Попитайте някой собственик на домашен любимец дали питомецът му има характер и най-често ще получите категорично "Да". Но сега изследователите на тигрите също могат да кимнат положително с глава - прясно публикувано проучване разкрива, че най-големите котки в света имат индивидуални черти на характера.
Поведението на 248 сибирски тигри, наблюдавано чрез тест за личностни качества, показва, че застрашените котки имат уникални черти, влияещи както върху успеха им в размножаването, така и върху оцеляването им, съобщават изследователите в списание Royal Society Open Science.
"Установихме, че тигрите са много индивидуални и че хората, които са работили с тях и ги познават добре, виждат индивидуалните им качества", заяви съавторката Розалинд Арден от Лондонското училище по икономика пред АФП.
Проучването адаптира широко използван тест за човешката личност, за да изследва личностни черти у тигрите като увереност, искреност, тормоз и дивачество в две отделни популации тигри, държани в полуплен в Китай.
Въпросници със списък от 70 личностни показатели бяха попълнени от ветеринарни лекари и гледачи, които ежедневно работят с тигрите.
Обобщените резултати показват, че и двете популации тигри притежават характеристики, които попадат в две основни личностни категории: величие и устойчивост.
Тигрите, получили по-високи оценки за "величие", били по-здрави, ловували повече живи животни и се хранели и чифтосвали повече.
Те също така "са били считани от своите човешки оценители за притежаващи по-висок групов статус сред тигрите", се казва в проучването.
Но сътрудничеството и нежността също са имали своите еволюционни ползи: Установено е, че "стабилните" тигри са по-меки, по-искрени и по-любящи.
Тези черти може да играят роля за необичайно дългия период от време - две до три години - през който тигърчетата остават с майките си.
Проучването обаче открива много малко свързани с пола разлики в личността на тигрите, а бащите тигри също са наблюдавани да участват в отглеждането на малките си.
"Приятно е да се види, че не е необходимо да си доминиращ, свиреп, конкурентен и агресивен, за да си "успял" тигър", казва Арден.
Подобни изследвания, осветляващи личността и умствените способности на приматите, са помогнали за тяхното хуманизиране, казва Арден.
"Съществуват доказателства, че това всъщност подобрява хуманното отношение към животните и тяхното опазване", добави тя.
Сибирските тигри са застрашени от изчезване поради бракониерство и загуба на местообитания. В дивата природа са останали само около 500 екземпляра.