Конгресмените очаквано одобриха вече миналия през Сената законопроект за временно и ограничено покачване на тавана на националния дълг на САЩ, с което се избягва (засега ) изпадането на страната в невъзможност да обслужва плащанията по задълженията си.
Всички демократи от Камарата гласуваха „за“ законопроекта, а всички републиканци - „против“. Вотът завърши при резултат 219 на 206 гласа и сега последната стъпка преди законопроектът да стане закон е да бъде подписан и от президента Байдън, което се смята за формалност.
Новия закон разрешава на финансовото министерство да вземе заем до 480 милиарда долара, за да осигури текущите плащания, като това е в сила до 3 декември, а сумата е съобразена с очакваните разходи.
Финансовият министър Джанет Йелън бе предупредила законодателите, че ако не се справят със ситуацията, федералното правителство най-вероятно няма да може да обслужва плащанията към 18 октомври.
Имаше опасения, че тъй като този краен срок е по-скоро плод на основателни предположения, Конгресът може да няма дори и толкова време, за да действа. Надвисналата опасност от дефолт, за който експертите предупредиха, че ще доведе и да икономическа криза, оказа необходимият натиск върху законодателите, като първия пробив дойде в Сената с компромисното решение за удължаването на срока на тавана на дълга.
Временното споразумение обаче не решава проблема, а само отлага кризата, ако не бъда намерено трайно решение. Когато срокът му изтече, е възможно избухването на нова финансова криза в самия край на годината.
Демократите не желаят да вдигнат сами тавана на дълга, като посочват, че става дума за дългове, голяма част от които са натрупани и по време на републиканските управления и искат двете партии да споделят отговорността.
Републиканците се придържат към концепцията, че демократите трябва да решат проблема сами, като се аргументират, че не искат да развържат ръцете им за харчове по плана на президента Джо Байдън за инвестиции в здравеопазването, образованието и социалните придобивки в размер на 3,5 трилиона долара.