Рейтингът на одобрение за президента на САЩ Доналд Тръмп се понижи според две от трите социологически проучвания, проведени след приемането на закона за намаляване на данъците и разходите, добил известност като "големия красив закон", от Конгреса на 3 юли, отбелязва в. "Ю Ес Ей Тудей".
Окончателният вариант на законопроекта, подписан от Тръмп на 4 юли, се появи след близо четиридневни спорове между републиканците в Сената, като в него бяха включени агресивни съкращения на здравноосигурителната програма за американци с ниски доходи "Медикейд" (Medicaid), както и намаляване на финансирането на програмата за медицинската застраховка на американци на пенсионна възраст "Медикеър" (Medicare), пише вестникът. Законопроектът e и продължение на данъчните намаления от 2017 г., като същевременно увеличава бюджета за прилагане на имиграционните закони.
Допитване на "Галъп" показва, че рейтингът на одобрение за Тръмп през първоначалния шестмесечен период и през двата му мандата е по-нисък от този на всеки друг съвременен президент по същото време на управлението му - съответно 38% и 40% за всеки мандат. Средният показател от бившия президент Джон Ф. Кенеди през 1961 г. насам е 52%, посочва агенцията за социологически проучвания.
Ето и резултатите от допитванията и средните стойности на одобрение или неодобрение след приемането на "големия красив закон" на Тръмп, цитирани от в. "Ю Ес Ей Тудей":
Социологически проучвания за предпочитанията към Тръмп
Сп. "Икономист" (The Economist):
Според последното допитване на института "ЮГов" по поръчка на "Икономист", направено от 4 до 7 юли, рейтингът на одобрение за Тръмп е:
Благоприятно: 42%
Неблагоприятно: 53%
Не съм сигурен: 5%
Социологическото проучване обхваща 1528 пълнолетни американски граждани.
Допитването установи и спад в подкрепата за Тръмп сред чернокожите избиратели в САЩ. Според него 15% от чернокожите американци одобряват начина, по който Тръмп се справя с работата си като президент, в сравнение с 20% от чернокожите избиратели, одобрявали работата му според допитването от юни.
"Морнинг кънсълт" (Morning Consult):
Според последното социологическо проучване на "Морнинг кънсълт", проведено от 3 до 6 юли, рейтингът на одобрение за Тръмп е:
Одобрявам: 45%
Не одобрявам: 52%
В допитването са участвали 2203 регистрирани гласоподаватели.
"Расмусен" (Rasmussen):
Според последното допитване на агенцията за социологически проучвания "Расмусен", оповестено на 9 юли, рейтингът на одобрение за Тръмп е:
Одобрявам: 49%
Не одобрявам: 49%
В анкетата са участвали 1500 американски избиратели.
"Силвър Бюлетин" (Silver Bulletin):
Последната средна стойност, оповестена от "Силвър Бюлетин" на Нейт Силвър на 9 юли, показва, че рейтингът на одобрение за Тръмп е:
Одобрявам: 44,9 %
Не одобрявам: 51,6 %
Средната стойност включва 10 социологически проучвания, посочва в. "Ю Ес Ей Тудей".
Днес, 172 дни след началото на мандата на Доналд Тръмп, нетното одобрение за президента на САЩ е минус 12%, едва с 0,4 пункта нагоре в сравнение с миналата седмица, отбелязва сп. "Икономист". Според социологическите проучвания 42% от избирателите в САЩ одобряват, 54% от американците не одобряват, а 5% не са сигурни как да отговорят.
Републиканците в САЩ приеха първото голямо законодателно постижение от втория мандат на Доналд Тръмп - законопроекта, известен като "големия красив закон", коментира списанието. С него се удължава срокът на действие на данъчните облекчения, въведени по време на първия му мандат, финансирани чрез намаляване на държавните социални програми и значително увеличаване на бюджетния дефицит. Допитване по поръчка на сп. "Икономист" и "ЮГов" показва, че американците се противопоставят на закона с разлика от цели 18 процента. След като Тръмп го подписа на 4 юли, общественото одобрение за работата му в областта на здравеопазването, данъците и държавните разходи спадна.
