Канадският премиер Джъстин Трюдо коментира в понеделник по време на съвместна пресконференция с германския канцлер Олаф Шолц в Монреал, че страната обмисля директен износ на втечнен природен газ (LNG) до Европа. "От правителствена гледна точка, облекчаването на процесите е нещо, което сме готови да направим. Ще проучим начини, за да видим дали има смисъл да изнасяме LNG и дали има бизнес аргументи за износ на LNG директно в Европа", заяви Трюдо добави, че Канада ще "направи всичко възможно, за да допринесе за световните енергийни доставки". Трюдо също така подчерта, че страната "проучва всички други възможности да помогне на германците и европейците в краткосрочен план, тъй като те са изправени пред истинско предизвикателство през следващата зима".

Само преди две седмици "Булгаргаз" обяви търг за доставки на втечнен природен газ.

Полемиката около това дали ще България ще има гориво за зимата или не, обаче се разшириха. Стигна се до там, че

служебното правителство, както и хора от доскорошното реводно, отново наклониха везните към връщанет на доставките от руския газов гигант "Газпром".

Хубаво е отсега да започнем да си подготвяме бъдещите договори, в това число и с “Газпром”.

Това заяви членът на Изпълнителното бюро на БСП и

енергиен експерт Таско Ерменков

в ефира на БНТ. “Икономика без надеждни източници на енергия – няма как да се случва.

И поради тази причина ще бъдем още по-категорични от гледна точка защита на интересите на енергийната сигурност като елемент от националната, и на енергийната сигурност като елемент от икономическото развитие, в това число и на социалната политика на България. В последно време и представители на ДБ, и от ПП започнаха да се изказват в полза на това, което ние отдавна говорим, че не само, но без “Газпром” трудно може да решим газовите проблеми в България.

Това е политика, която ние водим от самото начало и тя започва да получава все по-широка подкрепа”, обобщи Ерменков за приоритетите на левицата в сектор енергетика.

“Хубаво е отсега да започнем да си подготвяме бъдещите договори, в това число и с “Газпром”. Говорим, че азерския газ е много евтин в момента, но това е така, защото договорен по формулата, по която имахме договор с “Газпром” преди да преминем към спотовите цени.

Ако бяхме останали на тази формула, сега щяхме да имаме цена на “Газпром” – същата като на азерския газ”, обясни членът на ИБ на БСП за газовите доставки. Таско Ерменков бе категоричен, че до момента не е видял служебното правителство да взима каквито и да са решения в енергетиката и разкритикува промените в “Булгаргаз”.

“Нищо неизбежно не виждам.

Преди да се предприеме каквото и да било, трябва да сме сигурни в това как ще се отрази на бъдещия ни арбитражен спор с “Газпром”. Това вече е неизбежно. Арбитраж ще има и той ще е за милиони. Това пък е мнението на бившия министър на енергетиката Трайчо Трайков. “Дори да

договорим количества газ от “Газпром”

, България може да се окаже в ситуацията на единия ден да има договор, а на другия – не. Ако сключите договор с нормален търговски доставчик, той казва докога и на каква цена важи офертата му.

Тук имате договор, а утре нямате.

Формулата на газпромския газ е следната: 70% от цената е свързана към абурдно скъпия газ от борсите и 30% е като азербайджанския. Като съберете 70-те и 30-те процента, ще стане нещо по-евтино от борсовата цена, но много по-скъпо от този от Азербайджан”, коментира още Трайков пред bTV. Според лидера на “Възраждане” Костадин Костадинов, не “Газпром”, а България е несигурен партньор. “Предишните управляващи скъсаха отношенията с Русия и извършиха терористичен акт. Не виждам как сега тези хора искат да се преговаря с “Газпром”. Според мен трябва да започнем веднага преговори, за да осигурим договор и за след 1 януари 2023 година, но не мисля, че руската страна ще преглътне обидата, която им нанесохме.

“Газпром” е надежден доставчик на газ.

Тяхното решение дойде като отговор на наложениете санкции от Европейския съюз, от който част е и България. Ние предупредихме за това още февруари месец. България е несигурен партньор, не “Газпром””, каза Костадинов. “България няма интерес от скъсване на отношенията с Русия”, допълни той пред bTV. Междувременно от “Продължаваме промяната” излязоха с изявление:

„Беше ни представено едно единствено решение, а именно „Газпром Експорт“. Разговори с „Газпром Експорт“ са водени нееднократно и от предишния кабинет, но това не даде резултат. Най-вероятно няма да даде резултат и сега, а зимният сезон предстои. Сериозно трябва да се разгледат възможностите за алтернативни доставки“, заявява Радослав Рибарски от „Продължаваме Промяната“. Напомняме, че в рамките на настоящия кабинет беше създаден Кризисен щаб по въпросите на енергетиката, още на трети август. Ден по-късно гръцки официални представители, включително говорителят на гръцкия кабинет, Янис Иконому, съобщиха, че капацитетът на терминала в Ревитуса ще бъде почти удвоен до края на август. При наличието на свободен капацитет за разтоварване за нас остава загадка защо договорените количества газ от САЩ бяха отказани. Отказът от договорени количества за нас би означавал, че газовите нужди за есента и зимата са обезпечени, но от днешното съобщение разбираме, че това не е така, а България е тласната към това отново да преговаря с „Газпром“, които едностранно нарушиха действащия си договор с нашата страна.