(Продължение от предишния брой)
-
Групирането, което създава пукащи се балони
През годините много от инвеститорите са използвали потенциални бързи растежи в определени активи и инвестиции, които често са ставали „балони“, които рано или късно се пукат и създават хаос в икономиката, както и депресия за много от инвеститорите. Проблемът с тези „балони“ е, че голям брой хора влизат в дадена инвестиция под ентусиазма на други около тях, които им показват колко много са направили, надявайки се и те да опитат от сладостта на печалбите, но в много случаи е вече твърде късно и това, което следва, е драстичен спад, който да уравновеси тези балони. Следователно, много голяма част от инвеститорите купуват „високо“ и продават „ниско“, и двете под влиянието на определени емоционални състояния - ентусиазъм за печалба или страх от масивна загуба, но много малко фактически аргументи зад техните действия. И, разбира се, всичко това води до необратими загуби, защото дори в бъдеще да има шанс тези загуби да бъдат наваксани, това би било невъзможно, защото инвеститорът е продал своя актив на много ниска цена и бъдещата стойност вече не играе роля, защото този актив не е притежание на инвеститора. Ако този инвеститор би задържал даден актив, дори при една сравнително ниска цена след спукването на даден „балон“, евентуално даденият актив може да възвърне по-високи цени и потенциално да надмине цената, при която е закупен, ако структурата на актива дава тази възможност и пазарните условия предразполагат за това развитие през годините напред.
-
Страх от моментни загуби
Друга ОГРОМНА бариера за много от инвеститорите е
паническият страх
при драстични спадове на пазарите. Много от тях (особено тези с неясна стратегия за инвестицията - в краткосрочен и дългосрочен план) бягат към кешови инструменти, търсейки привидна сигурност.
Например при един от „спуканите балони“, който е известен като „Дот-Ком“ и в който за много кратък период се появяват много знайни и незнайни компании в технологичния сектор (от които някои прибират пари от инвеститорите и кратко след това обявяват фалит), около 491 милиарда долара са напуснали панически пазарите, търсейки сигурност в банките и кешовите инструменти. При световната финансова криза през 2008-ма пък над 943 милиарда долара са били издърпани за много кратък период, след като спадът започва и биват преместени към кеш. Това за съжаление е в резултат от паническия страх и този инстинкт за самосъхранение, който инвеститорите изпитват в момент на паника и загуба на здрав разум. И както предната бариера, за която говорихме, и графиката към нея показват през годините тези емоционални решения струват скъпо и прескъпо на инвеститорите, които правят тези излизания от пазарите, сравнено с инвеститорите с ясна стратегия, които изтърпяват тези моменти, държейки парите си инвестирани.
Основният проблем е, че хората, които излизат в моменти на паника, обикновено задържат парите си в кешови инструменти за дълъг период от време поради страха, който се насажда в съзнанието им, но този страх ги кара да бягат към „бленуваната сигурност“, която обаче от своя страна
изяжда от покупателната стойност
на техните пари, защото от 2000 до 2019 година средната възвръщаемост на кешовите акаунти в Америка е била 0.15% средногодишно според статистика на агенцията BanxQuote. Следователно, когато се прави една инвестиционна стратегия, трябва да се обърне внимание, че със сигурност ще има хубави и трудни моменти през годините, но е важно да знаем как трябва да подходим и в двете ситуации, да сме подготвени емоционално и практически за тях. Много от инвеститорите, с които работя в момента, преди да се срещнем, никога не са имали определена стратегия, а просто надежда, че като се включат в играта, ще спечелят нещичко и обикновено очакванията са огромни и периодите на инвестиция сравнително кратки. Надявам се информацията, която ви представих днес, да ви бъде полезна и ако е така, моля, споделете я с хора, които мислите, че ще се възползват по най-добрия начин от нея.
Това е от мен за днес. Ако имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, вие можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон - (224) 522-2413 или на електронната ми поща - [email protected].