Камарата на представителите в Конгреса на САЩ прие закона Ukrainian Lend Lease Act, който дава разширени правомощия на президента Байдън да помага на Украйна в нейната самозащита срещу руските окупатори, съобщи CNN. Законът е подобен на онзи, по който страната оказва решаваща подкрепа на Великобритания и СССР по време на Втората световна война. Законопроектът вече мина през Сената с единодушна подкрепа и е насочен към кабинета на президента Байдън за подпис, с което официално ще стане закон.
Законопроектът, чието пълно име е Ukrainian Democracy Defense Land-Lease Act, мина с широка двупартийна подкрепа и дава възможност на президента да постига съглашения с украинската страна за заемни отношения в осигуряването на необходимите материали за борбата й с руския агресор.
Законопроектът премахва и някои изисквания, които обикновено вървят с наемните съглашения, отнасящи се до военно оборудване. Мотивът е, че "тези параграфи са предназначени за украинското правителство или за правителства на други източноевропейски държави, засегнато от руската агресия в Украйна". Свалено е и изискването, че срокът на заема или наема не може да бъде по-дълъг от 5 години.
Резултатът от гласуването бе 417-10, като всичките гласували с "не" са от републиканските конгресмени.
През Втората световна война САЩ оказаха на съюзниците помощ в размер на 50,1 млрд. долара - огромна сума по тогавашната покупателна способност на долара. Най-голям бенефициент по Lend Lease отношенията тогава бе Великобритания с получена помощ за 31,4 милиарда. След това е СССР с помощ от 11,3 млрд. долара, която би се равнявала днес на помощ от около 114 млрд. долара.
Съветската историография по идеологически причини неглижираше американската помощ за СССР, но след разпадането на комунистическия гигант идеологическата конюнктура макара и за кратко се промени, разрешавайки много по-обективен поглед. Много изследователи, някои от които руски, са на мнение, че американската помощ е била решаваща за способността на Червената армия да обърне хода на войната на Източния фронт и да проведе контранастъпление.
Общо на САЩ след войната са върнати 7,8 млрд. долара от този дълг. Британия е върнала 6,8 млрд. от тях.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.