Посланикът на САЩ в Пекин Никълъс Бърнс е бил един от американските служители, чиито имейли са били достъпни при неотдавнашна китайска хакерска атака, която изненада Вашингтон със своята сложност.

Друга цел на киберпрестъпниците е бил Даниел Критенбринк, помощник-държавен секретар за Източна Азия, съобщи Wall Street Journal в четвъртък.

Когато атаката беше разкрита за първи път миналата седмица, администрацията призна, че имейл акаунтът на търговския секретар Джина Раймондо също е бил компрометиран.

Американски служители бяха цитирани да казват, че това са трите най-високопставени цели, но че общо стотици хиляди правителствени имейл акаунти може да са били пробити.

Помолен за коментар относно доклада, говорител на Държавния департамент каза: „От съображения за сигурност няма да споделяме допълнителна информация за естеството и обхвата на този инцидент с киберсигурността в момента.“

Засега не е ясно колко чувствителна информация от правителството на САЩ е била компрометирана.

Според Journal, имейлът на държавния секретар Антъни Блинкен не е бил сред пробитите, нито тези на неговия вътрешен кръг от съветници. Но Критенбринк придружаваше секретаря при посещението му в Китай миналия месец, а Бърнс също беше присъствал на срещи с лидера на страната Си Дзинпин и други високопоставени китайски служители по време на посещението.

Възможно е хакерите да са получили достъп до американските подготовки за тези срещи и вътрешни дискусии за тях. Съобщава се, че служители на американското разузнаване са били изненадани от сложността на кибератаката, която използва пропуск в облачната изчислителна среда на Microsoft, който впоследствие е коригиран, казаха от компанията.

Microsoft идентифицира извършителите като китайската група Storm-0558, която нарече „с добри ресурси“ и „фокусирана върху шпионаж“.