От имоти на някогашния следовател Петьо Петров-Еврото са иззети множество доказателства преди повече от година, но досега не се знае каква информация има в тях. За това сигнализираха от организацията "Антикорупционен фонд" (АКФ). Те са автори на разследванията "Осемте джуджета" и "Списък за бърз контрол", осветили сочените за лобисти в съдебната система Петров и застреляния Мартин Божанов-Нотариуса.
АКФ публикува протокола от претърсването в апартамент на столичната улица "Свиленица" близо до ресторант "Осемте джуджета", ползван от Петров като офис. От документа е видно, че са намерени два компютъра, един мобилен телефон, напечатани и ръчно изписани документи, както и различни носители - компактдискове, лентови носители, касети с ленти и една дискета, пише Медиапул.
Всички доказателства са надлежно описани и след това пратени в районната прокуратура. Впоследствие обаче те са иззети от горестоящата градска прокуратура. Най-сетне делото е пратено във Върховния касационен съд. Преди това обаче доказателствата са били преглеждани от прокурора от СГП Йордан Петров. Той е магистратът, прекратил делото срещу Петров.
Въртележка
Години наред прокуратурата бездействаше макар че имаше публично известни данни, че бившият следовател Петров може би е бил замесен в престъпни схеми. Той бе магистрат до 2015 г., когато напусна системата след окончателния провал на делото срещу някогашния военен министър Николай Цонев. В рамките на процеса се установи, че следователят е осъществил провокация към подкуп, което е престъпление.
След това през 2020 г. избухна скандалът "Осемте джуджета". Пред АКФ бизнесменът Илия Златанов разказа как е бил натискан със съдействието на специализираната прокуратура от Петров и хората около него да прехвърли асансьорните си заводи. Прокуратурата отново не си мръдна пръста.
Едва през пролетта на 2023 г. по спешност бе образувано дело. Според прокурора Петров, прекратил същото разследване, то е започнало защото бившият главен прокурор Иван Гешев е бил убеден, че Еврото му е написал заплашително писмо. Десетина дни по-рано до колата на Гешев бе избухнал взрив.
Разследването започва в районната прокуратура, която разпорежда на ГДБОП претърсване на имоти, за които се знае, че се ползват от Петров. Така полицаите влизат в апартамента на ул. "Свиленица". Междувременно срещу някогашния следовател показания дават бившата му съпруга Любена Павлова и Велимир Атанасов, адвокат на застреляния Божанов-Нотариуса.
В средата на 2023 г. Гешев е уволнен от Висшия съдебен съвет. Тогава започва инстанционната въртележка с разследването. Прокурорът Петров го прекратява с аргумента, че то е било незаконно образувано от самото начало и че всъщност са събирани доказателства срещу сегашния главен прокурор Борислав Сарафов. Става дума за свидетелски показания, че той е бил чест посетител на ресторант "Осемте джуджета". Онлайн бяха публикувани негови снимки с Еврото, за които Сарафов твърди, че е бил специално извикан на място, за да бъде заснет и компрометиран.
В момента материалите по това дело би следвало да са при специалния прокурор Даниела Талева, която има правомощия да разследва главния. Дали е образувано ново дело по тях, не е известно.
Никога няма да разберем
Близки до Еврото твърдят, че той е имал множество записи на магистрати, правени с цел да ги изнудва и компрометира. Досега тези твърдения не са били потвърдени официално. Освен в апартамента на ул. „Свиленица“ обиски са правени и в имот в Гърция. Какво е открито там, също не се знае. Според АКФ някои началници в градската прокуратура са проявили "нездрав интерес" към намереното в Гърция.
Близостта на някогашния следовател Петров с шефката на градската прокуратура Илияна Кирилова е потвърдена от самата нея в разпит по същото дело. Тя разказва, че двамата се познават от над 20 години, били са колеги и близки приятели.
"Какво всъщност е имало на тези информационни носители, иззети от имотите на Еврото в България и Гърция? Едва ли някога ще научим. Предвид начина на администрирането им по настоящия казус и множеството публично известни данни за това какво се е случвало назад в годините с веществени доказателства по знакови дела", коментира журналистът Николай Стайков от АКФ.