Радикалната политика на американския президент Доналд Тръмп отключи центробежни процеси в САЩ, като американският щат Калифорния обяви, че ще води собствена митническа политика.
Калифорния ще търси споразумения с останалата част от света, за да бъде освободена от наложените ответни мита срещу САЩ, обяви губернаторът на щата Гавин Нюсъм, цитиран от Франс прес.
"Тарифите на Доналд Тръмп не представляват всички американци", каза губернаторът, който е избран с подкрепата на Демократическата партия.
Нюсъм е спряган за един от фаворитите за номинация на президентските избори през 2028 година и води самостоятелна политика в рамките на Демократическата партия, критикувайки част от нейните политики през последните години.
"Калифорния не е Вашингтон", каза Нюсъм, който представи Калифорния като "стабилен и надежден партньор за поколения напред". Той обясни, че неговата администрация е натоварена със задачата "да търси нови стратегически търговски отношения".
Губернаторът се обърна към "дългогодишните търговски партньори на Калифорния с молба да освободят продуктите, произведени в щата, от всякакви ответни мерки".
В рамките на митническата офанзива на Тръмп, която няма аналог от 30-те години на миналия век насам, китайските продукти ще бъдат облагани с общо 54%, а тези от ЕС - с 20%.
Китай отвърна, като обяви допълнителни мита от 34% върху американски продукти от 10 април, в допълнение към митата, които се прилагат в момента.
"Няма да стоим безучастно по време на митническата война на Тръмп", заяви Нюсъм в "Екс".
Икономиката на щата Калифорния е най-голямата в САЩ, произвеждайки 4.1 трилиона долата брутен вътрешен продукт. Ако Калифорния беше държава, тя щеше да се класира като четвъртата икономика в света, след Германия и пред Япония. Силиконовата долина в Калифорния е дом на някои от най-ценните технологични компании в света, включително Apple, Alphabet и Nvidia.
Калифорния е най-населеният щат в страната с 39 млн. жители, който формира 14% от БВП на САЩ.
Шатът държи на връзките си с Мексико, Канада и Китай, които са в по-голяма или по-малка степен обект на новите мита, наложени след като Доналд Тръмп се върна на власт, отбелязва АФП.
След пожарите, които опустошиха Лос Анджелис през януари, Калифорния също се опасява, че митата, наложени от републиканския милиардер, ще попречат на възстановяването на града, тъй като ще оскъпят строителните материали като дърво, стомана, алуминий и гипсокартон, които често се внасят.