Сензорните дисплеи несъмнено донесоха огромна промяна в начина, по който взаимодействаме със своите устройства, и промениха начина, по който програмистите създават софтуер. Разбира се, има различни видове сензорни дисплеи, но ние няма да разискваме тук разликата между тях. Технологията „мултитъч" позволява разпознаване на натиска върху дисплея от няколко точки едновременно, което естествено е предимство при разработването на различни функции в интерфейса за управление на устройството. Има и капацитивни сензорни дисплеи, при които сензорният екран е стъклен панел с проводящи свойства и електроди във всеки край. При натискане електрическият заряд се насочва към кожата на човека и се правят измервания за точните координати за мястото на докосване. Това обяснява и защо „фокусът" не става, ако натискате с нокът или с ръкавици. Разбира се, за всяко нещо си има решение, затова ето няколко съвета какво да правим, ако сензорният дисплей на устройството спре да работи.

1. Рестартиране на устройството

Първото и най-важно нещо, което трябва да направите, ако все още не сте го направили, е да рестартирате. Да, това е очевидно, но много хора пренебрегват тази стъпка, а в повечето случаи тя може да им реши проблема.

2. Почистване на дисплея

Почистете дисплея. Мръсотията по екрана може да обърка или да блокира сензорите.

3. Калибриране на дисплея

Ако все още имате проблеми, използвайте инструмента Calibration в Windows 8. Отидете в Search Charm и напишете думата „calibrate". Изберете опцията „Calibrate the screen for pen or touch input". Ако бутонът Reset не е оцветен в сиво, кликнете върху него. В противен случай кликнете върху „Calibrate".

4. Преинсталация на драйвери

Ако все още имате проблеми трябва да опитате с повторно инсталиране на драйвери. В Search charm, изпишете „device manager" и изберете опцията „Device Manager". Разширете Human Interface Devices секцията. Намерете сензорния дисплей. Най-вероятно той ще е обозначен като „HID-compliant touch screen". Кликнете с десния бутон върху него. Ако падащото меню е „Enable", значи сте открили проблема и трябва да изберете тази опция. В противен случай кликнете върху „Update Driver Software". За локация изберете C: за пълно търсене и се уверете, че опцията „Include subfolders" е маркирана. Ако и това не помогне, опитайте отново. Но този път изберете Update Driver Software -> Search automatically for updated driver software.

5. Деинсталиране на оригиналните драйвери

И ако това не помогне, кликнете с десния бутон на екрана отново, изберете „Uninstall" и потвърдете. След това рестартирайте. Така автоматично ще преинсталирате драйвера на сензорния екран, който идва с компютъра. А ако все още имате проблем, отидете на уебсайта на производителя и проверете дали има актуализиран драйвер там за вашия модел.

6. Използване на опциите на „Power Management" в Device Manager

Много е възможно всичко да е наред с драйвъра, но друга настройка в Device Manager да блокира сензорния екран. Върнете се в Device Manager, в секцията „Human Interface Device", кликнете с десния бутон върху „USB Input Device", изберете „Properties" и кликнете върху таба „Power Management". Махнете отметката до „Allow the computer to turn off this device to save power". Това може да реши проблема ви, но имайте предвид, че това ще хаби по-бързо батерията.

7. Ремонт

Ако никой от изброените по-горе съвети не ви помогне, навярно има хардуерен проблем и вие трябва да занесете устройството си на сервиз или в магазина, ако все още е в гаранция.