Трябва ли един коледен филм да разказва за Коледа? А ако се случва около Коледа, колко важно трябва да бъде празникът да отговаря на изискванията? И наистина, трябва ли да е весела Коледа? Гринч и Скрудж също имат милиони почитатели по света. 

New York Times събра колекция от филми, които да не пропускаме, ако сме решили да прекараме празниците у дома, на дивана. 11-те ленти включват голямо разнообразие – от топли любими стари холивудски продукции през семейни съвременни комедии до вулгарни забавления, които родителите могат да гледат, след като сложат децата да спят . 

„Коледа в Кънектикът“ (1945)

След като се е утвърдила като майстор на мелодрамата в „Стела Далас“, романтик в „Дамата Ева“ и двулична фатална жена в „Двойно обезщетение“, Барбара Стануик съчетава и трите качества в играта си в „Коледа в Кънектикът”.

Невероятна празнична комедия, която ще ви разсмее от сърце. Стануик играе самотна нюйоркчанка, която се представя за съпруга и майка от Кънектикът, за да направи рубриката си за храна по-привлекателна за американските домакини.

Когато е помолена да бъде домакин на коледна вечеря за смел военен герой (Денис Морган), тя отчаяно се бори да продаде измислената си личност, но сред объркването около фалшивия си съпруг и бебе, тя се влюбва в госта си.

Gremlins (1984)

Пакостливата комедия на Джо Данте хвърля малкия град Капреска в хаос, когато екзотичен коледен подарък ражда зелените мародери от заглавието. Докато е в китайския квартал по работа, ексцентричен изобретател открива малко сладко животинче, наречено могвай и го занася в дома си при семейството си. Но новите гледачи не следват важни инструкции, като да държат могваите далеч от водата и да не го хранят след полунощ. Той мутира в безбройни същества, които изпитват наслада от създаването на хаос. Отчасти филм за чудовища, отчасти екшън на живо, Gremlins ще оставя следа от разрушение през снежната ваканционна идилия.

„Умирай трудно“ (1988)

Не трябва да има спор дали „Умирай трудно” е истински коледен филм, като се има предвид, че Джон Макклейн (Брус Уилис) отлита до Лос Анджелис, за да прекара празника с отчуждената си съпруга (Бони Беделия), бие се с въоръжена банда европейски крадци, които са превзели парти в офиса и дори облича един нещастен привърженик в костюм на Дядо Коледа. Плюс това е полезно извинение да гледате отново този безупречно изработен и въздействащ екшън филм, който подчертава уязвимостта на Макклейн толкова, колкото и неговата находчивост и коварство в надхитряването на престъпен мозък (Алън Рикман) и може би спасяването на брака му.

„Коледната песен на мъпетите“ (1992)

Той може да е заобиколен от пеещи, танцуващи, правещи пакости мъпети, но Майкъл Кейн дава на ролята на Ебенезър Скрудж, безсърдечния скъперник от „Коледна песен“ на Чарлз Дикенс, тежестта на екранния предшественик на Алистър Сим, Базил Ратбоун и Албърт Фини. Това позволява на „Коледната песен на мъпетите“ да го позиционира като идеалния прям мъж, контрапункт на глупостта на искрения Боб Крачит, на жабата Кърмит, мис Пиги като типично нахалната Емили Крачит и трите необичайни призрака, които показват на Скрудж пътя към изкупление.

„Заложници“ (1994)

Тази мрачна комедия звучи малко като „Отчаяните часове“ на Хъмфри Богарт, в който избягали престъпници се крият в крайградски дом и вземат семейство за заложници. Единственият обрат в „Заложниците“ е, че мошеникът (Денис Лиъри), изоставен от партньора си по време на работа, се оказва в плен на своите заложници, двойка от Кънектикът (Кевин Спейси и Джуди Дейвис), с които не може да спре да спори. Бъдни вечер се превръща в нощ на оцеляване, когато други членове на семейството се появяват и бъдещият престъпник поема ролята на неохотен съветник.