Въпреки че Тръмп не може да се кандидатира за преизбиране на президентските избори в САЩ през 2028 г., той не е неподвластен на общественото мнение. Вторият му мандат ще се определя и ограничава от възгледите и приоритетите на обикновените американци, коментира списанието.
Сп. "Икономист" проследява как се променя мнението на американските избиратели седмица след седмица през цялото му президентство. От встъпването му в длъжност ""ЮГов" пита анкетираните дали одобряват или не работата, която Тръмп върши като президент. Като се извади процента на неодобряващите от процента на одобряващите, се получава така нареченото нетно одобрение за президента, отбелязва списанието.
От началото на социологическите проучвания повечето президенти на САЩ са започвали мандата си с положително нетно одобрение. Но в началото и на двата мандата на Тръмп имаше смесени оценки и той прекара почти целия си първи мандат с отрицателен резултат на одобрение. Вторият му мандат може би ще следва подобна тенденция, коментира сп. "Икономист". Необходими бяха по-малко от два месеца, за да падне рейтингът му под нулата - преди да се срине в отговор на унищожителното му съобщение през април за митата, отбелязва списанието. Изглежда, че протестите срещу имиграцията са преобърнали започналото възстановяване. В продължение на няколко седмици рейтингът му се задържа на ниво около минус 12 процента.
Тръмп бе преизбран на върха на вълната от икономическия песимизъм, като заяви на избирателите, че "доходите ще скочат до небето, инфлацията ще изчезне напълно, работните места ще се върнат и средната класа ще просперира както никога досега" по време на втория му мандат. Досега те са разочаровани, коментира сп. "Икономист".
Скоро след встъпването на Тръмп в длъжност оценките за справянето му с икономиката и инфлацията бяха положителни. Оттогава те станаха силно отрицателни след обявяването на търговска война от негова страна и последвалата реакция на инвеститорите. Данните на института "ЮГов" сочат също, че американците вече не одобряват и работата на Тръмп по отношение на имиграцията - друг въпрос, който имаше основно значение за преизбирането му, посочва списанието.
Използвайки данните на "ЮГов", сп. "Икономист" прогнозира рейтинга на одобрение за Тръмп по щати. Както може да се очаква, одобрението за него е най-ниско в щатите, които са склонни да гласуват за демократите, и най-високо в тези, които са склонни да гласуват за републиканците.
Гласоподавателите на Тръмп в преобладаващата си част все още одобряват работата му като президент. Но прогнозата показва също така, че недоволството от Тръмп е широко разпространено дори в щати, които са гласували за него само преди няколко месеца. Тези цифри ще бъдат повод за тревога за републиканците, на които догодина предстои конкурентна надпревара на междинните избори.
Както и при други републикански политици преди него, белите избиратели и мъжете са сред най-склонните да одобряват работата на Тръмп, а по-младите гласоподаватели и представителите на етническите малцинства са сред най-силно неодобряващите го американци. Хората с най-високо образование - завършилите колеж и следдипломна квалификация, са най-малко склонни да подкрепят Тръмп. Избирателите на пенсионна възраст, които обикновено са твърдо от републиканския блок, също са изненадващо хладни към президента, отбелязва списанието.
Карл Маркс някога е казал, че хората сами създават историята си, но не я създават както им харесва, посочва сп. "Икономист". Същото важи и за президентите. Общественото мнение през първия мандат на Тръмп започна да бъде доминирано от тревогата за здравеопазването, особено след избухването на епидемията от COVID-19. Икономическите последици от пандемията и нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. превърнаха инфлацията в определящ въпрос за президентството на Байдън.
Някои политически въпроси засягат непропорционално много партиите в САЩ. Имиграцията е ключов въпрос за републиканската база от избиратели на Тръмп, както и данъците и държавните разходи, докато демократите пък са по-загрижени за здравеопазването и климатичните промени, заключава списанието.
Източник: "Ю Ес Ей Тудей"/БТА