Правителството на Китай взе решение хората с COVID-19, които имат леки или никакви симптоми, да могат да се поставят под карантина в домовете си. Това е значителна промяна на политиката на Пекин към живот с вируса. Директивата от 10 точки, издадена в сряда следобед от китайската национална здравна комисия, също така инструктира служителите да спрат налагането на временни локдауни и прекрати изискванията за тестване на „междурегионални мигранти“, което предполага много по-свободно пътуване из Китай за новогодишните празници. Новите правила са най-силният знак, че управляващата комунистическа партия на Китай се е отказала от дългогодишната си политика за нулев COVID. Преди това болните хора и техните контактни лица, вариращи от най-близките членове на семейството до далечните съседи,

бяха принудени да настаняват в масивни, специално изградени централизирани карантинни съоръжения,

докато райони, вариращи от жилищни сгради до цели градове, можеха да бъдат поставени под локдаун за дни, седмици или месеци.

Докато някои градове и региони облекчиха ограниченията на местно ниво през последните дни, промените от сряда изглежда създават национален последователен отговор на управлението на пациентите и контактните лица. „Асимптомните лица и леките случаи могат да бъдат изолирани у дома, като същевременно се засили наблюдението на здравето им и те могат да бъдат преместени в определени болници за лечение своевременно, ако състоянието им се влоши“, се казва в изявлението на NHC. В заповедта се казва още, че местните служители трябва да спрат произволното разширяване на карантинните зони и „по-научно и точно“ да определят „рискови зони“. Всяко място, определено като високорисково, трябва да бъде отворено след пет дни, ако не бъдат регистрирани случаи на заразени в него. Масовото тестване също беше преустановено с акцент върху хората, работещи или живеещи във високорискови условия. Отрицателни резултати от PCR вече се изискват само за старчески домове, домове за социални грижи, медицински институции, детски заведения и начални и средни училища. Училищата без огнища също трябва да работят нормално. Други директиви включват подновен фокус върху ваксинациите на възрастни хора – които са потърсили имунизация при много по-ниски проценти от по-младите демографски групи – осигуряване на наличието на лекарства и бързи тестове и подобряване на защитата на уязвимите групи. От началото на пандемията Китай управлява COVID-19 съгласно протоколите, определени за опасни болести като бубонна чума и холера. Ресурсно интензивната и свръхстрога политика за ограничаване и елиминиране на епидемията доведе до огромни икономически и социални последици. Длъжностни лица сега подчертават намалената вирусна тежест на Омикрон, който е в Китай от около година, а

правителствените съобщения се изместиха от елиминиране на вируса към смекчаване на последиците от него.

Промяната идва седмица след широко разпространени протести срещу политиката за нулев COVID. Демонстрантите призоваха за прекратяване на ограниченията, като гневът беше насочен и към авторитарното правителство и неговия лидер Си Дзинпин.

Правителството – което до голяма степен избягва публично да признае протестите – настоява, че промените са свързани с други фактори. На пресконференция в сряда следобед здравните служители отхвърлиха въпросите относно времето на промените, като се има предвид, че едва наскоро са въвели реформа на политиката от 20 точки. Длъжностни лица настояха, че това е „активен избор“, основан на непрекъсната преоценка на политиките и по-малко тежките характеристики на настоящия вариант. Общественото разочарование ескалира, след като при пожар в сграда в Урумчи загинаха 10 души, по време на наложен локален локдаун. Този инцидент беше последван от катастрофа, при която загинаха 27 души, които пътуваха към карантинно съоръжение. Навдигнаха се и широко разпространени опасения за „вторични смъртни случаи“, свързани с прилагането на нулевия Covid, като самоубийства и отказ от спешна медицинска помощ.