Почти всички социологически агенции в България предричат лесна победа на кандидата за президент от ГЕРБ Росен Плевнелиев, но досегашните му телевизионни изяви говорят по-скоро за неубедително поведение. В пренията по ТВ7 преди две седмици и особено в дебатите, организирани от bTV в края на миналата, човекът на Бойко Борисов изглеждаше неподготвен и неорганизиран. Как точно са се отразили разискванията в студиото върху настроенията на зрителите обаче не стана ясно. bTV реши да не оповестява резултатите от експресното проучване на зрителския вот. От медията разясниха, че така изпълняват "желанието си да бъдем максимално коректни и да отговорим на опасението на един от щабовете, че това конкретно експресно проучване за изхода от дебатите може да повлияе на изборните резултати". Всъщност недоволният щаб е този на Ивайло Калфин. Оттам възроптаха, че "Маркет линкс", в която Румяна Бъчварова, преди да стане шеф на кабинета на Б. Борисов, бе директор и един от собствениците й, ще брои зрителските гласове. От телевизията предложиха на Калфин той сам да избере коя агенция да бъде наета, но кандидатът на БСП обяви, че всичките 36 социологически агенции работели за ГЕРБ. Така bTV реши да съобщи окончателните данни едва след края на изборния ден на 24 октомври. Дебатът по bTV бе определен за най-гледаното политическо студио на сезона. Той бе проследен от над 1,2 милиона зрители по данни на агенция ГАРБ, което е 48% от цялата телевизионна аудитория.
В ТВ7 участници бяха само Плевнелиев и Калфин, а водещ - Николай Бареков. Това допълнително постави под съмнение тв спора, доколкото Бареков винаги е бил упрекван в пристрастия към Бойко Борисов. От друга страна, върху телевизията продължава да тегне клеймото, че е обвързана с ДПС, заради собствеността на близките до Доган медийни магнати Ирена Кръстева и сина й Делян Пеевски. Пренията по bTV включиха не само и Кунева в играта, но и кандидатите за вицепрезидент на тримата големи. Участниците се придържаха към основните си послания. Плевнелиев, че ще е прагматичен президент и нееднократно каза: "Да дадем шанс на институциите." Калфин предупреди пак, че е опасно ГЕРБ да получи още една институция. Кунева отново изтъкна, че е кандидат на гражданското общество. Тя влезе в негласна коалиция с Калфин и двамата организираха словесни нападения срещу Плевнелиев, които той рядко успяваше да отблъсне. На опитите му да упрекне конкурентите си, че водят нелоялна кампания срещу него, най-силно се засегна Кунева, която го увери в най-добри чувства.
Концепцията на дебатите включваше и странни периферни въпроси като "ако станете президент, какво ще правите с вълчицата Зорница" (която в момента Първанов си отглежда в резиденция "Бояна" - бел. авт.), "ще ползвате ли синя лампа", "ще живеете ли в резиденция "Бояна". Покрай това се разбра, че Плевнелиев мрази сините лампи, няма да отиде в Бояна, защото си има къща, в която отглежда малко хъски и костенурка. Кунева и Калфин обясниха, че живеят в апартаменти, които не позволяват на държавен глава да изпълнява пълноценно функциите си.
Словесната битка между тримата се развихри покрай парливия въпрос кой се опитва да взриви ситуацията в страната. Меглена Кунева нападна МВР за многото несвършена работа и многото неразкрити престъпления. Според нея, взривът срещу журналиста Сашо Диков бил проява на лош стил. "Има липса на държавност, а институциите са абдикирали от своите задължения. Това показват размириците в Катуница. Вътрешният министър да си свърши работата, а не да се занимава с избори", призова червеният Калфин. "Симптоматично е, че когато в България идват еврокомисари, и то за да ни похвалят, да ни кажат, че сме си свършили добре работата, гърмят бомби. Така беше и с (вестник - бел. авт.) "Галерия", така стана и с колата на Диков", заяви Росен Плевнелиев. Той бе категоричен, че тези бомби са срещу управляващите, но очаква справедливост от закона и резултати от МВР.
Учудващо и тримата фаворити изразиха становище, че няма нужда от повече правомощия за президентската институция и че според конституцията държавният глава има и сега доста права и може да оказва своето въздействие и влияние. "Например аз ще казвам, когато не съм съгласна приятел на министър Цветанов да го назначават на прокурорски пост. Ще протестирам и когато се приема бюджет, в който за подслушване се отделят повече пари, отколкото за образование", заяви Кунева, цитирайки по този начин основното мото от предизборен клип на Калфин - Данаилов.
Най-любопитна за бъдещото им поведение като евентуални президенти бе реакцията на тримата на въпроса кой е най-успешният държавен глава на България досега. Меглена Кунева си избра Желю Желев. Калфин заложи очаквано на ментора си Георги Първанов, който съхранил българското. А Плевнелиев бе категоричен, че всеки от досегашните президенти е работил за нацията, но че бъдещето ще даде най-вярна оценка за тях.