Специалният прокурор Робърт Мюлер, който разследва руската намеса в американските избори от 2016 г. и евентуалната координация и помощ от хора в щаба на Доналд Тръмп, е изпратил въпросите, които иска да зададе на настоящия президент. Въпросите бяха публикувани от в. "Ню Йорк таймс" и изглежда, че са дошли от адвокатския екип на Тръмп в опит да го разубедят да говори с Мюлер. Президентът настоявал да се яви на интервю пред прокурора и не слушал съветниците си, че това не е добра идея. Сега, в отчаян опит да променят мнението му, адвокатите пуснали тайно въпросите към медиите, защото знаят, че Доналд Тръмп се информира основно от телевизиите, а не от брифинги и препоръки на съветниците си.
Въпросите са 49 и са разпределени в няколко групи - 5 са за уволнението на бившия съветник по националната сигурност Майкъл Флин, 21 - за уволнението на директора на ФБР Джеймс Коми, 9 са свързани с министъра на правосъдието Джеф Сешънс и 14 се отнасят за координация с Русия. Въпросите ясно показват, че специалният прокурор се опитва да разбере мотивите за всички тези събития и сочат, че фокусът на разследването е върху възпрепятстване на правосъдието и връзките на Тръмп с Русия и дали той е бил наясно с действията и контактите на подчинените си в предизборния щаб с Москва и техни представители.
Най-голяма част от въпросите са свързани със събитията, довели до уволнението на директора на ФБР Джеймс Коми и всичко, което Тръмп е написал в туитър и казал в интервюта.
Но въпросите са свързани и с бизнеса на президента, с разговорите му с неговия личен адвокат Майкъл Коен (срещу когото тече отделно разследване на ФБР) и дали Тръмп е знаел, че неговият зет Джаред Къшнър е организирал таен канал за връзка с Русия по време на преходния период след изборите, разговорите, които президентът е имал със съветника си Роджър Стоун, който твърди, че е имал вътрешна информация за хакерската атака срещу демократите, както и какво се е случило по време на посещението на Тръмп в Москва през 2013 година за конкурса "Мис Юнивърс".
В туитър Доналд Тръмп написа, че изтичането на въпросите в медиите е "позорно" и лъжливо и посочи, че няма въпроси, свързани с координация между него, щаба му и Русия. Той също написа, че координацията била "измислено" престъпление.
Въпросите изглежда са изтекли от лагера на Тръмп в опит да убедят президента чрез медиите да не свидетелства пред специалния прокурор.
Един от най-проблемните за Тръмп моменти от разследването е уволнението на ФБР шефа Джеймс Коми - Мюлер се опитва да установи дали то е било в резултат на опит на президента да възпрепятства разследване на ФБР срещу Майкъл Флин - бивш съветник на Тръмп по националната сигурност. Флин се призна за виновен, че е излъгал федералните агенти и в момента съдейства на екипа на Мюлер. "Какви опити са били направени да се общува с г-н Флин относно търсене на имунитет или евентуално президентско помилване?", е един от въпросите, който Мюлер иска да зададе на Тръмп. В тази секция са въпроси, свързани с министъра на правосъдието Джеф Сешънс и уволнението на Коми - мотиви, процедура и последователност на събитията.
Но някои въпроси издават, че освен възпрепятстване на правосъдието Мюлер разследва още и възможните връзки между щаба на Тръмп и Русия. Един от изненадващите въпроси е: "Какво знаехте вие за търсени от вашия щаб контакти, включително от Пол Манафорт, с Русия за евентуална помощ за кампанията?" Въпросът разкрива нещо, което не знаехме досега - такова търсене на контакт с Русия от щаба на Тръмп не беше известно досега. Пол Манафорт беше един от шефовете на предизборния щаб на президента и в момента срещу него има 32 обвинения за необявени връзки с чужди правителства и тайно лобиране за тях в САЩ.
Въпросите още веднъж напомнят за хаоса в първите 15 месеца на новата администрация и дните преди официалното встъпване в длъжност. Робърт Мюлер иска да говори с президента и да изясни негови изказвания и постове в туитър, които противоречат с думи на негови съветници и приближени, както и тази тайна среща в Trump tower с руската адвокатка и информатор, която обещала компромати срещу Хилъри Клинтън, тайна среща в островен курорт, връзки с WikiLeaks и свидетелски показания пред Конгреса.
Въпреки че въпросите са вече ясни, не е ясно дали Доналд Тръмп ще реши да отговори на тях и ще се срещне със специалния прокурор Робърт Мюлер. Адвокатите на президента са против това, защото смятат, че той лесно ще се обърка и препъне в тези въпроси, за които е нужна добра подготовка и широк спектър от познания. Тръмп е известен с това, че не се подготвя за срещите си и не чете написани меморандуми и препоръки на своите съветници. Президентът обаче настоявал, че няма какво да крие и бил готов да се срещне с Мюлер. Изтичането на въпросите е ход на адвокатите му, които да убедят Тръмп чрез коментарите по кабелните телевизии, че опасността за него е огромна, ако свидетелства. Но не е ясно дали ще успеят да постигнат търсения резултат.