Китайски марсоход е открил нови следи в подкрепа на теорията, че на Марс някога е имало огромен океан. Той е проследил древна брегова линия, по която някога може да е имало вода, се казва в проучване. Теорията, че океан е покривал до една трета от Червената планета преди милиарди години, е била предмет на дебати между учени в продължение на десетилетия. Един външен изследовател изрази известен скептицизъм по отношение на последните резултати, предаде АФП.

През 2021 г. китайският марсоход Zhurong кацна на равнина в района на Утопия в северното полукълбо на Марс, където преди това бяха забелязани признаци на древна вода. Оттогава насам той сондира червената повърхност. Някои нови открития от мисията бяха разкрити в ново проучване, публикувано в списание Nature.

Водещият автор на изследването Бо Ву от Политехническия университет в Хонконг заяви, че около зоната на кацане на Zhurong са забелязани различни характеристики, които говорят за минал океан, включително „конуси с ями, многоъгълни корита и гравирани потоци“. Предишни изследвания сочат, че подобните на кратери вдлъбнати конуси биха могли да произхождат от кални вулкани и често са се образували в райони, където е имало вода или лед.

Информацията от марсохода, както и сателитните данни и анализът на Земята, също предполагат, че някога в близост до района е имало брегова линия. Екипът от изследователи изчислява, че океанът е създаден в резултат на наводнение преди близо 3,7 млрд. години. След това той е замръзнал, издълбавайки брегова линия, преди да изчезне преди малко повече от 3,4 млрд. години, според техния сценарий.

Бо подчерта, че екипът „не твърди, че нашите открития окончателно доказват, че на Марс е имало океан“.

Тази степен на сигурност вероятно ще изисква мисия, която да върне марсиански скали на Земята за по-внимателно разглеждане.