Вярвам, че ще имаме много по-голямо превъзходство, повече от това, което социологическите проучвания ни дават. Превъзходство, което ще ни позволи да съставим сравнително силно правителство на малцинството. 

Това заяви в интервю за Euronews Кирил Петков. 

По думите му пети поредни избори са много за държавата. Според него обаче на предстоящите избори се вижда формирането на единство "около идеята за проевропейска силна България", каквато не е имало на предходни избори.

Вярвам, че по време на тези избори ще имаме голяма победа.

Социологическите проучвания казват, че сме с равни резултати, заяви Петков. Според него обединението ПП-ДБ ще има по-голямо превъзходство от това, което посочват социологическите агенции.

Според него правителство на малцинството е по-добрият вариант, отколкото непрозрачна коалиция. 

За правосъдната реформа 

Според Петков правителство на малцинство би могло да извърши правосъдна реформа. "Мисля, че повечето политически партии осъзнават, че идва реална промяна, надявам се още на тези избори. Смятам, че един от начините хората да участват в промяната е като гласуват в политическа партия като нашата. Можем да осъществим промяната, а хората същевременно трябва да следят и наблюдават действията ни", коментира Петков. 

И даде пример с главния прокурор. "Мисля, че за някой като Борисов е по-опасно, ако дойде нашата проактивна партия и просто смени настоящия главен прокурор с друг. Да, ние не искаме това, тъй като нямаме интерес да има пряко използване на институцията за политически цели. Искаме да променим системата, за да работи по-добре. В този случай предлагаме изцяло да се премахне постът на главния прокурор", обясни той.

Според него борбата с корупцията може да мине на два етапа. Първият е през Плана за възстановяване и устойчивост, където е заложено изискване за въвеждане на контрол над главния прокурор. "Трябва да има съдия над тази институция, който действително да може да разследва главния прокурор. Това е нечувано досега, защото в момента, както казва самият главен прокурор, само Бог е над него. Но не трябва да се постави и случаен съдия, който ще върви по неговите стъпки", обясни Петков.

Той обясни, че партията му ще предложи премахването на фигурата на главния прокурор с последващо "демократизиране" на прокуратурата. 

За ареста на Борисов и Горанов  

"Наистина вярвам, че най-големият проблем на съдебната система в момента е този един-единствен човек (главният прокурор, бел. ред.), който се обявява срещу всяко възможно разследване. И аз бих приел решението, ако разследване все пак е започнало, ако разследването е продължило, но не са били намерени достатъчно силни доказателства. Но дори да не поискате от човека с парите да свидетелства, да направите видео разпит с него от Дубай, да го попитате дали може да потвърди фактите... Всичко това за мен говори, че очевидно имаме огромен проблем с главния прокурор и този проблем трябва да бъде решен възможно най-скоро", обясни той.

"Ще играем на пазара без поставяне на таван" 

Петков смята, че за овладяването на цените европейската солидарност трябва да бъде насочена към малките стопанства. Това ще доведе до високо предлагане на местни стоки.

"Така ще играем на пазара, без поставяне на таван. Ние заложихме на една много положителна програма. Погледнете обаче проблема на ГЕРБ: те също са си поставили част от тези приоритети. Ние се обръщаме към тях: вижте, ние ще съставим правителство на малцинството с конкретно тази много позитивна програма. Имахме пет избора. Имаме война в съседство. Ако подкрепите това правителство на малцинството, то ще работи конкретно за тези конкретни реформи и за съдебната система, която също е друга реформа, която искат", обясни Петков.     

По думите му такава политика се припокрива и с визията на ГЕРБ, от които ще очаква подкрепа за реализирането й. 

"Искаме да имаме свободна и справедлива съдебна система. И това ще позволи на Бойко Борисов да се чувства, според мен, по-комфортно, защото аз лично смятам, че най-големият му страх е, че искаме да сменим един човек с друг. Не, казваме демократизация на прокуратурата, да има силен съдебен надзор, така че всеки да чувства истинско справедливо отношение. И между другото, ако иска да има имунитет, Бойко Борисове може да стане депутат в парламента", обясни Петков.

Радев, войната и Русия 

Според лидера на "Продължаваме промяната" нагласите на българите в подкрепа на Русия вече са спаднали. Причините били, че хората започнали да правят разлика между историята на Русия и режима на руския президент. Вече няма и страх от това, че без Русия и руския петрол не можем да оцелеем като държава.

"Мислехме си, о, ние сме напълно зависими. Ние сме напълно зависими от петрола. И така, имаше един вкоренен страх. Показахме обаче, че България може да диверсифицира и в момента е зависима от Газпром с   0%. И този страх изчезна", обясни Петков.

По отношение на войната в Русия Петков смята, че е станало ясно кой на какви позиции е.

"Мисля, че всички разбраха какво сме направили, беше още в началото на войната. Това, което направихме, е, че работихме с нашите партньори от САЩ, Великобритания, Румъния и Полша. България всъщност продаде на САЩ и Великобритания оръжията и те предоставиха тези оръжия безплатно на украинците. В този смисъл не поехме прекия риск в началото на конфликта с Украйна, но беше сделка от която печелят и двете страни. Украинците получиха ключови оръжия още в началото. САЩ успяха да имат стабилни доставки в Обединеното кралство, а българската индустрия се справяше наистина добре в същото време. Това е добър и конкретен пример за победа за всички страни, а в същото време да бъдеш от правилната страна на историята, без да поемаш конкретен пряк риск", каза той. 

В същото време българският президент Румен Радев е против такава теза и неговата визия за мира, не е тази, която е на мнозинството българи. 

"Той вижда мира така: Да кажем, че някой напада България и завземе територията чак до Варна, поиска и още нещо, но същевременно с това отказ от външна подкрепа. Това не е мир за нас. Атакуващата страна трябва да се върне там, откъдето е тръгнала, и тогава може да се водят преговори. В противен случай това не е мир. Това наистина е разрешаване на окупация", обясни Петков.