Всяка година има значение, всяка година е ключова и всяка година носи изненади - добри и лоши. Но е невъзможно да избягаме от усещането, че светът е близо до пропаст и че през 2024 г. или ще направим крачка напред, обръщайки световния ред, или крачка назад, връщайки се към версия на "нормалността", пише за CNN Фрида Гитис, бивш продуцент и кореспондент на CNN, колумнист по световните въпроси на The Washington Post и World Politics Review.

Какво ще донесе 2024 г.? "Прогнозите са трудни, особено за бъдещето". Очевидното подчертава колко несигурно е бъдещето - както научихме през 2020 г. - и колко разочароващо може да бъде търсенето на отговори, като се има предвид големината на залозите.

Без съмнение изборите в САЩ са една от доминиращите тревоги по света днес. Изгубих броя на това колко хора ми казаха по време на скорошни пътувания колко са притеснени и объркани, че американците може да върнат бившия президент Доналд Тръмп в Белия дом. Всъщност списание The Economist обяви, че "Доналд Тръмп представлява най-голямата опасност за света през 2024 г.", описвайки го като сянка, надвиснала над всички ни.

Изборите ще определят дали хаотичното президентство на Тръмп с неговите авторитарни черти е било само случайност в историята на САЩ или президентството на Джо Байдън представлява не повече от четиригодишна пауза в слизането на Америка към авторитарен изолационизъм.

Отговорът ще има тежки последици по целия свят.

Едно второ президентство на Тръмп почти със сигурност би било по-екстремно на много фронтове. Бившият президент се зарече да използва Министерството на правосъдието, за да търси отмъщение срещу политическите си опоненти, подкопавайки американските институции, подкопавайки демокрацията и флиртувайки с диктатурата.

Тези действия биха укрепили онези, които твърдят, че демокрацията в западен стил е проваляща се система, укрепвайки нововъзникващия блок от антизападни автокрации - Русия, Китай, Иран и Северна Корея - екип от тирани, които се стремят да оспорят глобалното влияние на Запада, докато, всички тежко въоръжени, заплашват съседите си.

Тръмп е говорил достатъчно, за да могат съюзниците и противниците на САЩ да разберат рисковете - или потенциала, в зависимост от вашата гледна точка - на мандат Тръмп 2.0. И неговите изявления накараха съюзниците на Америка да се запитат колко ангажиран ще бъде Вашингтон в тяхната защита, ако той се върне на поста.

Бившият президент вече обяви, че ще сложи край на войната в Украйна за 24 часа. Той постави под съмнение дали САЩ трябва да защитават Южна Корея и намекна, че страни като Япония и Южна Корея са получили ядрени оръжия, за да се защитават.

Коментарите за Украйна несъмнено привлякоха вниманието на руския президент Владимир Путин, когото автократът Тръмп не обича да критикува и дори хвали, когато обкръжи Украйна.

Ръководителят на външната политика на Европейския съюз Жозеп Борел каза, че Путин няма да се задоволи с ограничена победа в Украйна, "особено не преди американските избори, които може да го представят пред много по-благоприятен сценарий". С други думи, Путин ще продължи да атакува, надявайки се, че победата на Тръмп през ноември ще спре подкрепата на Вашингтон за Киев, помагайки на Русия да постигне пълна победа над Украйна.

Както предупредиха страни, които преди това бяха под ботуша на Москва и други, ако Русия победи в Украйна, Путин може да види път към възстановяването на други части от бившата съветска империя, може би опитвайки се да завладее малка Молдова и дори балтийските държави, които сега са членки на НАТО.

НАТО трябва да защитава всичките си членове, но Тръмп вече изрази съмнение дали САЩ биха помогнали на изпаднал в беда съюзник. Въпреки неотдавнашното двупартийно одобрение на законопроект, който ще забрани на президент да изтегли едностранно САЩ от НАТО без одобрението на Конгреса, президентът ще има широка свобода на действие в отговор на глобалните военни предизвикателства.

Виждаме това почти всеки ден по време на днешните кризи, тъй като Байдън изпрати военни кораби на САЩ в Средиземно море и Червено море в опит да предотврати разширяването на войната между Израел и Хамас - конфликт, който вече заплашва да стане регионален - или многократно изпраща сурови съобщения, обещаващи подкрепа за Тайван като предупреждение към Китай, чийто лидер току-що повтори обещанието си да обедини отново острова.

Ако САЩ се отдръпнат, докато Путин прокарва своите неоимпериалистически цели, Китай може да се изкуши да опита късмета си със завземането на Тайван и допълнително да тормози своите съседи. Самата перспектива за такъв Китай би нанесла удар на усилията за неразпространение на ядрени оръжия.

Това също би предизвикало глобални трусове на нестабилност. Край на Pax Americana ще подтикне повече сили от среден мащаб да вдигнат оръжие срещу своите съперници.

И все пак Тръмп може и да не спечели изборите. Ако Байдън бъде преизбран, шансовете за възстановяване на глобалната стабилност са много по-големи. Но те далеч не са сигурни.

Всъщност САЩ са само една от десетките страни, които трябва да проведат избори, включително важни нации като Мексико, Индия, Индонезия, Русия и Обединеното кралство. Резултатът от някои е предопределен; Изборите в Русия, например, са абсурд. Но други могат да сигнализират за нови посоки през следващите години.

Едно нещо, което знаем е, че никой не живее вечно. Ключови световни фигури - Байдън, Тръмп, иранският върховен лидер Али Хаманей - са в края на 70-те и 80-те си години. Говореше се, че Хаменей е бил болен през 2022 г., но кабинетът му отрече информацията. Не знаем кой ще го наследи, колко радикален ще бъде наследникът му или как ще реагират иранците, когато дойде моментът.

За да не забравяме, 2024 г. със сигурност ще донесе и щастливи изненади. Не знаем какво (те са изненади!), но има значителен шанс проблемите да бъдат решени към по-добро.

Като цяло не съм песимист за бъдещето. Днес САЩ са в добри ръце. Икономиката върви забележително добре. Западът, въпреки предизвикателствата си, е единен. Хората навсякъде предпочитат свободата пред робството. Много тъмни сценарии имат обратна страна, потенциално щастлив изход. Голяма част от това зависи от хората, които вземат решения, от избирателите до световните лидери. И безброй хора по цялата планета работят, за да осигурят по-добро бъдеще.

Самата представа, че стоим на ръба на пропастта, може да ни мотивира да направим крачка назад, далеч от бездната и да се обърнем към по-спокоен, обещаващ път.