Китай представи своя първи голям пътнически самолет C919 от производствената линия в Шанхай, като обеща да оспори господството на „Еърбъс" и „Боинг" на световния авиационен търговски пазар. Въпреки че C919 е на най-малко една година от производство, държавната „Commercial Aircraft Corporation of China" (Comac) не крие своите бъдещи планове да направи друг по-голям самолет. Правителството иска да използва C919 като трамплин за разработване на национална авиационна промишленост. В това начинание участват повече от 200 фирми, 36 университета и стотици хиляди хора персонал за развитието на самолета.
Много от ключовите компоненти на C919 са направени в чужбина - включително двигателите (от CFM International, съвместно предприятие на САЩ и Франция), електрическата система и системата за кацане (и двете от САЩ - базираната Honeywell).
Китайският C919 ще значи и край на двуполюсния модел Boeing - Airbus. Comac очаква да продаде 2,000 самолета през следващите 20 години и някои китайски анализатори дори прогнозират ABC (Airbus-Boeing-Comac) - борба за пазарен дял между трите компании в дългосрочен план. Досега C919 е получил 517 поръчки предимно от държавни китайски превозвачи и местни самолетни лизингови компании. Липсата на сертифициране от Федералната авиационна администрация (FAA) на САЩ се разглежда като основна пречка за международни продажби.