Китайски учени измислиха икономичен начин за доставяне на ресурси от Луната до Земята, съобщи South China Morning Post (SCMP).

Специалисти от Шанхайския научноизследователски институт по сателитно инженерство са предложили да се изгради на Луната магнитна ракета-носител, която може да стане част от бъдеща международна лунна станция. Очаква се инсталацията да работи на същия принцип като хвърлянето на чук в леката атлетика, като се извършва въртене с нарастващи скорости, преди капсулата да бъде изпратена на Земята.

Според учените уникалните условия на околната среда на Луната, като висок вакуум и ниска гравитация, ще позволят изпращане два пъти на ден. Освен това цената на такъв транспорт ще бъде около 10 процента от цената на съществуващите методи. Учени от Китай също добавиха, че основната задача ще бъде извличането на хелий-3 за решаването на проблема с енергийната криза на Земята.

По-рано беше съобщено, че американската компания Interlune, основана през 2022 г., планира да добива хелий-3 на Луната. По-специално, организацията планира да достави на повърхността на Луната през 2026 г. демонстрационен апарат, който ще вземе проби от реголит и след това ще се опита да извлече от тях хелий-3. През 2028 г. Interlune възнамерява да построи първата инсталация за добив на ресурси на естествения спътник на Земята. През 2030 г. компанията планира да започне доставката на хелий-3 на Земята.