Американският президент Джо Байдън (мандат 2021-2025 г.) даде ексклузивно първо интервю след напускането на Белия дом. Демократът говори пред BBC, за наследника си Доналд Тръмп и политиката, която той води, както и за решението си да се откаже от изборите в разгара на президентската кампания.
Джо Байдън заяви, че натискът от страна на администрацията на Тръмп върху Украйна да отстъпи територия на Русия е “модерно успокоение“. Говорейки в Делауеър в понеделник, Байдън каза, че руският президент Владимир Путин вярва, че Украйна е част от Русия и "всеки, който мисли, че ще спре", ако някаква територия бъде отстъпена като част от мирно споразумение, "е просто глупав".
Байдън, каза също, че е загрижен за разпадането на отношенията между САЩ и Европа при президента Доналд Тръмп, което според него “ще промени съвременната история на света“.
Байдън не подмина и въпросите, свързани с решението му да се откаже от президентската надпревара.
Решението му дойде след лошото му представяне на дебат срещу Доналд Тръмп и последвал бунт в Демократическата партия. Оттегляйки се от президентските избори, Байдън отстъпи мястото на Камала Харис, оставяйки ѝ около 106 дни, за да се подготви за кампанията си в Белия дом. Нейните резултати от изборите също бяха катастрофални…
Байдън, който е сега е на 82 години, отпадна по-малко от четири месеца преди изборите през ноември и когато го попитаха дали не е трябвало да напусне по-рано и да даде повече време за избор на заместник, той отговори: “Не мисля, че би имало значение. Ние напуснахме в момент, когато имахме добър кандидат.“
“Нещата се развиха толкова бързо, че беше трудно да си тръгнем. И това беше трудно решение“, сподели Байдън и добави, че решението му е правилно.
Запитан за отношението на настоящата администрация към съюзниците на САЩ, бившият президент осъди призивите на Тръмп САЩ да си върнат Панамския канал, да придобият Гренландия и да превърнат Канада в 51-ия щат.
"Какво, по дяволите, става тук? Кой президент някога говори така? Това не сме ние", разкритикува Байдън.
“Ние сме за свобода, демокрация, възможности, а не за конфискация”, категоричен е 46-ят президент на САЩ.
Що се отнася до Украйна, Байдън беше попитан дали е предоставил достатъчно подкрепа на Киев, за да гарантира, че те могат да спечелят войната, вместо просто да се противопоставят на пълномащабното нахлуване на Русия. По време на три години битки неговата администрация промени позицията си относно използването на доставени от САЩ оръжия и с течение на времето премахна някои ограничения.
“Ние им дадохме всичко необходимо, за да осигурим тяхната независимост и бяхме готови да отговорим по-агресивно“, каза той.
Байдън беше попитан и за коментари от администрацията на Тръмп, според които Киев трябва да се откаже от част от територията, за да осигури мирно споразумение, което ще сложи край на битките. Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс наскоро изложи визията на САЩ за мирен план в Украйна, като каза, че той ще "замрази териториалните линии... близо до мястото, където са днес".
Вицепрезидентът каза, че Украйна и Русия "ще трябва да се откажат от част от територията, която притежават в момента". Министърът на отбраната Пийт Хегсет повтори това послание и каза, че връщането към границите на Украйна отпреди 2014 г. е "нереалистично".
“Това е модерно успокоение“, каза Байдън в препратка към политиката на бившия британски премиер Невил Чембърлейн, който в края на 30-те години на миналия век се опита да удовлетвори исканията на Адолф Хитлер в неуспешен опит да избегне катастрофална всеобща война в Европа. Той също така изрази загриженост, че "Европа ще загуби доверие в сигурността на Америка и лидерството на Америка".
Лидерите на Европа, добави Байдън, се "чудят какво да правят в този момент и могат ли да разчитат на САЩ".
Тръмп заяви, че очаква Русия да запази Кримския полуостров, който беше незаконно анексиран от Москва през 2014 г., а миналия месец той обвини украинския лидер Володимир Зеленски, че е навредил на мирните преговори, когато Зеленски отхвърли предложението.
“Нямам фаворити. Не искам да имам фаворити. Искам да сключим сделка“, каза Тръмп миналия месец, попитан за признаването на руския суверенитет над Крим.
Обсъждайки Путин, Байдън каза: “Просто не разбирам как хората си мислят, че ако позволим на един диктатор, главорез, да реши, че ще вземе значителни части земя, които не са негови, че това ще го задоволи.“ Той каза също, че се опасява, че някои страни от НАТО, които граничат с Русия, може “просто да кажат, че трябва да се примирим“ с Путин, ако Украйна в крайна сметка се откаже от земя.
Когато беше попитан как оценява първите сто дни на Тръмп като президент, Байдън изтъкна собствените си плюсове и се опита да направи рязък контраст между момента, в който напусна поста, и сега.
“Нашата икономика растеше. Движехме се в посока, в която фондовият пазар беше много нагоре. Бяхме в ситуация, в която разширявахме влиянието си по света по положителен начин, увеличавайки търговията“, каза демократът за състоянието на страната, когато напусна Белия дом през януари.
Междувременно Тръмп казва, че води необходимото преразглеждане на отношенията на света със САЩ, балансира търговията, контролира нелегалната имиграция и прави правителството по-ефективно. Тръмп отпразнува 100-дневното събитие с триумфална реч миналата седмица.
А какво мисли Байдън за началото на Тръмп 2.0?
“Ще оставя историята да прецени това. Не виждам нищо триумфално”, заяви Джо Байдън.