Генералното консулство в Чикаго започна кампания, с която да напомни за бързия и лесен начин да подновим личните си документи по интернет, без да ходим до консулство. Онлайн услугата е особено полезна за тези, които живеят в градове където няма консулски служби. В САЩ такива има в Чикаго, Ню Йорк, Лос Анджелис и Вашингтон. А в Канада – Торонто и Отава.

Услугата е достъпна на адрес: https://e-usluga_bds.mfa.bg и от началната страница на МВнР. Изискванията, на които трябва да отговарят сънародниците ни, подаващи заявление за подновяване на лични документи (паспорт или лична карта) са следните:

  • • Българският гражданин да е пълнолетен; 
    • Да не е изгубил документа, който ще подновява;
    • От момента на събиране на биометричните му данни (пръстови отпечатъци, дигитална снимка, дигитален подпис) да не са изминали повече от 59 месеца;
    • Да няма промяна на единния граждански номер (ЕГН), пола, гражданството или постоянния адрес;
    • Да не са настъпили съществени изменения в образа на лицето;
    • Плащането се извършва с банкова карта онлайн;
    • При подаване на заявление без електронен подпис документът, който трябва да бъде подновен, не може да бъде с изтекъл срок, като към заявлението трябва да бъде прикачено копие на валидния български личен документ.
    При този начин на подаване консулската служба се посещава само за получаване на готовите документи и без да е необходимо предварително записване на час. За да се получи новият документ, е необходимо старият да бъде върнат. При необходимост от задържане на паспорт се подписва искане за това, и той се перфорира.


От Генералното консулство напомнят, че всички български граждани, които са поискали от местните власти в САЩ/Канада съставянето на акт за раждане, брак или смърт, са длъжни не по-късно от шест месеца след съставянето му да предадат или изпратят на българското консулство заверено с апостил и преведено на български език копие от този акт.

Представянето на заверения и преведен акт в общината в България може да стане и лично, или чрез упълномощено лице. В този случай подписът на преводача следва да бъде заверен в българско консулство, ако преводът е извършен в САЩ, или от нотариус в България, ако преводът се извършва там. На сайта на МВнР има списък с одобрени преводачи.

Родените в САЩ деца, на които единият родител е български гражданин, стават български граждани (по произход) още в деня на раждането си. Ако раждането обаче не се регистрира с българските власти до навършване на пълнолетие, то тогава следва много сложна процедура по натурализация. 
На www.BGVOICE.com може да намерите статия с детайли как да изкарате българско гражданство на роденото в САЩ дете по пощата и без да ходите по институциите. Статията се казва „Как да получите BG гражданство за роденото в САЩ дете – по пощата“.