Канадският парламент единодушно прие предложение за приемане на 10 000 уйгурски бежанци, които са избягали от Китай, но сега са подложени на натиск да се върнат. Този ход се основава на решението на канадските законодатели от февруари 2021 г. да определят като геноцид отношението на Пекин към уйгурите и другите тюркски мюсюлмани в северозападната му територия Синдзян.
Групи за защита на правата смятат, че поне един милион уйгури и други предимно мюсюлмански малцинства са били затворени в лагери за интерниране в региона, където Китай е обвиняван и в насилствена стерилизация на жени и налагане на принудителен труд. Десетки хиляди са избягали.
Според депутата Самир Зубери, който е вносител на предложението, най-малко 1600 души са били задържани в други държави по нареждане на Китай или принудително репатрирани. На пресконференция Зубери отбеляза, че министър-председателят Джъстин Трюдо и неговият кабинет са гласували в подкрепа на предложението, което е сигнал за "намерението на правителството да осъществи това", въпреки че то няма задължителен характер.
"Това е ясен сигнал, че не приемаме нарушенията на човешките права срещу уйгурския народ", каза той и добави, че "това, което се случва с уйгурите, е неприемливо".
Мехмет Тохти, изпълнителен директор на Проекта за застъпничество за правата на уйгурите, заяви пред репортери, че това е силно послание, което "ще намери отзвук не само в Китай и Канада, но и в целия свят".
В предложението се казва, че уйгурите, които "са избягали в трети страни, са подложени на натиск и сплашване от страна на китайската държава да се върнат в Китай", и се обвинява Пекин, че също така прилага дипломатически и икономически натиск върху страните да ги задържат и депортират, "оставяйки ги без сигурно убежище в света".
В него се предлага преселването на 10 000 уйгури в Канада за две години, считано от 2024 г.
Китай защитава своите уйгурски лагери в Синдзян, като твърди, че те са от решаващо значение за борбата с тероризма и за осигуряването на професионално обучение на малцинствата.
Съединените щати обаче заявиха, че репресиите на Китай срещу уйгурите са равносилни на "геноцид", а Организацията на обединените нации осъди преследването на уйгури и други тюркски мюсюлмани от страна на Китай.
Долкун Иса, председател на Световния уйгурски конгрес, заяви: "Уйгурският народ е подложен на атака: нашият език, култура, религия, история, етническа идентичност."
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.