Камарата на представителите на САЩ одобри с огромно мнозинство законопроект, който принуждава Tiktok да се отдели от китайския си собственик или да бъде забранен за достъп до САЩ. Законодателите гласуваха с 352 гласа "за" и 65 "против" предложения закон в рядко срещан момент на двупартийно единство, съобщи Си Ен Ен.

Решението ще бъде сериозна пречка за приложението за споделяне на видеоклипове, което рязко увеличи популярността си по целия свят, като същевременно предизвика нервност заради китайската си собственост и потенциалното подчинение на комунистическата партия в Пекин.

Съдбата на законопроекта е несигурна в Сената, където някои ключови фигури се опасяват от предприемането на толкова драстичен ход срещу приложение, което има 170 милиона потребители в САЩ. Президентът Джо Байдън ще подпише законопроекта, известен официално като "Закон за защита на американците от приложения, контролирани от чуждестранни противници", ако той попадне на бюрото му, заявиха от Белия дом.

Мярката, която набра скорост едва през последните няколко дни, изисква компанията майка на TikTok ByteDance да продаде приложението в рамките на 180 дни или то да бъде изключено от магазините за приложения на Apple и Google в САЩ. Тя също така дава право на президента да определя други приложения като заплаха за националната сигурност, ако са под контрола на държава, смятана за противник на САЩ.

Възраждащата се кампания на Вашингтон срещу TikTok беше изненада за компанията, но ръководителите на TikTok се успокоиха, когато Байдън се присъедини към приложението миналия месец като част от кампанията си за втори мандат. Главният изпълнителен директор на TikTok Шоу Зи Чу е във Вашингтон и се опитва да събере подкрепа, за да спре законопроекта.

"Това законодателство, което се прокарва с безпрецедентна скорост, без дори да се ползва от възможността за публично изслушване, поражда сериозни конституционни опасения", пише Майкъл Бекерман, вицепрезидент на TikTok за обществената политика.

Факторът Тръмп

Съвносителите - републиканецът от Камарата на представителите Майк Галахър и демократът от Камарата на представителите Раджа Кришнаморти, както и Белият дом, твърдят, че законопроектът не е забрана на TikTok, стига компанията да се отдели от ByteDance.

Китай предупреди, че този ход "неминуемо ще има обратен ефект за Съединените щати".

"Въпреки че Съединените щати никога не са намирали доказателства, че TikTok застрашава националната сигурност на страната, те не са спрели да потискат TikTok", заяви говорителят на външното министерство Ван Уенбин, осъждайки го като "хулиганско поведение".

Републиканските законодатели одобриха законопроекта, което е необичаен акт на противопоставяне срещу Доналд Тръмп. За разлика от предишната си позиция Тръмп тази седмица заяви, че е против забраната, главно защото тя ще засили Мета, собственика на Instagram и Facebook, която той нарече "враг на народа". Когато Тръмп беше президент, той се опита да изземе контрола над Tiktok от ByteDance, но беше блокиран от американските съдилища.

Тръмп отхвърли обвиненията, че е променил мнението си, защото основният инвеститор в TikTok, хедж-финансистът Джеф Яс, прави дарения за предизборната му кампания през 2024 г.

"Мисля, че законопроектът ще "умре" в Сената", заяви представителката Нанси Мейс, съюзник на Тръмп. "Това не е наша работа."

Перидшни опити за забрана на TikTok се провалиха. Законопроект, предложен преди година, не стигна до никъде до голяма степен поради опасения за свободата на словото. По подобен начин щатски закон, приет в Монтана и забраняващ платформата, беше спрян от федерален съд поради подозрения, че нарушава конституционните права за свобода на словото.

TikTok категорично отрича всякакви връзки с китайското правителство и е преструктурирала компанията така, че данните на американските потребители да останат в страната, твърдят нейни служители.