Военнотранспортен самолет Ан-12, собственост на украинската компания Meridian, се разби недалеч от гръцкия курортен град Кавала, посещаван от стотици българи, в Североизточна Гърция. Машината е излетяла от Ниш и е трябвало да лети до Бангладеш с междинни кацания в Йордания и в Саудитска Арабия. В резултат на инцидента всичките осем членове на екипажа са загинали. Очевидци на падането на машината разказаха, че самолетът е горял още във въздуха, а след катастрофата са се чували експлозии в продължение на два часа. Гръцките медии пишат за драматичната размяна на реплики, която пилотът на „Антонов“ е имал с контролната кула няколко минути преди катастрофата. „Двигателят ни гори. Опитвам се да го потуша“, казал пилотът, съобщавайки за проблема. „Можете ли да стигнете до летището в Солун или в Кавала?“, попитала контролната кула. Гръцкото издание „Star“ пише, че пилотът на „Антонов“ е казал, че има няколко проблема със самолета и че ще се опита да кацне в Кавала. Самолетът обаче вече е започнал да губи височина. Посочва се още, че пилотът очевидно е търсил равен терен, на който да приземи самолета. Експертите вече имат в ръцете си черната кутия на самолета, която беше открита от сапьорите сред останките на товарния Ан-12. Засега

основните сценарии за катастрофата

които проучват експертите, са за пожар със загуба и на двата двигателя, за повреда на множество компоненти за управление, която е довела до загуба на височина, за липса на смазочни материали, която е причинила пожара, и за отказ на противопожарната система. Самолетът е излетял от Ниш вечерта в събота. В 22:37 ч. пилотът е предал, че се връща обратно към Сърбия, но пет минути по-късно ситуацията на борда ескалирала и било поискано аварийно кацане в Кавала, обясни пред Скай авиационният инженер Федон Карайосифидис. Генералът от запаса от гръцката авиация Константинос Ятридис не изключва възможността пожарът в самолета да е обхванал и вътрешността и пилотите да не са успели да поставят кислородни маски и да са изгубили съзнание в резултат на задимяване. Сред въпросите, които засега нямат отговор, е каква повреда е възникнала, защо пилотът първоначално е искал да се върне в Сърбия, защо не се е насочил към най-близкото летище на остров Лимнос, което е било на два пъти по-малко разстояние от Кавала, защо е била изгубена връзката с контролната кула за две минути.

Какво се обърка в небето над Кавала

Междувременно освен очевидния въпрос какво се е объркало във въздуха с право възникна и този - какво е превозвал самолетът? Гръцките власти продължават операцията по локализиране и обезвреждане на невзривени боеприпаси от самолета. Снарядите са се разпръснали при катастрофата в радиус от 500 метра в нивите. В операцията участват пет екипа с 36 сапьори, които трябва да проучат зона от 1000 декара. Дейността им се подпомага и от дрон.

Засега се знае, че машината е превозвала 11,5 тона сръбско оръжие. Информацията беше съобщена от сръбския министър на отбраната Небойша Стефанович. Според съобщение от сръбската компания за оръжия и отбранителни системи Valir самолетът е превозвал M62 тренировъчни снаряди за минохвъргачи 60 мм и 82 мм, както и осветителни минохвъргачни снаряди M67-82 мм. Специален екип за реагиране на ядрено-биологично-химическата защита от 14 души работи на мястото на катастрофата. Според информацията на телевизия СКАЙ екипът ще разследва дали в товара на самолета е имало

противотанкови мини с фосфор

Както изрично се споменава в доклада, фосфорът е опасен химикал, използван в балистични оръжия и осветителни ракети. Властите в момента не знаят дали е превозван, в какво количество и дали е деактивиран от експлозиите. Ако има такъв товар, той не е бил деклариран. В същото време в района цари силно безпокойството от газовете и белия прах, останал след катастрофата на украинския самолет. Инструкциите към жителите са да не влизат в контакт с веществото, но мнозина съобщават за „изгаряне“ на очите и носовете от събота вечерта. Властите отричат да има радиация. Няма причина за притеснение около неизвестния характер на материалите, открити около останките на самолета, заяви Филипос Анастасиадис, кмет на община Пангео, където стана катастрофата. Кметът заяви, че белият прах, открит от дронове в района на останките, не е радиоактивен или друг биологичен материал, опасен за общественото здраве, предаде агенция АНА-МПА.  

Междувременно по нареждане на външния министър Никос Дендиас посланикът на Атина в Белград протестира пред сръбските власти, че не са информирали предварително за пълния списък от взривните материали, които е превозвал катастрофиралият самолет. Дипломатът бе инструктиран да подаде жалба до сръбското правителство, за да подчертае необходимостта гръцките власти да бъдат предварително уведомявани за естеството на товара на самолетите, които преминават през страната.


Българската връзка

Украинският самолет е имал няколко полета до България, става ясно от информация на сайта flightradar24.com. Той е летял от и за летище Бургас в последните дни преди катастрофата. Последният такъв е бил от българския черноморски град до полския град Ржешов на 13 юли тази година, само 3 дни преди да се разбие. Сред последните посетени държави от самолета са Франция, Сърбия и Турция, сочат данните от историята на полетите му. Фаталният самолет е бил и българска собственост. Той е бил закупен от „СССР-12999“ през октомври 1990 година. Собственик става българската авиокомпания „Балкан“, съществувала от 1968 до 2002 г. Самолетът е продаден след малко повече от 2 години на Ural Airlines. Машината няколко пъти сменя собственика си през годините. Украинската компания „Меридиан“ се е сдобила с него през февруари т.г., сочат данните на сайта jetphotos.com. Машината е произведена през януари 1971 година и е била на 51 г. и 6 м. до фаталния си полет на 16 юли. „Подобни машини се експлоатират в зависимост от техническото им състояние, правят се проверки редовно. Ако то изглежда достатъчно добро, получават разрешения за полети“, обясни военният експерт Тодор Тагарев. Той напомни, че този вид самолети отдавна нямат право да летят над Европейския съюз.