Противниците на евтаназията бият тревога за Канада, Австралия и Холандия, където асистираните самоубийства стават все по-лесно достъпни за хора, които се нуждаят от помощ, а не от смъртоносни инжекции. 

Предупреждението идва на фона на разкритията, че Нидерландия евтаназира иначе здрави хора с аутизъм и в момент, когато австралийските власти обсъждат дали да позволят на деца на 14 години да слагат край на живота си. 

В Канада, с най-широкообхватната програма за асистирани самоубийства в света, жена с квадриплегия каза, че обмисля евтаназия, защото е по-лесно да отнеме живота си, отколкото да получи от обезщетения за инвалидност. 

Мат Валиер, директор на Фонда за правата на пациентите, каза, че предимно западните правителства, които позволяват асистираните самоубийства, изпращат посланието, че „хората с определени увреждания е по-добре да са мъртви“.

„Всяко разширяване на асистираното самоубийство и евтаназия просто добавя допълнителни подгрупи от хора с увреждания към групата на тези, които отговарят на изискванията“, каза Валиер пред DailyMail.com.

Хората, които се нуждаят от подкрепа, биват насочвани към „утилитарната фуния на смъртта“

добави той. 

Евтаназията, смъртоносна инжекция, прилагана от лекар, е законна в седем държави - Белгия, Канада, Колумбия, Люксембург, Нидерландия, Нова Зеландия и Испания - плюс няколко щата в Австралия. Други юрисдикции, включително все по-голям брой американски щати, позволяват самоубийство с лекарска помощ – при което пациентите сами приемат лекарството, като обикновено смачкват и изпиват смъртоносна доза хапчета, предписани от лекар. 

Броят на хората, избиращи асистираните самоубийства, непрекъснато нараства в страните, където това е разрешено. 

Канада регистрира повече от 10 000 случая през 2021 г., последната година, за която има официални данни, следвана от Нидерландия, Белгия и САЩ. 

През 2002 г. Нидерландия стана първата страна в света, която позволи на лекарите да убиват пациенти по тяхно искане, ако са изпълнени строги условия. Близо 60 000 души са избрали процедурата между 2012 г. и 2021 г., показват официални данни. Програмата на страната беше подложена на контрол тази седмица, след разкритията, че няколко души с аутизъм и интелектуални затруднения са били законно евтаназирани през последните години, защото казали, че не могат да водят нормален живот. 

Случаите включват петима души на възраст под 30 години, които цитирали аутизма като единствена причина или основен фактор, допринасящ за евтаназията, разширявайки границите на това, което законът първоначално предвижда. 

Междувременно в Австралия новото законодателство може да позволи на деца на 14-годишна възраст да получат доброволна помощ, за да умрат в региона, който включва Канбера, столицата на страната. Министърът по човешките права на района Тара Чейн, която подкрепя плана, казва, че децата трябва да имат същия избор като възрастните по отношение на това как да сложат край на живота си.

„Младите хора под 18-годишна възраст също могат да изпитват непоносими страдания в края на живота си при терминални заболявания“, каза Чейн.

Много канадци също подкрепят евтаназията и групата на кампанията Dying With Dignity казва, че процедурите са „ръководени от състрадание, край на страданието и дискриминацията и желание за лична автономия“. 

Критиците твърдят обаче, че наредбите в страната нямат необходимите гаранции, обезценяват живота на хората с увреждания и карат

лекарите и здравните работници да предложат процедурата на онези, които иначе не биха я обмислили. 

Страната е на път да регистрира около 13 500 санкционирани от държавата самоубийства през 2022 г., което е 34% увеличение спрямо 10 064 през 2021 г., според анализа на официалните данни на Шаденберг. 

Канадските политици в момента преценяват дали да разширят достъпа до MAiD, за да включат деца и психично болни.