Ще изпрати ли България оръжия на Украйна? Това е въпросът, който завладя България в четвъртък. Третият ден от визитата на украинския външен министър Дмитро Кулеба беше белязан и от още нещо – заплаха за разпад на коалицията.
Кулеба натиска за оръжия
Първият дипломат на Украйна е вече три дни в България. Той разговаря с почти всички представители на властта в България, включително с председателя на НС, с премиера, с президента и с депутати от Комисията по външна политика.
Няколко пъти и в сряда Кулеба каза, че който не помага на Украйна, всъщност помага на Русия. Външният министър на България Теодора Генчовска пък каза, че въпросът дали да бъдат изпратени оръжия на Украйна е поставен пред премиера Кирил Петков, който преди това нито потвърди, нито отрече темата да е обсъждана.
Но след като Генчовска категорично обяви, че военната помощ е била обект на дискусии, в парламента се разгоря нов пламък – каски или пушки да прати България.
В четвъртък Кулеба каза пред депутатите:
„Вие искате да умрем защитени“.
Според него по време на война е важно да имаш жилетка и шлем, но по време на война освен това, трябва и оръжие. „По този начин, по който политически начин оправдават от ваша гледна точка. Вие искате да умрем защитени“, заяви още той.
„Разбирам, че българското правителство има затруднение да ни предостави ясен отговор по този въпрос. Искам да кажа всеки ден, в който ние не получаваме тази помощ, помощ срещу руската агресия повече войници биват убивани, повече мирни граждани ще бъдат убити, повече домове ще бъдат разрушени. Призовавам политиците да помислят какво става в момента в Украйна, как хората загиват и да вземат правилното решение“, заяви още Кулеба.
“За да помогнем на мира, ние трябва да помогнем на Украйна. Ако няма тази помощ, Русия ще извърши повече жестокости, повече убийства“, коментира той.
С това индиректно Кулеба отговори на вицепремиера Нинова, която каза, че даването на оръжие не помага за мира.
Проблем в коалицията
С процедурни хватки парламентарната група на “Продължаваме промяната” блокира разглеждането на проекторешение за предоставяне на военна помощ на Украйна.
В началото на заседанието от “Демократична България” и ГЕРБ поискаха в програмата на депутатите да бъдат включени всички проекторешения. От “Възраждане” настояха да не се променя дневния ред.
Христо Иванов от “Демократична България” заяви, че парламентарната група ще подкрепи единствено предложение, което включва “военна помощ” за Украйна и във вторник ще поиска свикване на коалиционния съвет по въпроса.
“Всяка една помощ, различна от хуманитарната, е престъпление, което ще бъде преследвано и наказвано от закона. Нека никой не си мисли, че е над закона“, заяви от своя страна лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов.
Оказа се, че изпращането на оръжия на Украйна е червената линия в коалицията. От едната страна застанаха от БСП, които заявиха, че ще напуснат управлението на България, дори и само един куршум да тръгне за Украйна.
От другата страна застанаха от „Демократична България“, които настояха да се изпрати военна помощ на Украйна, за да засвидетелства България своята европейска принадлежност.
За да тушира напрежението премиерът Кирил Петков пусна пост в социалните мрежи.
„След година на политическа нестабилност и 2 неуспешни опита за съставяне на кабинети, сме изправени пред необходимостта да работим в сложна четворна коалиция. Това беше решението на българските избиратели“.
И добави:
„Къде сме ние:
– В момента България оказва помощ на над 90 000 украински жени и деца, които са принудени да напуснат своите домове и близки заради Руския агресор;
– В момента България помага на Украйна с хуманитарна помощ;
– Българското правителство изпрати всички количества каски и жилетки за защита на украинското население, свободно налични в нашите запаси;
– От самото начало България е силен глас за Украйна в Брюксел и пред международния наказателен съд в Хага;
И тук сме изправени пред избора дали искаме в този момент да минем през червените линии на един от двамата коалиционни партньори.
Едновременно с това, в момента има 1 български кораб в руски ръце, и 1 български кораб – в украински. С български граждани на борда. Това са български животи.“
Време е да загърбим политическото говорене, време е да спрем да говорим за червени линии и да поставяме ултиматуми, които ползват само една политическа сила, каза Петков.
Да пратим каски
Президентът Румен Радев заяви, че България трябва да продължи да помага на Украйна в рамките на своите възможности.
„За разлика от други държави, които са далеч от конфликта, България има огромна историческа диаспора в Украйна, които в момента са в зоната на военни операции. Това изисква внимателно и отговорно отношение. България трябва да предостави средства за индивидуална защита – бронежилетки, каски и други пакети за индивидуални защити, подчерта държавният глава.
В сряда Радев се срещна с Кулеба. И макар разговорът им да мина позитивно, се усети известно напрежение.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.