Истории за върнати от летищата наши сънародници, проблеми с документите и неяснота с режима на пътуване в условията на пандемия бележат началото на летния туристически сезон. Много от българите в Северна Америка се готвят за традиционното пътуване до България. Гостуващи в САЩ и Канада наши сънародници не можаха да се приберат, защото изчакваха по-благоприятен момент или защото липсваха полети. Междувремменно паспортите на много от тези хора изтекоха. Какво могат да направят те, а и всички останали, за да пътуват безпрепяствено?

Нужните документи за пътуване от САЩ до България

В най-общия случай трябва да имате валиден паспорт и билет. В случая, заради пандемията, ще трябва да влезете в България с българския си паспорт, тъй като все още там е в сила временната забрана за влизане на чужденци. Можете да влезете като чужденец, само ако имате статут на постоянно, дългосрочно или продължително пребиваващ в България, или влизате с цел хуманитарна или медицинска работа.

Зелената карта "не носи никаква добавена стойност", уточняват посолството ни във Вашингтон на своята интернет страница. Това означава, че не можете да ползвате зелената си карта за международно пътуване.

Можете ли да излезете от САЩ само с българска лична карта

Българската лична карта не е документ за самоличност пред американските власти, така че не можете да я ползвате, за да излезете от САЩ. Консулски служители казват, че американските гранични власти имат копия от всички наши документи, но повечето не си правят труда да ги търсят и сравняват, а и това не е тяхна работа. Удостоверяването на самоличност на чужди граждани пред американските власти става само с български паспорт.

Ако българският ви паспорт е изтекъл. Две истории на българи

Министерството на външните работи на България се договори с 30 страни да разрешават на българските граждани да се прибират в България, дори ако документите им за самоличност са изтекли в периода 30 март - 31 октомври. България реципрочно ще пропуска техните граждани с изтекли документи. Щатите са една от тези страни. "Българските граждани, които имат бордна карта за своя полет, ще могат при напускане да удостоверят самоличността си пред американските власти с паспорт, чиято валидност е изтекла в периода 13 март - 31 октомври 2020 г., като това не ги освобождава от отговорност за просрочен престой", казаха от пресцентъра на МВнР за BG VOICE. Ако българският ви паспорт е изтекъл преди 13 март, ситуацията е по-сложна, но не неразрешима. Деси Минков и съпругът й, които живеят в Атланта, се оказали в такова положение. "Паспортите ни бяха изтекли миналата година, но ни се наложи да пътуваме заради болест в семейството ми в Добрич", разказва българката. "Свързахме се с консулството ни във Вашингтон и обяснихме ситуацията. Приеха ни на другия ден и ни помогнаха да си издадем пасавани. Обясниха ни, че американски граждани могат да бъдат върнати от самолета в Щатите и да не им бъде разрешено да летят, ако пътуват към страна със забрана за чужди граждани. Ако пътникът бъде върнат обратно от тази страна, той ще трябва да пътува за сметка на авиокомпанията. Освен това авиокомпанията може да плаща и глоби. Затова най-доброто решение за нас беше да си извадим пасавани. Платихме по 59 долара и ги получихме веднага", допълва Деси.  

Деси е впечатлена от бързата реакция на консулството ни във Вашингтон, от разбирането и обслужването там. Не такава бързина е срещнала обаче от американските власти за издаване на изтекъл през март американски паспорт на едното й дете, което е на 11 години. След много разговори по телефона е успяла да си уреди час за издаване на документа по спешност и се надява да не бъде отменен. "Обясняват ни, че са прекратили бързите услуги защото подновяват паспорти на хора, подали молби още от февруари. По план Деси и семейството й трябва да пътуват през Амстердам на 12 юни. По същия път е минала и Ирина Щонова, която живее в Лос Анджелис. Тя е трябвало да изпрати майка си обратно в България през юни. "Върнаха я от летището. Тя има американски паспорт, но българският й беше изтекъл през декември миналата година. Пътуваше с холадските авиолинии. При чекирането на багажа тя си показа американския паспорт. Служителите й поискаха европейски документ. Тя показа българския паспорт, но те й казаха, че е изтекъл и не я пуснаха. Помолихме ги да проверят дали не могат да я пуснат с изтекъл паспорт, защото бяхме чели, че има някакви промени и хората могат да пътуват с изтекъл български паспорт. Те провериха, но казаха, че това важи, ако паспортът е изтекъл след 13 март", казва Ирина. "За щастие бяхме купили билета седмица по-рано и вече беше възможно да си купуваш и сменяш билета малко по-лесно", продължава българката. "Билетът беше от Expedia. Веднага влязох в интернет на страницата на компанията. Имаше само час до излитането на самолета. Успях да анулирам билета без да има никакви глоби". Ирина също успява да помогне на майка си да си издаде пасаван от консулството в Ел Ей. По принцип издаването на този документ отнема 3 дни, но служителите са го издали в същия ден. "Пасаванът изглежда също като паспорт, само че по-тънък", обяснява Ирина. С него майка й пътува безпроблемно до България седмица след първия неуспешен опит.

Какви проверки ви очакват по летищата

При пристигане на летището в България температурата на всички граждани, включително и на тези пристигащи от САЩ, се измерва, след което те трябва да попълнят декларация, в която да предоставят данните си за контакт, както и информация за мястото, в което ще прекарат карантината, казват от пресцентъра на МВнР. На американските летища също има мерки. Ирина казва, че майка й е трябвало да попълни декларация за здравословно състояние.

Какво да правите, ако нещо се обърка по пътя и не можете да се приберете

При нужда от съдействие българските граждани могат да се обърнат към консулските служби във Вашингтон: тел.+1 (202) 387 7969, както и на денонощния дежурен телефон:+1 (202) 3875770; Лос Анджелис: тел. +1 310-437-3606; Ню Йорк: тел.+1 212 935 4646; Чикагo: тел. +1 312 752 0661.

Трябва ли да спазвате карантина в дома?

В момента Министерството на външните работи на България е класифицирало САЩ като страна с висок риск за пътуване до нея. Освен това за връщащите се от там важи заповедта на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев от 29 май  за 14-дневна карантина. Всички лица, поставени под карантина "са длъжни да не напускат домовете си или мястото за настаняване, в което са посочили, че ще пребивават за посочения в предписанието срок", се казва в заповедта. Регионалните здравни инспекции трябва да изготвят списък на всички карантинирани лица на територията на съответната област и да вкарват данни за началото и края на карантината. Нарушаването на наредбата, се наказва с глоба от 300 до 1 000 лева, според измененията в Закона за здравето. Деси също ще трябва да се подложи на карантина. Тя не смята, че карантирата за идващи от САЩ ще се отмени скоро, въпреки че премиерът Бойко Борисов каза, че всички пандемични мерки трябва да паднат след 15 юни. Майката на Ирина обаче не е била задължена да спазва карантина. "Не знам защо се е получило така. Може би са сметнали, че идва от европейка държава. Тя обаче е много стриктна и ще спазва карантина доброволно, за да е сигурна, че всичко е наред след пътуването, защото всяко пътуване е риск.