До 600 севернокорейци са „изчезнали“, след като са били репатрирани от Китай в родината им. Там вероятно те ще бъдат изправени пред затвор и малтретиране от страна на властите, съобщи правозащитна група в четвъртък.
Засега не е установена комуникация с хората, откакто те бяха насилствено депортирани от Китай през октомври.
Самоличността на повечето от тях също остава неизвестна, въпреки че се смята, че над 70% са жени.
Обявени за престъпници и предатели
от севернокорейския режим, те вероятно ще се сблъскат с изтезания и сексуално насилие, затваряне в концентрационни лагери, принудителни аборти и екзекуции, предупреди правозащитната организация, като призова САЩ и други правителства да осъдят действията на Китай като нарушение на международните норми.
„За разлика от Северна Корея, Пекин всъщност се грижи за международната си репутация“, каза Итън Хи-Сеок Шин, правен анализатор в TJWG, „и ние вярваме, че по-силна критика и по-настоятелни действия от страна на САЩ може да накарат китайските власти да преосмислят политиката си .”
Нито китайското, нито севернокорейското правителство са признали директно масовото депортиране.
Китайското министерство на външните работи каза тогава, че в страната им няма "така наречените дезертьори" и че Пекин винаги е разглеждал проблема в съответствие с вътрешното и международното право.
Шин каза, че много от принудително върнатите в Северна Корея са били задържани в съседен Китай, опитвайки се да избягат в Южна Корея и други трети страни.
Китай никога не е признавал севернокорейските бежанци за дезертьори, вместо това ги е наричал „икономически мигранти“, които са в страната незаконно.
Възобновяването на депортациите към Пхенян от Китай, практика от десетилетия, стана възможно благодарение на повторното отваряне на границите на Северна Корея през август след три години изолация заради пандемията.
Една от малкото наскоро репатрирани севернокорейци, чиято самоличност е известна, е Ким Чеол Ок, която е избягала от родината си в разгара на опустошителния глад през 1998 г., когато е била на 14. Тя се установила в малък град в североизточната китайска провинция Джилин, където трафикант на хора я принуждава да се омъжи за китаец и впоследствие тя ражда дъщеря.
Ким, която вече не може да говори корейски, е била задържана от китайските власти през април.
„Те не само изпращат тези безпомощни севернокорейци обратно у дома, но също така оставят тези съпрузи без съпруги, деца без техните майки“, каза Шин, правният анализатор на TJWG. „Така че крайният резултат от всичко това е просто унищожаването на тези семейства.“
Сестрата на Ким Чеол Ок, Ким Кю Ли, трябва да говори на събитие на TJWG в Ню Йорк в четвъртък.
„Единственото престъпление на сестра ми беше, че се е родила в Северна Корея“, каза тя, цитирана в прессъобщение. „Всичко, което искам, е тя да живее в безопасност.“
На 9 октомври стотици севернокорейци бяха забелязани да бъдат транспортирани в строго охранявани автобуси и микробуси от китайски центрове за задържане до пет пропускателни пункта на границата със Северна Корея, каза TJWG, цитирайки няколко източника в Китай.
Приблизително 300 са пресекли границата само на едно място, от китайския град Тумен в провинция Дзилин до севернокорейския град Онсонг. Има опасения, че около 1500 други севернокорейци, държани в центрове за задържане в Китай, също могат да бъдат депортирани през следващите месеци.