Катастрофата на товарен самолет на DHL в Литва може да бъде един вид "тест" от страна на Русия за "идентифициране на слаби места", каза генералният инспектор на Бундесвера Карстен Бройер по телевизия ARD. Цитира го вестник Die Welt.

"Вече се сблъскахме с подобна ситуация това лято и сега има инцидент, който по някакъв начин се вписва в този модел", каза инспекторът. Според него руският президент Владимир Путин създава ситуация, "която вече не е мир, но все още не е война", за да провери докъде може да стигне.

Боинг 737-800 на DHL се разби в понеделник близо до летището във Вилнюс. На борда е имало четирима души - двама пилоти и двама пътници, един от които загина. Самолетът се разби близо до жилищен блок.

По-рано източници на The New York Times предупредиха, че Русия може да организира голям брой саботажи в Европа и да извърши атаки срещу военни бази на Съединените щати и техните съюзници в отговор на разрешението на Украйна да обстрелва с далекобойни западни оръжия руска територия.

Преди това електрически масажори, съдържащи лесно запалимо вещество на базата на магнезий, се запалиха в складове на DHL в Обединеното кралство и Германия. По-специално, един от пожарите възникна на летището в Лайпциг. Източници на Wall Street Journal (WSJ) в западните разузнавателни служби свързват тези инциденти с действията на Главното разузнавателно управление (ГРУ) на руското Министерство на отбраната, което според тях е подготвяло диверсии в ЕС.

В същото време събеседниците на WSJ отбелязват, че ако някое от диверсионните действия на руските спецслужби доведе до самолетна катастрофа, това може да провокира сериозна ескалация на конфликта между Русия и Запада.

Засега литовските власти смятат, че катастрофата на товарния самолет на DHL край Вилнюс в понеделник вероятно се дължи на технически причини, предаде Ройтерс.

"Клоним към техническата версия", заяви днес пред репортери Вилмантас Виткаускас, ръководител на литовския Национален кризисен център.

"Ако получим допълнителни данни, може да променим посоката (на разследването си), но нямаме такива в момента", допълни той.

Европейски служители казаха пред Bloomberg, че са загрижени за нарастването на броя на руските саботажи. В същото време ръководителят на германската Федерална разузнавателна служба Бруно Кал допусна, че поради широкото използване на хибридни операции от Москва в Европа и САЩ може да се наложи да се задейства клаузата за колективната отбрана на страните от НАТО.

Има "зашеметяващ ръст" на опитите за дестабилизиране на ситуацията, координирани от руското военно разузнаване. В същото време то често наема престъпници за палежи, саботажи, наблюдение на военни цели и атаки срещу членове на опозицията, каза през октомври Кен Маккалъм, генерален директор на британската служба за вътрешна сигурност MI5.

"ГРУ постоянно се стреми да предизвиква хаос по британските и европейските улици: виждали сме палежи, саботажи и много други. Опасни действия се извършват с нарастващо безразсъдство", каза Маккалъм.

От началото на войната в Украйна руските разузнавателни служби са участвали в десетки инциденти в цяла Европа, целящи прекъсване на производството на оръжия, оказване на натиск върху местни политици или използването им за разпространяване на пропаганда и всяване на паника. Русия засилва кибератаките и използването на престъпни проксита, откакто нейната шпионска мрежа беше до голяма степен унищожена от експулсирането на 750 дипломати след войната на Кремъл в Украйна, каза Маккалъм. Според него MI5 работи в тясно сътрудничество с други европейски държави, за да пресече дейността на престъпни организации, финансирани от авторитарни държави.

През последната година броят на текущите разследвания на MI5 за злонамерени дейности от Русия, Иран, Китай, ислямски терористи и други се е увеличил с 48%. Русия и Иран, според Маккалъм, са особено активни в използването на престъпници, наркотрафиканти и други подставени лица, за да вършат "мръсната работа" вместо тях.

През март хора, вербувани от руското разузнаване, включително 20-годишен британец, се опитаха да подпалят склад, собственост на украинска компания в Лондон; седем участници бяха обвинени през лятото. През 2023 г. във Великобритания беше разкрита българска шпионска група, работеща за Русия и наблюдаваща местни военни съоръжения. През април германските специални сили задържаха двама души в Бавария, които наблюдаваха военни заводи, маршрути за доставка на оръжие и американска база, където се обучават украински танкови екипажи, а също така планираха саботаж на военни и промишлени съоръжения.

През май в Берлин се запали металургичен завод на компанията Diehl, който произвежда системите за ПВО Iris-T, доставяни в Украйна (самият завод обаче произвежда граждански продукти). Според западното разузнаване палежът е организиран от руските специални служби. Те са използвали цивилни лица, вероятно престъпници, които са вербувани чрез социални мрежи и месинджъри.

Руската ръка се вижда и в други на пръв поглед несвързани събития, като големи пожари в магазин на Ikea във Вилнюс, търговски център във Варшава и автобусно депо в Прага.

Последният инцидент, зад който Европа вижда "ръката на Москва", преди катастрофата до летището във Вилнюс, е прекъсването на два телекомуникационни кабела в Балтийско море.