „Демократична България“ и „Изправи се! Мутри вън!“. Близо до 4-процентната бариера е и ВМРО. Според различните проучвания разликата между ГЕРБ и БСП варира между 3,3 и 5,3%, но социолозите са категорични, че обрат в полза на социалистите е слабо вероятен. Изненади са възможни в подредбата на останалите партии с шанс да влязат в парламента. Така например социолозите не отчитат вота за ДПС на българите в Турция, които могат да доведат партията на трето място по резултат, както и очаквания силен вот на българите в чужбина за „Демократична България“.