Как Тръмп ще плати глобата си от $355 млн. за измами и още $83 млн. за клевета? Стотиците милиони сериозно могат да разклатят финансовото му състояние и рязко да ограничат възможността му за получаване на нов кредит.
Бившият президент беше глобен заради измами, чрез които е финансирал империята си с недвижими имоти. Той е лъгал за стойността на собствеността си според съдия Артър Енгорон от съда в Махнатън. Тръмп беше наказан и да не заема ръководен пост в компании или да тегли заеми от банки в щата Ню Йорк през следващите три години.
Според "Ройтерс" съдебното решения застрашава цялата империя с недвижими имоти на бившия президент.
Към сегашната присъда за глоба от 355 млн. долара той трябва да плати още 83 милиона долара обезщетение за клевета срещу писателката Елизабет Джийн Карол, която го обвини в изнасилване и клевета.
Това означава, че той е глобен с приблизително 438 милиона долара само през последните четири седмици. Към тези пари ще бъдат начислени и лихви, докато Тръмп обжалва решението на съда.
След произнасянето на глобата, се появиха въпроси дали Доналд Тръмп може да си позволи да плати всички тези пари.
Според сп. "Форбс" неговото състояние се оценява на около 2,6 млрд. долара. Според главния прокурор на Ню Йорк през 2021 г. богатството на бизнесмена е възлизало на 2 млрд. долара.
Въз основа на тези оценки сегашните глоби биха стрували на Тръмп сериозен дял от богатството му. Това обаче не означава, че той действително разполага с тези пари като свободни активи.
Според икономическите експерти бившият президент има няколко възможности за действие.
За да избегне плащането на цялата сума наведнъж, Тръмп може да се опита да осигури гаранция от трета страна, за да може да плати пълната глоба.
Това обаче би му струвало още милиони долари заради допълнителни лихви и такси. Той също така вероятно ще бъде задължен да предостави обезпечение - част от бизнеса си, недвижими имоти или нещо друго.
Друга възможност е да продаде директно свои активи, за да освободи по този начин достатъчно свежи средства.
По-голямата част от състоянието му е свързана с имоти. Според "Форбс" неговата империя от недвижими имоти само се оценява на 490 млн. долара, като в това число влиза и Тръмп Тауър - небостъргач в Ню Йорк.
Неговото портфолио включва още множество имоти в цялата страна, включително голф игрища, хотели и дори една винарна.
Освен това Тръмп има дял и в Trump Media & Technology Group - компанията под чиято шапка оперира социалната медия Truth Social. Самата компания е оценявана на 4 млрд. долара.
Проблемът в случая е, че в договора на бившия президент с останалите инвеститори е посочено, че Тръмп не може да продава акциите си там за определен период от време.
Извън продажбата на активи или търсенето на компания, която да гарантира за изплащането на глобите, Доналд Тръмп може да прибегне и към още един ход - да поиска помощ от верните си поддръжници.
Той вече прави подобно нещо, като според "Ню Йорк Таймс" 10% от всеки долар, събран от неговите поддръжници, отиват за покриването на разходите му за защита по граждански и наказателни процеси.
Досега бившият президент е използвал два политически кампании за набиране на средства - "Спасете Америка", който е бил основното му средство за акумулиране на средства за съдебни такси, и "Да направим Америка отново велика", с който финансира президентската си кампания.
Въпреки че подобни кампании са най-вече за събиране на пари политически цели, в случая те могат да помогнат на Тръмп да покрие поне частично разходите си по глобите от съдебните дела срещу себе си.
Какъвто и начин да избере, тези глоби със сигурност ще отворят огромна дупка в неговите финанси.
Затова и в следващите месеци основната задача на правния екип на Тръмп ще е да обжалва наложените му глоби с надеждата всичко да се протака, докато той евентуално бъде избран отново за президент.