„Широко затворени очи“ (1999)

Брачната одисея в мечтателния последен филм на Стенли Кубрик подчертава състоянието на един буржоазен брак, който заплашва да се разпадне. След модно парти, на което съпругата му (Никол Кидман) флиртува безсрамно със заможен унгарец, лекарят (Том Круз) започва битка с нея. Той се впуска в нощно приключение, което води до няколко разочароващи срещи с други жени, завършващи с ексклузивно секспарти, на което се опитва да присъства без покана. Като се има предвид заплахата за това на пръв поглед стабилно и щастливо семейство, празничната обстановка, изпълнена в топли светлини и празнични цветове, се откроява с остър релеф.

„Елф“ (2003)

Няма по-идеален избор за ролята на сираче, отгледано от елфи от Северния полюс, от Уил Ферел. Порасналият герой на Ферел, Бъди, напуска работилницата на Дядо Коледа за Ню Йорк, за да намери истинския си баща (Джеймс Каан), коварен издател на детски книги, който работи в Емпайър Стейт Билдинг. Неговата комична наивност и безмилостно добро настроение превръщат „Елф“ в комедия с обезоръжаваща топлина, благодарение до голяма степен на асовете в поддържащия актьорски състав, който включва Зоуи Дешанел, Ед Аснер, Мери Стийнбъргън и Боб Нюхарт.

„Лошият Дядо Коледа“ (2003)

За тези, които искат да посрещат празниците със страх, мрачната комедия на Тери Зуигоф е върховното коледно контрапрограмиране, безмилостно вулгарна провокация, която наистина има сърце, ако примижите достатъчно силно, за да я видите. Били Боб Торнтън играе ролята на Дядо Коледа, който използва достъпа си, за да обира универсални магазини в разгара на сезона за пазаруване, при условие че може да остане трезвен достатъчно дълго, за да разбие сейфа. Последната му работа се усложнява от сладко, отхвърлено момче, чиято вяра в Дядо Коледа е непоклатима, дори когато неговият герой е мрънкащ с видимо неприятен дъх.

„Коледна приказка“ (2008)

Играейки майката на голямо семейство, екранната легенда Катрин Деньов събира трите си възрастни деца и техните любими хора, за да обяви, че има левкемия и се нуждае от трансплантация на костен мозък. Но режисьорът, Арно Десплен, не е сантиментален тип. „Коледна приказка“ разкрива многото разломи в това изключително нефункциониращо семейство, но също така е и обезоръжаващо привързващ филм с първокласен актьорски състав, който включва Матийо Амалрик, Ан Консини, Мелвил Пупо и Емануел Девос.

„Карол“ (2015)

По време на коледната натовареност в универсалния магазин на Франкенберг през 1952 г. в Манхатън, един момент е споделен от две жени – едната е амбициозна млада фотографка (Руни Мара), а другата е богатата омъжена жена (Кейт Бланшет) в бляскава норка. Това, което следва, е забранена афера, която преодолява пропастта във възрастта и класата. Моралната клауза в брачния договор на по-възрастната жена застрашава нейната финансова сигурност и статута й на майка. И все пак „Карол“ има мощен романтичен дух, подкрепен от зимен празничен фон, който подсказва за нов дом, който тези жени търсят една в друга.

Le Pupille (2022)

Заслужено номиниран за най-добър късометражен филм на живо на Оскарите през 2023 г., очарователният и емоционален 37-минутен филм на Алис Рорвахер се развива в девически католически интернат по Коледа по време на Втората световна война. Докато главната монахиня наблюдава стриктно тези очарователни, палави деца, млада жена пристига с вкусна торта с червен крем и ги моли да се молят за нейното невярно гадже. Монахинята изправя децата пред жестоко предизвикателство: Могат ли да докажат предаността си към Исус, като устоят на изкушението на това коледно лакомство?