Вицепрезидентката на САЩ Камала Харис ще се срещне днес с румънския президент Клаус Йоханис, за да обсъдят нарастващите притеснения във връзка с притока на украински бежанци в Румъния и Източна Европа в резултат на руската инвазия в Украйна.
Администрацията на Байдън и европейските лидери предупреждават, че проблемът ще стане вероятно по-сериозен през следващите дни и седмици.
Вчера Харис бе в Полша, където вече са пристигнали 1,5 милиона украинци от началото на руската инвазия. Американската вицепрезидентка се срещна с полския президент Анджей Дуда, с премиера Матеуш Моравецки и с украински бежанци, за да получи по-ясна представа за разгръщащата се хуманитарната криза.
По данни на ООН Румъния е приела 84 000 украински бежанци към вторник. Унгария, Молдова и Словакия също са посрещнали десетки хиляди бежанци.
Харис каза, че САЩ са „абсолютно подготвени“ да подкрепят онези, „които разбират моралното задължение, което трябва да изпитваме, да помагаме на хората, които бягат от лошото и търсят убежище."
От началото на войната 2,3 милиона души са напуснали Украйна, като броят им продължава да расте всеки ден. ООН предупреждава, че очаква до 5 милиона украинци да напуснат родината си. Това би било най-голямата хуманитарна криза от Втората световна война.
Харис посочи, че повечето украински бежанци предпочитат да останат в Европа. Украинците, които вече са в САЩ, ще могат да останат в страната до 18 месеца по федералната програма, известна като Временен защитен статут.
Пентагонът съобщи миналия месец, че ще разположи още 1000 войници в Румъния, която е член на НАТО, тъй като американската администрация се стреми да засили военното присъствие на Алианса по Източния фланг на НАТО.
САЩ имат притеснения във връзка с уязвимостта на Румъния на фона на руската активност в Черно море.