Севернокорейският лидер Ким Чен Ун за първи път показа дъщеря си, като я взе със себе си на изстрелването на "нов тип" междуконтинентална балистична ракета в петък. Досега за същестуването на момичето се носеха слухове, но раждането й не е било оповестявано публично. Снимки, публикувани от държавната Корейска централна новинарска агенция (KCNA) в петък, показват Ким ръка за ръка с момичето, докато междуконтиненталната балистична ракета е поставена на мобилната си платформа за изстрелване наблизо. Много малко се знае за личния живот на Ким Чен Ун или семейството му. Съботният новинарски репортаж не посочва името на дъщерята на Ким, която се появява за първи път в държавните медии. Но през 2013 г. бившата баскетболна звезда

Денис Родман каза пред британския вестник Guardian, че Ким има „бебе“, наречено „Чу Ае“.

Родман каза, че е прекарал известно време със семейството, описвайки Ким като „добър баща“ и че е говорил със съпругата на Ким, Ри Сол Джу.

„Държах бебето им Чу Ае и говорих и с г-жа Ри“, каза той пред вестника. През 2012 г. се появиха спекулации, че Ри може да е бременна, след като снимка, разпространена от държавните медии, показва, че тя носи дълго палто, което може да издутия ѝ корем.

Севернокорейските власти обаче мълчаха по въпроса. Държавните медии не обявиха брака на Ким и Ри до юли 2012 г., около три години след като южнокорейското разузнаване смята, че сватбата се е състояла. Но това се промени през 2018 г., когато тя получи новата титла „уважавана първа дама“ от севернокорейските държавни медии, стъпка напред от използваното преди това „другарче“ и знак, според анализатори, че тя придобива собствен култ към личността си. Ким и Ри имат три деца, сочат данните на Националната разузнавателна служба на Южна Корея (NIS). KCNA твърди, че „новата“ ракета, наблюдавана от двамата, е Hwasong-17 и е изстреляна от международното летище в Пхенян. Тя може да прелети разстояние от 1000 километра.

Япония предупреди след изстрелването в петък, че новата ракета изглежда има потенциален обсег да достигне континенталната част на Съединените щати. Ким каза, че тестът има за цел да "демонстрира ясно" способността на страната му да отговори на това, което той нарече "истерични агресивни военни учения от враговете, които се стремят да унищожат мира и стабилността на Корейския полуостров", пише KCNA. Изстрелването в петък, при което ракетата се приземи на около 210 километра западно от японския остров Ошима Ошима, според японските официални лица, не е първият път, когато Северна Корея изстрелва междуконтинентална балистична ракета с голям обсег. Ракетата от петък беше по-къса по височина и разстояние в сравнение с ракетния тест на Пхенян на 24 март, който регистрира най-високата надморска височина и най-дългата продължителност от всички севернокорейски ракети, тествани някога, съобщава още Корейската централна новинарска агенция (KCNA). Тя достигна височина от 6248,5 километра и прелетя на разстояние от 1090 километра (681 мили). През 2017 г. тогавашният министър на отбраната на САЩ Джеймс Матис каза, че ракета, изстреляна от Северна Корея през същата година, е демонстрирала способността да порази „всичко в света“. Въпреки теоретичния обсег на ракетата,

способността на Пхенян да постави ядрена бойна глава върху нея

и да я достави в целта остава недоказана. Балистичните ракети се изстрелват в космоса, преди да паднат обратно на Земята. Експертите все още не са видели убедително доказателство, че Северна Корея може да получи бойна глава за успешно повторно навлизане в земната атмосфера.