Здравейте, скъпи приятели и читатели! Днешната статия и фактите изложени в нея предразполагат за един по-сериозен тон и в този ред на мисли, ще се опитам да предам това, което наблюдавам от години в нашето общество. Като човек, на който все още му предстои да бъде родител, често си задавам въпроса - какво ли не би направил един родител, за да предпази и осигури сигурност на детето си? Може би един грижовен родител би направил абсолютно всичко за бъдещето на детето си - би се преместил в чужда държава, за да построи една стабилна основа, над която поколения напред да надграждат и да гонят американските си мечти, осъзнавайки, че е платил скъпа цена оставяйки всичко изградено дотук зад себе си… Може би един грижовен родител би работил безбройни часове всяка седмица, за да може да осигури комфорта на децата си, докато те израстват и се учат, за да не им липсва нищо... Може би един грижовен родител би отделил от залъка си, за да ги изпрати във възможно най-добрите училища в света, за да добият образование, с което по-лесно да могат да се реализират в този така динамичен свят... Може би един грижовен родител в Америка би направил всичко за децата си, освен това да ги предпази от едно сиромашко и обедняло бъдеще, в случай на неочаквано заболяване или фатален край… Проучване на BankRate.com сочи, че само 31% от хората, които имат деца под 18-годишна възраст са

подготвили завещание

в което са описали кой да се грижи за тях и за финансовите активи, които им се полагат като наследство, ако най-лошото се случи с тях. Един такъв документ предпазва и самите деца, които могат да бъдат насочени директно към дом за сираци или приемни родители, ако нямат упоменати „покровители“ (guardians). Като допълнение на това, децата също трябва да им упоменати финансови отговорници (trustees), които да са оторизирани да използват финансовите активи оставени от родителите им. За съжаление тези два важни фактора липсват при над 2/3 от семействата. Нещата не стоят по-добре, когато отправим поглед към процента от родители, които са застраховали доходите си под формата на застраховка-живот. Повече от 1/3 от родителите с деца под 18 години, нямат абсолютно никакво покритие; друга 1/3 пък притежават по-малко от $100 000 покритие, което е изключително малко в днешните условия на живот и стойността на тези пари в дългосрочен план. Ето го и парадоксът - запитани дали е правилно да имат завещание 2/3 от анкетираните родители споделят, че е задължително да се сдобият с този така ценен документ, особено когато имат деца. Къде се губи нишката между действията и думите на родителите и какво ги спира да направят по-добри финансови решения и най-вече да ги превърнат в реалност.

Причина № 1: Липса на време

Жонглирайки между работата си, отговорностите вкъщи и понякога безсънните нощи, много родители чувстват, че просто нямат необходимото време, за да се запознаят с детайлите около изготвянето на завещание или избирането на правилната застраховка-живот, която да дава сигурност на самите тях, докато израснат децата и те са напълно подготвени за пенсия. Истината е, че донякъде е виновна и финансовата индустрия, защото повечето компании предлагащи тези услуги ги карат да звучат доста страшни и сложни за разбиране. От практиката си с клиенти в последните почти 10 години, аз разбрах, че изготвянето на цялостната документация по завещанието от страна на родителите отнема не повече от 45 минути до най-много час. По принцип една такава процедура струва между $500 и $1000, но в последните няколко години като финансови съветници, ние имаме достъп до адвокатски кантори, които са готови да го направят за по-малко от $70 за семейство, което е по бюджета на всеки. Относно предпазването на дохода със застраховка-живот и пълното разясняване на различните варианти отнемат не повече от 30 минути, след които ще бъдете горди с полезната информация, която сте научили. Ако намирате информацията за полезна, чувствайте се свободни да я разпространявате сред приятели и познати, които също биха искали да знаят как да работят с парите си по-ефикасно. Надявам се, че днешните съвети ще Ви помогнат да намерите финансовите си приоритети и ще Ви насочат в правилната посока. Ако имате въпроси, коментари и идеи към мен с удоволствие бих ги отговорил на личния ми телефон - 224 522 2413 или на електронната ми поща - [email protected].

Продължава в следващия брой


АНГЕЛ САПУНДЖИЕВ (личен финансов консултант и експерт в сферата на пенсионното-осигуряване и инвестирането/ образувателните-спестовни сметки за деца/ застрахователни полици за живот, автомобили и домове)