В най-новата демонстрация на сила срещу Иран и йеменските бунтовници хути Съединените щати са разположили най-малко шест бомбардировача B-2 с ядрен потенциал в база в Индийския океан на разстояние от двете страни, показва анализ на сателитни снимки, направен от ABC News.

Струпването на самолети на остров Диего Гарсия, които съставляват поне една трета от флотилията от бомбардировачи „стелт“ на ВВС, изпълнява три задачи с един стратегически ход - увеличава военното присъствие на САЩ в региона, дава възможност за продължаване на ударите по цели в Йемен и изпраща послание до Иран, заявиха експерти.

Сателитни изображения показват най-малко шест бомбардировача B-2 на 1 април на пистата на Naval Support Facility Diego Garcia - британска военноморска база, наета от САЩ на отдалечен остров в Индийския океан.

На снимките, направени на 25 март, самолетите не се виждат, но към 29 март на пистата се виждат поне четири самолета.

„Преместването на самолетите в Диего Гарсия определено изпраща сигнал на Иран за степента на тяхната застрашеност и за сериозността на различните искания на администрацията на Тръмп“, казва Дарил Прес, директор на Инициативата за глобална сигурност на колежа „Дартмут“.

Във вторник Пентагонът обяви, че бързо разширява присъствието си в Близкия изток, като изпраща в региона USS Carl Vinson - самолетоносач, способен да изстрелва изтребители - в допълнение към ударната група на самолетоносача USS Harry S. Truman, тъй като Тръмп изостри реториката си по отношение на Иран.

В неделя американският президент заплаши с "бомбардировки, каквито не са виждали досега", ако Иран продължи да подкрепя бунтовниците хути в Йемен и откаже да прекрати ядрената си програма.

„Ако не сключат сделка, ще има бомбардировки. Това ще бъдат бомбардировки, каквито те никога не са виждали досега“, заяви Тръмп в телефонно интервю за NBC News на 30 март - ден след като самолетите започнаха да се струпват в Диего Гарсия.

Общо САЩ експлоатират 20 бомбардировача B-2, които струват над 1,1 млрд. долара за самолет, според данни на Военновъздушните сили на САЩ. От прегледаните сателитни снимки на ABC News се виждат поне шест бомбардировача B-2 в Диего Гарсия.

„В региона са разположени допълнителни ескадрили и други въздушни средства, които допълнително ще засилят нашите отбранителни способности за въздушна подкрепа“, се казва в изявление на Министерството на отбраната, в което се обявява този ход.

Служители на Министерството на отбраната не потвърждават дали това е препратка към разполагането на B-2 в Диего Гарсия. Все още не е ясно дали B-2 са били използвани за нанасяне на въздушни удари срещу цели на хутите в Йемен.

"В миналото подобни струпвания в региона обикновено можеха да се разглеждат като отбранителни или демонстративни. Толкова много B-2 сигнализират за безпрецедентни нападателни намерения и способности", заяви сътрудникът на ABC News в областта на авиацията полковник Стив Ганиард.

Преместването на B-2 в Индийския океан разширява възможностите на САЩ в региона, като им позволява да нанасят многократни удари по цели с по-кратък период за презареждане на самолетите.

B-2 предоставят „наистина уникални възможности“ на американската армия, като съчетават способността да носят тежки бомби - включително бункери, способни да нанесат потенциални щети на силно укрепените ирански обекти за обогатяване на ядрено оръжие - с възможността да летят незабелязани от радарите.

Видимостта на шестте самолета вероятно е целенасочена, за да се изпрати послание на Иран. Американските военновъздушни сили имат възможност да изстрелват бомбардировачи с голям обсег от континенталната част на САЩ. Преместването на бомбардировачите в Индийския океан увеличава ударната мощ на армията, като същевременно отправя послание към Иран и хутите.

Върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей заяви тази седмица, че се е зарекъл да нанесе „силен и реципрочен удар“, ако Съединените щати първи ударят Иран.

Външният министър на Иран заяви, че страната е готова да участва в непреки преговори със САЩ, след като администрацията на Тръмп изпрати на Иран официално писмо по-рано този месец с искане за възобновяване на дипломатическите отношения със страната.