Министърът на външните работи на Китай Цин Ган не е бил виждан публично от три седмици насам, необичайно дълго отсъствие по време на натоварения период на дипломатическа дейност в Пекин. Отсъствието му предизвика интензивни спекулации в страната, известна с политическата си непрозрачност.
57-годишният Цин, дипломат от кариерата и доверен помощник на китайския лидер Си Дзинпин, беше повишен във външен министър през декември след кратък престой като посланик в Съединените щати.
Като външен министър Цин отправи остри упреци към Вашингтон, след като отношенията достигнаха до ново дъно след свалянето на предполагаем китайски шпионски балон над САЩ. Той също така изигра ключова роля в последващите усилия на двете страни за стабилизиране на връзките и възстановяване на комуникацията, включително среща с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен по време на посещението му в Пекин в средата на юни.
Високопоставеният дипломат обаче
не е виждан публично от 25 юни,
след като се срещна с официални лица от Шри Ланка, Виетнам и Русия в Пекин. В последната си публична поява усмихнатият Цин беше видян да върви рамо до рамо с руския заместник-министър на външните работи Андрей Руденко, който отлетя за Пекин, за да се срещне с китайски официални лица след краткотрайния бунт от наемническата група Вагнер в Русия.
„Като се има предвид статута и влиянието на Китай в света, наистина е много странно, че неговият външен министър не се е появявал публично повече от 20 дни“, каза Дън Юуен, бивш редактор на вестник на Комунистическата партия, който сега живее в САЩ.
На въпрос за продължителното отсъствие на Цин на брифинг за пресата в понеделник, говорител на китайското външно министерство каза, че тя „няма информация, която да предостави“, добавяйки, че дипломатическите дейности на Китай се извършват както обикновено.
Отсъствието на Цин стана още по-забележимо заради бурната дипломатическа дейност в китайската столица през последните седмици, включително посещенията на високопоставените американски държавни служители Джанет Йелън и Джон Кери.
Цин трябваше да се срещне с ръководителя на външната политика на Европейския съюз Жозеп Борел по-рано този месец в Пекин, но срещата беше отложена едва два дни по-рано, след като Китай информира ЕС, че датите „вече не са възможни“, съобщи Ройтерс.
Цин
не се появи и на годишната среща на външните министри на Асоциацията на нациите от Югоизточна Азия (АСЕАН)
в Индонезия миналата седмица. Вместо това китайският първи дипломат Ван И присъства на срещата вместо него.
Говорител на китайското външно министерство каза на редовен брифинг миналия вторник, че Цин не може да присъства на срещата на АСЕАН „поради здравословни причини“. По-късно обаче отговорът му не беше включен в официалния препис на брифинга, публикуван на уебсайта на министерството.
Китайското външно министерство често пропуска съдържание, което смята за чувствително, от стенограмите на редовните си брифинги.
И досега висши китайски служители са изчезвали от публичното пространство в миналото, само за да бъде разкрито месеци по-късно от дисциплинарния надзор на управляващата Комунистическа партия, че са били задържани за разследване. Такива внезапни изчезвания се превърнаха в обичайна характеристика в антикорупционната кампания на Си.