След смъртта на затворника Джим Кенеди-младши миналата година в затворническото общежитие "Лаймстоун" в Харвест, Алабама, неговата снаха получава необичайно обаждане от погребалното бюро, което подготвя тялото за погребение. Съобщават й, че тялото е пристигнало с липсващи важни органи.

"Черен дроб, сърце. Всички основни органи. Нямаше ги" - казали от погребалното бюро.

Друг затворник е сполетян от подобна съдба. Артър Стейпълър, на 85 години, умира пет месеца след Кенеди-младши в медицинския център "Брукууд Баптист" в Бирмингам. Той е бил настанен в Центъра за възрастни и немощни хора в Хамилтън, който също се управлява от Министерството на изправителната система на Алабама, пише Си Ен Ен (тук със съкращения).

"Това е като филм на ужасите, от който не мога да се събудя" - казва синът на Стейпълър, Били, който научава за липсващите органи, след като наема частен патолог да извърши аутопсия на тялото.

Едва след като се свързва с Университета на Алабама в Бирмингам - който е сред доставчиците, извършващи аутопсии за системата на затворите - семейството на Стейпълър получава мозъкът и сърцето му в пластмасови торбички за вътрешности. Белите дробове и някои други вътрешни органи били върнати на части, но не всички.

Мъжките затвори в Алабама са претоварени от 26 000-те си затворници. Те са и най-смъртоносните в страната, като през 2019 г. броят на убийствата е над седем пъти по-висок от средния за САЩ, според доклад на организацията с нестопанска цел "Инициатива за равноправие".

И изглежда, че кошмарът на масовото лишаване от свобода в щата не свършва със смъртта.

Според съдебните искове, подадени миналата седмица в окръжния съд на окръг Монтгомъри, щатският департамент за изпълнение на наказанията и Университетът на Алабама в Бирмингам са изправени пред обезпокоителни обвинения от семействата на петима затворници, чиито органи са били извадени и съхранявани без съгласие. Адвокатът на семействата твърди, че органите са били запазени за учебни цели.

"Това е Дивият, Дивият Запад. Няма никакво управление", казва Лорън Бринкли-Рубинщайн, доцент в Медицинския факултет на университета "Дюк" и експерт по стандартите в затворите, за твърденията, свързани с обработката на органи на затворници в системата на затворите, "Това е като предоставянето на здравни грижи. Няма стандарти. Как трябва да изглеждат тези здравни грижи, кой има телесна автономия и кой не, и кой, когато някой умре, действа като близък роднина на хора, които са в затвора - всички тези неща просто не са дефинирани. Няма стандарт и няма надзор."

По силата на споразумение между две държавни институции с различни мисии - изправителната система и университета, учебното заведение заяви, че извършва аутопсии за отдела за изпълнение на наказанията, който "отговаря за получаването на съответните разрешения от съответния законен представител на починалия". Университетът добави, че не коментира текущи или предстоящи съдебни дела, но спазва законите, регулиращи аутопсиите.

Министерството на изправителната система в Алабама също отказва коментар относно висящите съдебни спорове, но заявява, че не разрешава и не извършва аутопсии. Университетът обаче твърди, че затворническите служби оторизират извършването на аутопсии на затворници.

Адвокатката от Бирмингам Лорън Фараино заяви, че семействата, които тя представлява в петте иска, твърдят пред нея, че нито един от затворниците не е бил донор на органи, нито пък от семействата им е било поискано разрешение за органите. Тя каза, че се подготвят поне още два други иска.

Исковете се позовават на публикация на отдела за аутопсии на университета от 2017 г., в която се казва, че 23% от годишните приходи на отдела от 2006 до 2015 г. са от аутопсии за изправителния департамент. Според исковете отделът за изпълнение на наказанията плаща на университета 2 200 долара за аутопсия и 100 долара за токсикологичен тест.

През 2023 г. затворите в Алабама отчитат рекордно висок брой от 325 смъртни случая, според Центъра за право и справедливост на Алабама Епълсийд -  група с нестопанска цел за застъпничество за реформа в наказателното правосъдие.

Законът на Алабама, приет през 2021 г., изисква от съдебните лекари да уведомяват близките роднини, ако ще запазят органите на починало лице, за да определят неговата идентификация или причината или начина на смъртта. Те също така се нуждаят от одобрението на близките роднини, за да запазят органи за научни изследвания или други цели. Проектозакон, който в момента се разглежда от щатския законодателен орган, предвижда нарушението на горния закон да се счита за престъпление от клас С, което се наказва с до 10 години затвор.

"Ако органите се отнемат за донорство за целите на медицинското образование, научните изследвания или за други цели без съответното разрешение, това е както правен, така и морален провал", казва Брендън Парент, адвокат и директор на изследователската програма за етика и политика в областта на трансплантациите в NYU Langone.