Бързите антигенни тестове за COVID-19 имат някои предимства пред PCR-тестовете, но естествено имат и недостатъци. Как функционират те, колко надеждни са и има ли правила, които трябва да се спазват?
Бързите тестове за коронавирус са от полза в редица ситуации, но далеч не са панацея. Ето някои от по-важните информации, свързани с тях:
За тези тестове се взима проба от лигавицата на носа или фаринкса. Ако се установи наличие на някои от антигените на вируса, тестът е положителен.
Заразата с COVID-19 преминава през три фази: най-напред е самата инфекция. След това човек става силно заразен за останалите, но без непременно да има симптоми. Накрая може да прояви симптоми и почти да не образува нови вируси, но все още може да заразява други хора.
Бързите тестове установяват вирусите във фазата, която е най-важна за разпространението на заболяването. Положителният резултат би трябвало да се провери с PCR-тест, а негативният не е гаранция, че изследваният не разпространява инфекцията.
Бързите тестове са значително по-евтини от PCR-тестовете и може би това е причината те да бъдат предпочитани от много хора. Те не се изпращат в лаборатория, а показват резултата само в рамките на няколко минути. Така отпадат рисковете от грешки по време на транспортирането или от подмяната на проби, а и се облекчават лабораториите.
Точността на бързите тестове не е толкова висока, колкото на PCR-тестовете. Нещо повече - според института "Паул Ерлих", Федералния институт за ваксини и биомедицински лекарствени средства, те са далеч по-ненадеждни. Вирусологът Кристиан Дростен от берлинската клиника "Шарите" предупреждава, че при масовите тестове може да се стигне до много погрешно положителни резултати. Досега са направени само седем независими проверки за точността на предлаганите в Германия бързи тестове, които са общо двеста вида.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.