Министрите на отбраната на Китай и Русия обещаха да задълбочат сътрудничеството между военните сили на двете страни по време на срещата си в Пекин. Москва и Пекин установиха по-тесни връзки, след като Русия нахлу в съседна Украйна през февруари 2022 г. Този съюз предизвика безпокойство на Запад, тъй като и двете страни се стремят да разширят глобалното си влияние.
Китай и Русия обявиха партньорство „без граници“ малко преди Москва да започне нападението си срещу Украйна и оттогава провеждат заедно редица военни учения, предаде АФП. Китайският министър на отбраната Дън Дзюн се срещна с руския си колега Андрей Белоусов в Пекин и призова двете страни да „задълбочат стратегическото сътрудничество“ и „непрекъснато да развиват военните отношения“.
„Под силното ръководство на президента Си Дзинпин и на президента (Владимир) Путин китайско-руските отношения достигнаха рекордно равнище и служат като модел за отношенията между големите сили“, заяви Дун, според Министерството на отбраната на Пекин. Белоусов на свой ред посочи, че „приятелските отношения“ между двамата им лидери „играят ключова роля в укрепването на стратегическите връзки“, според руските информационни агенции.
Военното сътрудничество между Китай и Русия играе важна роля за „поддържането на глобалната и регионалната стабилност“, допълни министърът. Той също така изрази надежда, че разговорите му в Пекин ще „спомогнат за укрепване на руско-китайското стратегическо партньорство в областта на отбраната“. Според Москва Белоусов е пристигнал в Пекин на 14 октомври за разговори с „военното и военнополитическото ръководство“ на Китай.
През август Путин заяви, че икономическите и търговските връзки на Русия с Китай „дават резултати“ и че двете страни работят по съвместни „икономически и хуманитарни“ проекти. Миналия месец руски и китайски военни кораби проведоха съвместни учения в Японско море, част от голямо военноморско учение, което според Путин е най-голямото по рода си от три десетилетия насам.
Китай се представя за неутрална страна във войната в Украйна и твърди, че не изпраща смъртоносна помощ на никоя от страните, за разлика от САЩ и други западни държави. Въпреки това той остава близък политически и икономически съюзник на Русия, а членовете на НАТО заклеймиха Пекин като „решаващ подбудител“ на войната, която никога не е осъждал.
По време на срещата на върха миналата година Путин и Си обявиха, че връзките „навлизат в нова ера“. Следващата седмица Си ще участва в срещата на върха на лидерите на БРИКС в Русия, където се очаква отново да се срещне с Путин.